Liapor – dům jedním tahem
Tento přívětivý slogan provází již delší dobu produkty z materiálu Liapor a Liaporbeton od společnosti Lias Vintířov, LSM, k.s. Dům jedním tahem! Jde nejen o ucelený systém konstrukčních dílců, umožňující rychlou, zdánlivě jednoduchou, ale přesnou výstavbu rodinného domu. Zároveň čekáme, že tento dům bude vystavěn z kvalitních materiálů, bude příjemný pro bydlení, odpočinek i práci, ušetří energii a bude ohleduplný k životnímu prostředí.
Kdo se rozhodne stavět a je ve fázi předprojektového průzkumu možností a hledání informací, dozví se od každé stavební firmy, že dům od ní bude skoro ve všem nejlepší. Ovšem jen v obecné rovině a nesmí se zaostřit na detaily. Projekt Dům jedním tahem je přitažlivý tím, že je špičkově vyřešen z pohledu všech konstrukčních detailů a všech stavebně fyzikálních vlastností, které jsou důležité pro trvale příjemné bydlení. Konečně je zde i minimální riziko vzniku vad při montáži.
Dům jedním tahem je značka pro systém montovaných prefabrikovaných rodinných domů. Je ideální jak pro ty, již nemají zkušenosti se stavbou domu nebo se nechtějí příliš starat o průběh výstavby, tak pro odborníky, kteří ocení především snadný průběh realizace a způsob technického řešení.
Dům jedním tahem obsahuje deset typových domů. Všechny splňují veškeré standardy spokojeného bydlení a budoucím majitelům nabízejí možnost bydlení během velmi krátké doby a za rozumnou cenu. Pro výstavbu domů je typická špičková technologie při použití materiálů s výbornými vlastnostmi:
- vynikající tepelná izolace obvodových stěn (U-hodnota až 0,26 W·m-2·K-1 při tloušťce izolace 120 mm)2,
- výborná ochrana před venkovním hlukem (R'W = 52 dB),
- výborná propustnost pro vodní páru (faktor μ = 5),
- velmi nízká vzlínavost pro kapalnou vodu,
- jedinečná schopnost tepelné akumulace.
Všech pět vlastností má největší vliv na pobytové klima a první navíc i na provozní náklady za vytápění, v létě za chlazení.
Lehký keramický beton z Liaporu – správná volba
Obvodové a nosné konstrukce domů jsou navrženy jako velkoplošné dílce z lehčeného keramického betonu – Liaporbetonu, jehož základem je keramické kamenivo Liapor. Lehký beton s kamenivem Liapor má ve srovnání s běžným betonem mnoho předností. Je to především nízká objemová hmotnost, která je cca o 35 % nižší, což umožňuje snížení transportních a montážních nákladů a výrobu dílců větších rozměrů. Rozměry dílců umožňují snadné rozmístění spár podle dispozičních potřeb a požadavků na dilatace.
Mezi nejvýznamnější stavebně fyzikální přednosti patří vynikající tepelné vlastnosti. Liaporbeton použitý v systému Dům jedním tahem má tloušťku pouhých 180 mm a dociluje hodnoty součinitele teplené vodivosti λ = 0,6 W·m-1·K-1. Z vnější strany je standardně doplněn zateplovacím systémem o tloušťce minimálně 120 mm. Konečná obvodová stěna pak má s fasádní omítkou a vnitřní tepelně izolační omítkou tloušťku 315 mm a při započtení přechodových odporů 0,28 m2·K/W mezi vrtsvami má U-hodnotu 0,26 W·m-2·K-1. Projektově a realizačně je přitom velmi snadné a finančně málo podstatné tloušťku tepelné izolace zvětšit. V sousedním Německu je dnes běžná i tloušťka izolace 200 mm. Při této tloušťce je už U-hodnota 0,17 W·m-2·K-1. Takto velké tepelné ochraně je vhodné přizpůsobit otopnou soustavu, klasický kotel zde není dobře využit.
