Vynikajícími interiérovými prvky, které pozitivně stimulují lidskou náladu, jsou živé rostliny. S jejich pomocí vznikne v každé koupelně intimní přírodní oáza. Foto: Alena Ozerova, Shutterstock

Přetvořte koupelnu na oázu klidu

Relaxovat po náročném dni ve wellness centru je dnes v souvislosti s vládními korona-opatřeními prakticky nemožné. Lázeňskou atmosféru si však můžeme vytvořit i doma. Odborníci radí, jak snadno zařídit luxusní koupelnu.

Pozvednout „ducha koupelny“ lze renovací, jejíž rozsah se odvíjí jak od velikosti prostoru, tak rozpočtu investora. Jde-li o menší místnost nebo prostě preferujete sprchový kout, zásadní úpravou bude i malá změna v podobě výměny tradiční sprchové hlavice za multifunkční. „Nabídka sprchových hlavic je dnes mimořádně široká. Napomáhají zaktivovat různé smyslové zážitky. Jejich funkce zahrnují například déšť, vodopád, vodní sloupec či rozprašovač. Některé modely navíc nabízejí možnost chromoterapie či aromaterapie,“ dodává Marcela Bínová, odbornice na koupelnový design.

Pro luxusnější zážitek sáhněte po hydromasážních boxech a nebo panelech. „Domácí wellness se stává čím dál populárnějším také díky výhodným cenám boxů a panelů. Jejich instalace navíc není vůbec náročná. Hydromasážní box jednoduše nahradí tradiční sprchový kout zakrytím nástěnných vodovodních přípojek,“ upřesňuje Bínová.

Ve své koupelně doma si můžete dopřát i hydromasáž, kterou vám poskytne vhodná vana či sprchový box. Foto: alexandre zveiger, Shutterstock

Vana

Jste-li milovníci koupelí, neobejdete se bez pořádné vany. Ať už zvolíte tradiční vestavěnou, rohovou či samostatně stojící vanu, dbejte především na to, aby byl zachován dostatečný prostor pro pohyb uživatelů. V menších koupelnách umístěte vanu se zástěnou, která je kompromisem, jež ocení jak ti, kteří rádi lenoší v horké vodě, tak osoby, které upřednostňují sprchování, a to bez zaneřádění podlahy rozptýlenými kapkami. „Vanové zástěny se připevňují ke stěně. Mohou být z plastu, elegantněji pak působí příčky z bezpečnostního skla, třeba takové, které svým vzorem – vytvořeným takzvaným pískováním – zachovávají žádoucí vlastnosti intimní zóny,“ vysvětluje Bínová.

Budete-li hodně kreativní, můžete nahradit klasickou vanu například dřevěnou kádí. Foto: Bhakpong, Shutterstock

Obklady z přírodních materiálů

Pokud plánujete rozsáhlejší designové úpravy, zvažte aplikaci obkladu z přírodního kamene. Dodá prostoru čistotu a nadčasovost. Kámen je navíc přirozeně nenasákavý. Každopádně neopomeňte plochy stěn či podlahy impregnovat a opatřit kvalitní hydroizolací. Bez takové přípravy voda proniká skrz obkladové materiály a poškozuje konstrukci domu i její povrchy.

Zásadní úpravou povrchů v koupelně, kterou by neměl nikdo opomenout, je hydroizolační nátěr pod obklady. Foto: DUO Studio, Shutterstock

Jak zmíněná hydroizolace, tak i další systémové prvky určené pro lepení a spárování zabezpečují dlouhou životnost a vynikající vzhled koupelny. „Při nákupu obkladů a dlažby se lze řídit i normami EU. Evropská unie jejich prostřednictvím stanovuje minimální požadavky na kvalitu pórovitých a kameninových dlaždic. Jde tak o užitečnou pomůcku při orientaci v sortimentu. K hydroizolačním účelům doporučujeme použít rychleschnoucí stěrky, které je nevyhnutelné aplikovat na všechny plochy v místnosti kromě okolí vany a sprchového kouta,“ upozorňují odborníci.

Kromě kamene je v kurzu také dřevo. Jelikož je však koupelna místností, v níž se vyskytuje vysoká vlhkost, dávejte pozor na správné a kvalitní ošetření dřevěných prvků.

Přírodní materiály dodají místnosti teplo a tu správnou lázeňskou atmosféru. Kámen i dřevo jsou za podmínky vhodné povrchové úpravy pro dané účely ideální. Foto: Baanrukbua, Shutterstock

Barvy a světlo

Osvětlení a zrcadla nad umyvadlem pak vybírejte raději jednoduché než zdobené. Nezapomínejte ani na volbu správných barev, které mají nemalý vliv na náladu člověka. „Nejjednodušším způsobem jak vytvořit oázu klidu v koupelně je změna barevnosti. Do malých prostorů volte světlé odstíny, které opticky zvětší místnost. Ve větších koupelnách je pak možné použít i tmavé barvy, jež dodají místnosti nádech luxusu,“ radí odbornice.

V koupelně, ale samozřejmě nejen tam, hrají významnou roli barvy, které dotvářejí celkovou atmosféru prostoru. Světlá opticky zvětší prostory, veselá růžová pak navodí příjemnou náladu. Co se zrcadel týče, nejste-li si jisti, volte raději ty méně zdobené a jednoduchých tvarů. Foto: ImageFlow, Shutterstock

Lázeňská atmosféra

Po náročném pracovním dni, kdy si člověk často přeje jen relaxovat, vám učiní radost také koupelnové doplňky. „Investujte do měkkých osušek, pohodlných županů, dopřejte si luxus koupelových solí, olejů, využijte solné lampy. Ve skleněných dózách rafinovaně naaranžujte vatové tampóny a houby. Skvělou volbou, která umožňuje uložení věcí v různých výškových úrovních atraktivním způsobem, jsou i žebříky. Nezapomeňte ani na dekorativní rohožku, třeba z přírodních materiálů, jako je bambus,“ upřesňuje Bínová.

Koupelnový žebřík z přírodních materiálů poslouží jako atraktivní doplněk i praktické zařízení. Foto: Pinkasevich, Shutterstock

Pravý wellness zážitek jde ruku v ruce s aromaterapií. Pořiďte si difuzér a esenciální oleje, které napomohou k mentálnímu i fyzickému uvolnění. Levandule, jasmín, eukalyptus či santalové dřevo – téměř každá vůně má terapeutický účinek.

Wellness centra jsou většinou dekorována živými rostlinami, a proto byste ani vy na ně neměli zapomenout. Zakomponujte do prostoru pokojové květiny, ale buďte obezřetní – vybírejte takové, kterým se daří i v tmavých místnostech pod umělým světlem. Patří mezi ně například orchidej, dracéna nebo difenbachie. Lze samozřejmě sáhnout i po umělých rostlinách, jejichž moderní podoba je často k nerozeznání od jejich živých „příbuzných“.

Autor: kolektiv autorů 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: tisková zpráva, redakčně doplněno