Elektrické podlahové vytápění a proč je efektivní
Člověk stále hledá levný a pohodlný způsob vytápění. Při rozhodování by však měl vždy zvážit pořizovací náklady, náklady na provoz a životnost komponentů. Pokud tak učiní, dojde většinou k rozhodnutí, že zvláště v případě novostavby, tedy nízkoenergetického či pasivního domu, zvolí elektrické podlahové vytápění. V tu chvíli se nabízejí topné systémy DEVI.
Pokud vezmeme v potaz pořizovací náklady, nejsou na tom elektrické přímotopné systémy vůbec špatně. Ve skutečnosti patří mezi nejméně nákladné ve srovnání například s tepelným čerpadlem, ale i kondenzačním kotlem na zemní plyn, kotlem na dřevěné pelety či propan apod.
Velkou výhodou elektrického podlahového vytápění je vysoký komfort obsluhy a velmi příjemná pobytová pohoda. Nezávislé řízení vytápění prakticky pro každou místnost vede k velkým úsporám.
Nízkoenergetické domy spotřebují na vytápění jen 40 % energie
Veřejnost se často domnívá, že elektřina je vždy drahá. Jenže právě kombinace všech důležitých faktorů vede k výsledku, že elektrické přímotopné vytápění může být nejvýhodnější. Proč? Hlavním argumentem pro volbu elektrického podlahového systému je snížený tarif (D45) za elektřinu. Praxe ukázala, že nízkoenergetické domy spotřebují na vytápění zhruba 40 % celkové energie.
Zbytek tvoří (60 %) ostatní spotřebiče – to znamená pračka, sušička, myčka nádobí, chladnička, počítač, varná konvice a další elektrické přístroje. Uživatel nízkého tarifu tedy může po dobu 20 hodin denně využívat prakticky poloviční sazbu ve srovnání se spotřebou domácnosti vytápěnou například plynovým kotlem. Praxe ukázala, že inteligentní řízení v případě přímotopných elektrických systémů výhodnost tohoto způsobu vytápění ještě zvyšuje.
Nutno dodat, že v ekonomické rozvaze je potřeba zvažovat celkové náklady a úspory v horizontu 15 až 20 let. Ani argument, týkající se rostoucí ceny elektrické energie, neuspěje. Vždyť ceny ostatních zdrojů energií rostou rovněž.
Konkrétní údaje na základě dodaných faktur
Firma DEVI sledovala náklady na vytápění konkrétního typového domu postaveného z tradičních cihlových bloků s vytápěnou podlahovou plochou 145 m2. V případě tohoto domu byl instalován výkon podlahového topení 14,5 kW a výsledky jsou následující:
1. Celkové investiční náklady na instalaci podlahového topení činily 103 600 Kč (byly předimenzovány na základě přání investora).
2. Roční provozní náklady domu byly vyčísleny (viz přiložená faktura) na 24 860 Kč!
Teoretické úvahy
Tento praktický příklad se však nijak neliší od teoretického. Jsou-li dva běžně velké nízkoenergetické domy vytápěny podlahovým vytápěním, v prvním případě teplovodním (zdroj energie: zemní plyn) a ve druhém případě elektrickým, pak investiční náklady na topný systém domu vytápěného plynem dosáhnou zhruba 200 000 Kč, zatímco u domu s elektrickým podlahovým vytápěním dosáhnou 90 000 Kč. Pořizovací náklady jsou tedy u podlahového vytápění elektřinou o 110 000 Kč nižší.
Výpočtem zjistíme, že roční provozní náklady plynem vytápěného domu činí 26 576 Kč, zatímco u domu s elektrickým vytápěním dosáhnou 30 079 Kč (ročně za elektrické podlahové vytápění při dnešních cenách zaplatíme o 3 503 Kč více). Za dvacet let provozu tedy dům vytápěný plynem ušetří na provozních nákladech 70 060 Kč.
Součtem investičních a provozních nákladů však vychází, že dům s elektrickým podlahovým vytápěním na konci 20letého období ušetří uživateli téměř 40 000 Kč.
Produkty společnosti DEVI
Všechny uvedené důvody vedou firmu DEVI k orientaci svých topných systémů směrem k nízkoenergetickým a pasivním domům. DEVI nabízí ucelená řešení v podobě topných kabelů DTIP, topných rohoží DEVImat™, systému suché pokládky kabelů DEVIcell™, případně nového systému DEVIdry™ To vše v kombinaci s inteligentní regulací termostaty DEVIreg™ nebo za pomocí vyspělého bezdrátového systému DEVIlink™. Více naleznete na www.devi.cz.