Zvukově izolační vlastnosti Liaporbetonu jsou proslulé. Důvodem je jeho fyzikálně nestejnorodá struktura, která obsahuje drobná lehčená zrna vyplněná vzduchem a hutné cementové pojivo na hranicích zrn. Šíření zvukové vlny tímto prostředím je velmi ztíženo – zvuková vlna se na hranicích zrn rozptyluje do materiálu jako teplo. Důsledkem je, že stěna zvuk hůře odráží, než materiály se stejnou objemovou hmotností, a ještě hůře zvuk vede. Výborně tedy omezuje jak vzduchovou průzvučnost, tak kročejový hluk, a dokonce pohlcuje a tlumí i zvuk vznikající v místnosti, jehož odrazy od stěn mohou působit nepříjemně.
Liaporbeton má velice nízkou nasákavost, s níž je spjata malá vzlínavost pro vodu. V kombinaci s nízkým faktorem difúzního odporu (μ = 5) se vlhkostní čelo ustálí jen několik mm nad vodní hladinu. Prakticky to znamená, že Liapobeton může zastat i hydroizolační funkci, pokud selže spodní hydroizolace nebo se voda – např. při povodni – dostane nad úroveň základové spáry.
Nesmíme zapomenout ani na jedinečné tepelně akumulační vlastnosti Domů jedním tahem. Tepelná akumulace je argument, který mnozí výrobci lehkých prefabrikovaných stěnových dílců pro dřevostavby apod. odbývají tím, že je to zbytečnost. Ve skutečnosti má tepelná akumulace na pobytové vlastnosti takový vliv, že pro tyto lehké stavby stanovuje tepelně technická norma ČSN 73 0540 mnohem přísnější požadavek na hodnotu prostupu tepla3. Činí tak nikoliv kvůli úsporám tepla, ale kvůli nepříjemně rychlým změnám vnitřní teploty při výpadku topení nebo při náhlé změně venkovní teploty.
Zhodnotíme-li celkové tepelně technické vlastnosti, je tepelná ochrana Domů jedním tahem na úrovni dobrých až nejlepších dřevostaveb. Avšak tepelnou akumulací stěn s tepelnou izolací, kdy jejich relaxační doba je τ0 = 216 h pro izolaci 120 mm a τ0 = 355 h pro izolaci 200 mm, předčí systém nejen všechny dřevostavby, ale většinu tradičních těžkých zdiv4, která jsou při aplikaci tepelné izolace znatelně silnější. Pro výpočet relaxačních dob je použit postup podle článku Tepelná akumulace a teplotní setrvačnost u dřevostaveb [1], u Liaporbetonu se přitom počítá s objemovou hmotností 1 500 kg/m3. Další informace o významu a použití relaxačních dob je v článku Chladnutí stavby a vliv střechy a oken, [2].
Jednoduchý a rychlý stavebnicový systém
Velkou výhodou Domů jedním tahem je využití prefabrikace hrubé stavby. Realizovat stavbu rodinného domu klasickou zdicí technologií má některá úskalí, která stavbu prodlužují, prodražují a která někdy vedou i ke snížení kvality, aniž by si toho investor – zvlášť neodborník – při přebírání povšiml.
Technologie montáže prefabrikovaných dílců dokáže zkrátit dobu výstavby klasického rodinného domu v krajním případě pouze na 5 dnů. Tím se ušetří nejen čas, ale především peníze. Velkou výhodou je snížení celkové pracnosti a odstranění některých náročných řemeslných prací na stavbě. Elektroinstalace je předpřipravena již v dílcích (rozvody, krabičky) z výroby a odpadá tím sekání drážek a otvorů na stavbě. Vzhledem ke kvalitě povrchu stěn odpadá výroba vnitřních omítek, stačí pouze stěrka.
Standardní kvalita budoucí stavby (kvalita stavebního materiálu, rozměrové tolerance) je zajištěna ve výrobně, a to pod odborným dozorem a bez povětrnostních vlivů.
Při současných požadavcích na rychlost výstavby a zkracování doby od zahájení výstavby po nastěhování dochází často k následným trhlinám na omítkách, ale někdy až k poruchám zdiva. U Domu jedním tahem se tyto jevy nevyskytují vzhledem ke zvolené technologii výstavby a minimalizaci mokrých procesů při montáži.
