Osvětlení interiérového schodiště plánujte již ve fázi projektu
Svítidla u interiérového schodiště slouží nejen jako zajímavý dekorační prvek domu, ale je především bezpečnostní záležitostí. Způsobů, jak rozsvítit schody, je několik. Aktuálním trendem je orientační osvětlení schodových stupňů v podobě LED pásků. Možností je ale mnohem více. S jakými dalšími typy osvětlení se můžeme ještě setkat?
Každé interiérové schodiště si zaslouží kvalitní osvětlení, které by se mělo začít řešit již ve fázi projektu stavby, nejpozději při rozvodech elektroinstalace. Existuje mnoho cest a způsobů, jak kvalitně a zajímavě schodiště osvětlit. Ideálním řešením je kombinace základního osvětlení v podobě stropních či nástěnných svítidel s orientačními svítidly k nasvícení jednotlivých schodů. Velmi praktickou záležitostí jsou světla na pohybová čidla.
Osvětlení plánujte již ve fázi projektu
Osvětlení schodiště by se mělo plánovat ideálně již ve fázi projektu. Pokud se rozhodnete například pro osvětlení pomocí pásků LED (z anglického Light Emitting Diode), je třeba znát dopředu konkrétní místa vývodů pro kabeláž a umístění napájecích transformátorů. Co se týče vestavných nástěnných stínidel, tam je dobré montážní boxy instalovat ještě před omítnutím do stěny.
Je opravdu nutné interiérové schodiště osvětlit?
Odpověď je zřejmá – ano. Za dne nemusí být neosvícené schodiště problémem, zejména když investor pamatoval přirozené osvětlení střešním oknem nebo světlovodem. Avšak v noci se mohou stát schody nebezpečným místem, zvláště pro děti nebo seniory. Pro základní osvětlení schodiště se běžně používají především stropní svítidla. Ta mohou být různých tvarů a barev, takže je lze dobře sladit se zbytkem interiéru. Jakými svítidly je ale doplnit?
LED pásky
Máte-li doma máte dlouhé schodiště, je dobré použít světlo, které má v sobě zabudovaný senzor pohybu, který zajistí dokonalé osvětlení schodů jen po dobu vašeho přesunu mezi jednotlivými patry. Skvělou volbou je například podsvícení schodů (případně i zábradlí) pomocí LED pásek. Výběrem vhodného RGB typu pásky si můžete dokonce vybrat barvu, kterou budou vaše schody osvíceny. V nabídce jsou dnes už i neonové LED pásky – co se týče instalace, často se schovávají do hliníkových profilů, což prodlužuje jejich životnost.
Doplnění: RGB LED pásek kombinuje tři základní barvy, totiž červenou (o vlnových délkách 800 až 625 nm), zelenou (565 až 520 nm) a modrou (500 až 420 nm). Tyto barvy dohromady (v podání slunečního záření o teplotě 5 778 K, tj. 5 500 °C) reprezentují bílé světlo. Bílé světlo LED pásky sluneční spektrum do jisté míry napodobuje, byť s mnohem nižší intenzitou. Vyloučením jen červené barvy z této trojice vznikne azurová barva, vyloučením jen zelené vznikne purpurová a konečně vyloučením jen modré z celé trojice vznikne žlutá. Ze třech základních barev a v kombinaci s černou (která veškeré dopadající světelné záření zcela pohltí) lze v principu namíchat jakoukoliv jinou barvu.
Jen těžko najdeme výraznější stavební interiérový prvek, než schody. Jsou funkční a nevyhnutelnou součástí vícepodlažního domu či bytu, ale též jeho ozdobou a atraktivním…Schodiště, funkční a estetický prvek interiéru
Nezapomínejte na osvětlení stěn
Nástěnná svítidla se většinou montují do výšky cca 30 až 40 cm nad schody. Mohou být umístěna například jen nad nástupním a výstupním schodem, nebo nad každým stupněm. Stanovení výšky a počtu svítidel záleží na vašem vkusu a vnímání světelné pohody. Méně častým, ač velmi efektním řešením, jsou také orientační svítidla zabudovaná přímo do nášlapů schodů.
Osvětlení podle typu schodiště
Pro rovné schodiště doporučujeme centrální stropní svítidlo nebo nástěnné svítidlo na podestách v kombinaci s vestavnými světly podél schodů. Máte-li doma točité schodiště, volte tzv. minisvítidla, případně svítidla úzkého provedení na výšku, které se lépe vypořádají s obloukem schodiště. Aplikace štěrbinového svítidla navíc vytvoří na schodových stupních zajímavé světelné efekty. Na vysokých schodištích se potom budou efektně vyjímat závěsné lustry.
Aby bylo osvětlení kompletní…
Při výběru osvětlení si především dejte pozor, aby dekorativnost nezvítězila nad funkčností a bezpečností. Pohyb po schodišti by měl být v prvé řadě bezpečný. Ideálním řešením je tedy kombinace základního osvětlení v podobě stropních nebo nástěnných svítidel s orientačními svítidly k nasvícení jednotlivých schodů. Díky této kombinaci získáte kompletní osvětlovací soupravu, díky níž bude vaše schodiště osvětleno na jedničku.
Senzor pohybu je dnes nezbytností
Orientační osvětlení lze ovládat pomocí senzoru pohybu s možností trvalého zapnutí buď vypínačem, nebo například spínacími hodinami, které v určený čas osvětlení automaticky zapnou a poté přepnou na provoz ovládaný senzory pohybu. Časové spínaní lze doplnit ještě tzv. soumrakovým čidlem, které zapne nebo vypne osvětlení podle úrovně intenzity světla.
Osvětlení by mělo do prostoru designově zapadat
Při výběru vzhledu svítidel berte v potaz, zda je schodiště ve vašem domě uzavřené, nebo součástí jiné místnosti, například obývacího pokoje. Důležitý je také designový styl, ve kterém je interiér domu zařízen. Do moderně zařízeného domu se hodí LED pásky nebo malá nástěnná svítidla. Naopak do starších domů můžete bez obav použít zdobnější přisazená nástěnná svítidla. Pokud je schodiště součástí jiné místnosti, volte variantu nasvětlení zábradlí a jednotlivých schodových stupňů pomocí LED pásků.
Téma: stavba a údržba svépomocí