Fotovoltaika i pro případ nouze
Většina projektů instalace fotovoltaických systémů je standardní: jde v nich především o výrobu elektrické energie ze slunečního záření a její prodej do elektrické sítě. Následující projekt je atypický, a přestože není výjimečný výkonem solárního zařízení, je zajímavý technickým řešením.
„Na začátku bylo zvláštní přání zákazníka,” říká Bohumil Pěnkava z firmy Baghirra, která celý projekt navrhla a instalovala. „Bydlí na venkově, kde dochází častěji k výpadkům elektřiny, a proto chtěl, aby mu v případě výpadku proudu fotovoltaický systém zajistil na 24 hodin napájení těch zařízení v domě, která nutně potřebuje k přežití.”
Síťový systém
Pro umístění fotovoltaických panelů našli technici nejpříhodnější místo v horní polovině jižní strany střechy. Na ni byla celá konstrukce s panely upevněna. V osmi kovových nosných profilech by-
lo uchyceno celkem 32 fotovoltaických panelů typu SOLARTEC SST 72-155/24 (rozměry jednoho 850 × 1650 × 35 mm, hmotnost 18 kg).Maximální výkon panelu je 155 W při napětí 35 V DC (intenzita slunečního záření 1000 W/m2), takže celkový výkon fotovoltaického systému je 4960 Wp. Panely jsou zapojeny sérioparalelně (vždy 8 v sérii × 4), aby bylo možné získat potřebné pracovní napětí pro střídač. Výstup panelů byl pomocí solárních vodičů přiveden na vstup síťového střídače Fronius IG 60 (maximální účinnost 94,5 %, maximální výstupní výkon 5000 W).
Střídač Fronius i v tomto případě potvrdil, že kombinace neustálých inovací a vývoje spojeného s praxí z něj dělá jeden z nejvýkonnějších a uživatelsky nejpřátelštějších výrobků v oboru solární techniky. S jeho pomocí lze dosahovat neustále vynikajících zisků energie, a to i na místech s nízkými hodnotami slunečního záření. Zaručuje maximální využití každého slunečního paprsku, pracuje spolehlivě a bez výpadků, jeho koncepce umožňuje dlouhou životnost, je bezpečný a ekologicky vyráběný.
Samozřejmostí je optimální spolupráce se všemi typy modulů a také vybavení různými komponenty datového komunikačního systému pro kontrolu fotovoltaického zařízení (DATCOM).
Ostrovní systém
Střídač vyrobenou energii po nafázování dodává do sítě ČEZ. Ovšem energie ze solárních panelů je přiváděna i na vstup spínaného zdroje BKE 1200.
„A právě spínaný zdroj byl tím prvkem, kterým se nám podařilo celý problém vyřešit,” vysvětluje Bohumil Pěnkava. Samozřejmě prioritní byla instalace síťového systému pro výrobu elektřinu a její dodávku do sítě.
Druhý požadavek – návrh ostrovního systému, jenž bude kompatibilní se síťovým systémem a zároveň zajistí dodávku elektrické energie v době výpadku sítě, nevyřešili okamžitě. „Jednoduchá dobíječka akumulátorů nepřicházela do úvahy,” pokračuje zástupce firmy Baghirra, „i tu bychom museli zapojit do sítě. Naše řešení je funkční, bezpečné a spolehlivě zákazníkovi slouží už dva roky.”
Spínaný zdroj BKE 1200 dobíjí akumulátory, celkem 8 olověných gelových akumulátorů 12 V/100 Ah, které pracují jako záložní zdroj energie. V případě výpadku sítě dojde k automatickému přepnutí na záložní zdroj (měnič STE 1500 napájený z akumulátorů) a dodávce energie do zálohovaného okruhu pro napájení čerpadla topení, osvětlení, lednice, modemu, telefonu, počítače.
Maximální zatížení zálohovaného okruhu 1500 W a dostatečná kapacita akumulátorů spolu s jejich průběžným dobíjením z fotovoltaických panelů v případě výpadku napájení zaručují bezproblémový provoz vytipovaných spotřebičů po dobu 25 hodin.