Malý z venku, velký uvnitř
Domy nabízí svým uživatelům možnost získat maximální obytnou plochu, jelikož celková tloušťka obvodových stěn je od 300 mm i s finálním zateplovacím fasádním systém. Porovnáme-li zděnou stavbu s tloušťkou obvodové stěny 400 mm a zastavěnou plochou 10×10 s montovanou stavbou v technologii Domu jedním tahem stejného půdorysu, vyjde nám nárůst obytné plochy o 11,2 m2 ve prospěch Domu jedním tahem! Pro představu – tento prostor odpovídá velikosti jednoho dětského pokoje.
Závěr: nechte starosti na nás
Výsledkem uvedené nevšední kombinace tak velkého počtu výborných stavebně technických a realizačních vlastností při cenách odpovídajících tuzemským poměrům je systém Dům jedním tahem. Investorovi a budoucímu uživateli má co nabídnout: výborné mikroklima, ochranu proti hluku, vysokou ohnivzdornost a požární odolnost, snadnou opracovatelnost (pro případ dodatečného vrtání), rychlost výstavby, dobrou cenu.
V případě, že se budoucí stavitel rozhodne pro projekt Dům jedním tahem, nastává mu pouze jedna starost, a to vybrat si dům v rozsahu dodávky: hrubá stavba, uzavřená hrubá stavba, stavba na klíč (typový projekt je v ceně dodávky).
Literatura:
[1] Hejhálek, J.: Tepelná akumulace a teplotní setrvačnost u dřevostaveb, Stavebnictví a interiér č. 6/2005, str. 10, .
[2] Hejhálek, J.: Chladnutí stavby a vliv střechy a oken, Stavebnictví a interiér č. 6/2007, str. 60.
2 Hodnota U = 0,26 Wm-2 K-1 byla spočtena pro tloušťku nosné stěny 180 mm se součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,6 W/(mK), tloušťku izolace z EPS 120 mm s λ = 0,0375 W/(mK), pro vnitřní tepelně izolační omítku 10 mm s λ = 0,09 W/(mK) a s přechodovými odpory celkem 0,28 m2 K/W. Tloušťka celé stěny je 315 mm. Při tloušťce tepelné izolace 200 mm (tj. tloušťce celé stěny 395 mm) je za jinak stejných podmínek U = 0,17 Wm-2K-1. Tepelně technické hodnoty izolace odpovídají deklarovaným hodnotám pro EPS spol. Rigips o obj. hmotnosti 15 kg/m3 . Vlastnosti omítky odpovídají deklarovaným hodnotám tepelně izolační omítky Baumit Extra. Současná platná ČSN 73 0540 požaduje pro těžké konstrukce Upož = 0,38 Wm-2 K-1 a doporučuje Udop = 0,25 Wm-2 K-1 .
3 Pro stavby z lehkých obvodových stěn požaduje současná platná ČSN 73 0540 hodnotu Upož = 0,30 W·m-2·K-1 a doporučuje Udop = 0,20 W·m-2·K-1.
4 Pro lehčenou cihlu 360 mm s tepelnou izolací 100 mm je τ0 = 232 h a pórobeton 360 mm s tepelnou 100 mm izolací je τ0 = 140 h.
Základní cenové informace:
Výrobce stavebního systému Dům jedním tahem, společnost Lias a.s. Vintířov uveřejňuje na svých internetových stránkách ceniky ve formátu “pdf” ke Zdicímu systému Liapordům a systému Přesných zdicích tvárnic. Co se týče ceníku programu výstavby z velkoplošných tepelně zvukově izolačních dílců Dům jedním tahem, zašle jej výrobce po vyplnění Kontaktního formuláře, v němž žadatel stručně specifikujete své představy. Prostřednictvím tohoto formuláře si lze také dohodnout schůzku se zástupcem společnosti nebo objednat typovou dokumentaci pro stavební povolení ve formátu “doc” (MS Word).