Feng šuej v koupelně
Feng šuej je, zjednodušeně řečeno, věda o životním prostředí, která vznikla ve staré Číně. Její vyznavači ji mohou aplikovat do všech oblastí života, třeba do výživy, medicíny či umění. Ani oblast bydlení přitom tento styl neminul. A jak zařídit koupelnu podle principů feng šuej?
Přetvořte koupelnu na oázu klidu
Relaxovat po náročném dni ve wellness centru je dnes v souvislosti s vládními korona-opatřeními prakticky nemožné. Lázeňskou atmosféru si však můžeme vytvořit i doma. Odborníci…
Filosofie feng šuej nás učí, jak si harmonicky zařídit byt, v němž se budeme cítit spokojeně. Ač pochází z Číny, její principy jsou alespoň zčásti patrné ve všech společnostech. Životní styl podle Feng šuej je klidný a harmonický. V rámci interiérového designu je zhmotněn v podobě čistých, jednoduchých až minimalistických tvarů, které jsou v rovnováze s barvami a se světlem. Toto učení může ovlivnit i vybavení koupelny. Očista těla není jen otázkou koupele a sprchování, ale spojujeme ji i s relaxací a meditací, které uvolní mysl a nabijí tělo pozitivní energií.
Interiérovému stylu dominuje čistota a svěžest a v koupelně je nejdůležitějším prvkem voda. Ve Feng šuej voda znamená bohatství, proto jí je věnována velká pozornost. Důraz je kladen na umyvadla, vany, kvalitní baterie a technické prvky, které spolu s vodou vytvoří zónu plnou blahodárné pozitivní energie. Principy Feng šuej naplňuje například umyvadlo ve tvaru kruhu, které mnohdy připomíná malé přírodní jezírko. Umyvadla s otevřenými odkládacími dřevěnými plochami pak nabízejí design i funkčnost. Přehled o odložených věcech vede ke klidu a pořádku, přírodní materiály navozují pocit tepla. V takovém prostředí může člověk ve chvílích meditace objevovat svoje schopnosti. Feng šuej je filosofie pozitivní změny určená hlavně pro lidi, kteří po změně touží a usilují o poznání nového.
Zanedbat nelze ani ostatní zařizovací prvky, tedy nábytek, doplňky a zrcadla. Obecně platí, že si Feng šuej žádá střídmost a čistotu a do místnosti zařízené v daném stylu nepatří nic, v čem by se hromadila negativní energie, žádné zbytečnosti, které ruší takzvanou sílu čchi. Vhodný je třeba nábytek z bukového dřeva, teplé barvy jako cihlová, ale také zelená, třeba v kombinaci s bílou, jež vytvoří svěží a čistý dojem s poněkud chladnějšími tóny. Použití velkých oblých zrcadel opticky rozšíří prostor, prosvětlí a oživí místnost. Obecně platí, že místnost ve stylu Feng šuej by měla obsahovat minimum doplňků a uzavřených zařizovacích předmětů, kde se může hromadit stagnující čchi, obsažená třeba v prošlých kosmetických přípravcích. Vhodné jsou i koupelnové skříňky přísně geometrických tvarů s prosklenými dvířky,
Co se týká umístění klozetu v koupelně, podle Feng šuej na něj nemá být při vstupu do místnosti vidět. Doporučuje se tudíž situovat jej za přepážky a polostěny. Pokud je WC za dveřmi, mají být vždy zavřené a sedátko zakryto. Je to z důvodů toku energie a zdraví: koupelny jsou v této filosofii spojovány se zažívacím systémem a špatně zařízená nebo prostorově nevhodná místnost může vést ke zdravotním problémům.
Co dokáže mozaika v koupelně?
Pokud právě zařizujete novou koupelnu, či rekonstruujete tu dosavadní, zbystřete! Máme pro vás tip na nestárnoucí koupelnový trend – mozaikový obklad. Jedná se o nápaditou, a…
1) redakčně upraveno