Dům s výhledy na Malou Fatru a přírodní zahradou využívá vynikajících parametrů pórobetonu
Novostavba ukrytá mezi kopci poblíž slovenské Žiliny vyniká svým propojení s okolím. Přirozeností a jednoduchostí se vyznačuje obzvláště projekt zahrady, na níž je vysázeno rostlinstvo a dřeviny, jež původně pocházejí z této oblasti. Původně majitel zvažoval pro výstavbu využít dřevo, avšak z důvodu atypických tvarů, kterými objekt disponuje, se jako podstatně výhodnější nakonec jevily pórobetonové tvárnice.
Interiéry domu jsou díky velkému množství prosklených ploch úzce propojeny s exteriérem. Zahrada navíc není pevně ohraničena a místy tak splývá s okolními loukami. Díky promyšlené skladbě je navíc celoročně pestrá, k nalezení jsou zde jak jarní cibuloviny či bylinky, tak podzimní ovocné dřeviny nižšího i vyššího vzrůstu.
Otevřená dispozice
Dispozice rodinného domu je převážně otevřená – obývací pokoj je propojen s horní terasou i zahradou. Ve spodní úrovni pozemku je pak umístěna dolní terasa, ukrytá ve svahu, jež slouží zejména k posezení majitelů s přáteli při společném grilování. Na obývací prostor uvnitř volně navazuje klidová zóna s ložnicemi. Velkou výhodou je možnost výstupu na zahradu ze všech stran domu. Ochoz okolo něj poskytuje působivé výhledy na severoslovenské pohoří Malé Fatry.
Pozemek definuje tvar stavby
Atypický tvar domu na nepravidelném půdoryse je definován jedinou rovinatou plochou, která se na jinak svažitém pozemku nachází. Toto omezení přivedlo majitele k volbě stavebního systému z pórobetonu. Jeho výhodami jsou kromě snadného opracování, potažmo úspory materiálu, i vynikající tepelněizolační vlastnosti a přírodní složení, nemluvě o příznivých cenových podmínkách. Majitelé v současnosti evidují vysoké energetické úspory, náklady na provoz domu jsou dokonce nižší, než na které byli zvyklí v jejich bývalém městském bytě.
„Dodavatelé dřevostaveb si nevěděli rady s atypickým tvarem stavby a složitými konstrukčními detaily a jak se ukázalo, představovalo to problém též pro firmy pracující s keramickými tvárnicemi. Pórobetonové tvárnice Ytong Lambda YQ nám pro jejich výborné technické vlastnosti vyšly nakonec jako nejvýhodnější. Zároveň se snadno opracovávají,“ vysvětluje majitel, pan Ľubomír. „Nastudoval jsem si také tepelněizolační vlastnosti materiálu a prozkoumal ho i z hlediska zdravotní nezávadnosti a dospěl jsem k názoru, že pórobeton vyhovuje po všech stránkách.“
Důležité je také to, že díky lehké zpracovatelnosti pórobetonu – lze jej snadno vyřezávat do požadovaných tvarů – vzniká minimum stavebního odpadu. Životnost stavby je téměř neomezená a objekt je proto, kromě toho, že slouží k bydlení, i skvělou investicí, jejíž hodnota neklesá ani v budoucnosti.
Rodinný dům Lietavská Závadka:
- Architekt: AD-Projection s.r.o., Ing. arch. Jaroslav Ondrašina
- Užitná plocha: 200 m2
- Zastavěná plocha: 389 m2
- Tepelná bilance objektu: 7 kW
- Celkové měsíční náklady domu (vytápění, ohřev vody, elektrická energie, internet, TV): 70 EUR
Fotogalerie
Související články
- Rodina na Prostějovsku si postavila pasivní dům. Vytápí se celá základová deska
- Příklad konstrukce s akumulací tepla
Téma: Domy s téměř nulovou spotřebou energie
Přečtěte si také
- Developerský projekt Forest Views v Babicích-Dařbož
- Amsterodamské „plovoucí“ domy
- Řadový dům v Brně: První český energeticky plusový dům po letech provozu
- Stavba rodinného domu ve svahovitém terénu
- Ochrana interiéru před slunečními paprsky, bezúdržbově a bez kompromisů
- Princip a výhody domů chráněných zemí