Hala SAZKA a Zelený ostrov změní tvář pražských Vysočan

Hala SAZKA je snad vůbec nejsledovanější stavbou na území České republiky všech dob, která svojí popularitou u velké části obyvatel Prahy i celé republiky předčí Temelín, dálnice atd. A to nejen proto, že se v hale má v roce 2004 odehrávat mistrovství světa v hokeji.

Tato mimořádně prestižní stavba je od začátku termínově velmi »našponovaná« a její zpozdění by vedlo k mezinárodní blamáži a nemalým finančním ztrátám. Samotná přípravná fáze stavby byla ve znamení hektického úsilí o urychlené nalezení vhodné lokality, kdy na poslední chvíli byla zvolena pražská čtvrť Vysočany místo již dříve schválené lokality Hagibor v Praze Strašnicích. Do poslední chvíle také nebylo jasné, jak bude stavba financována; český stát dal poprvé zřetelně najevo, že nehodlá poskytovat finanční záruky na podnikatelské akce různých zájmových skupin ani tehdy, kdy je v sázce dobré jméno celé republiky. Takto průkopnicky byla počata hala SAZKA: s důrazem na osobní zodpovědnost.

Klíčovou roli přitom sehrál ekonomicky silný účastník celého projektu - generální dodavatel stavby, společnost Skanska. Dnes lze říct, bez ohledu na to, jak dopadne mistrovství světa po sportovní stránce, a jak rychle se vrátí investované peníze, že je výstavba haly ve správných rukou a že stavební společnosti Skanska, která se zapsala do vědomí lidí lépe než sebedůmyslnější reklamou, fandí nejméně polovina národa.

Hala SAZKA

Jde o moderní víceúčelovou halu, jež je architektonicky řešena na kruhovém půdorysu s úzkým napojením na tréninkovou hrací plochu. Struktura této monumentální stavby obsahuje celkem šest úrovní:

Úroveň 1 (5,500 m n.z.) pojme samotnou hrací plochu, šatny sportovců, šatny zaměstnanců, zásobovací dvůr, technické provozy, kuchyně pro gastronomické provozy, vstupní vestibul pro akce konané na úrovni hrací plochy, zázemí pro novináře, sklady a garáže.

Úroveň 2 (0,000 m n.z.) zabere spodní vestibul pro nástup do spodního hlediště, schodiště do horních vestibulů, restauraci, obchody a občerstvení pro zákazníky, sociální zařízení, samostatné vstupy a recepce pro lóže.

Úroveň 3 (5,500 m n.z.), zde budou samostatné lóže, další restaurace, bar a společenské salónky.

Úroveň 4 (9,000 m n.z.) obsahuje horní vestibul pro nástup do horního hlediště, sociální zařízení, obchody a občerstvení pro návštěvníky.

Úroveň 5 (14,500 m n.z.) ukrývá technické zázemí haly, strojovnu a požární větrání

Úroveň 6 (19,200 m n.z.) ukrývá další technické zázemí haly, strojovnu vzduchotechniky, komentátorské kabiny a velín.

Tréninková plocha, nutná pro účely mistrovství světa v ledním hokeji, je s halou spojený čtyřpodlažní prostor, částečně zapuštěný do podzemí, bez diváckých tribun. V dalším období zde může být provozováno kluziště pro veřejnost nebo místo může sloužit jako prostor pro různé přehlídky, výstavy, kulturní akce apod. Okolo této arény budou na ochozech umístěny na obvodu obchodní pasáže pro komerční využití.

Hala SAZKA po svém dokončení v roce 2004 pojme 16 900 sedadel, 56 VIP lóží a 400 - 450 míst pro tisk. Její projekt je řešen na kruhovém půdorysu s napojením tréninkové hrací plochy na jižní straně. Hlavní vstup do haly bude ze severu od ulice Ocelářská (stanice metra Českomoravská) a z jihu od ulice Českomoravská (stanice tramvaje). Součástí haly budou samozřejmě parkovací plochy a podzemní garáže. Navržená hala bude umožňovat pořádání sportovních, společenských a kulturních akcí velkého rozsahu, které doposud nešlo v Praze konat. Vzhledem k relativně snadné dostupnosti centra Prahy a dobré dopravní obslužnosti městskou i mimoměstskou dopravou je Hala SAZKA předurčena být objektem pro vyšší stupeň společenského vyžití.

Konstrukční řešení Velké arény

Sedmipodlažní železobetonový skelet je rozdělený do šesti dilatačních celků. Horní část tribun je prefabrikovaná a uložena na masivních radiálních prefabrikovaných nosnících. Spodní část tribun je mobilní - zasouvací. Prostorově je členěna na část »Aréna« a »Prstenec«. Střešní konstrukce »Arény« je ocelová s radiálními vazníky podepřenými na obvodě ocelovými sloupy, resp. vnějším betonovým průvlakem. Ve středu arény jsou příhradové vazníky osazeny na kruhový tubus, který je dočasně podpírán pomocnou konstrukcí z ledové plochy. Ta je demontována po aktivaci táhel střešní konstrukce.

Fasáda je rastrová tvořená převážně prosklenými a hliníkovými deskami, místy doplněna kamennými obklady.

Konstrukční řešení Malé arény

Čtyřpodlažní železobetonový skelet, navazující na Velkou arénu, je tvořený pěti dilatačními celky. Stropní konstrukce jsou převážně předpjaté. Zastřešení tréningové ledové plochy je řešeno ocelovou konstrukcí válcového tvaru o rozpětí 36 m, délce 61 a vzepětí oblouku (výšce) 7,35 m. Střešní plášť je kombinovaný prosklením a sendvičovým pláštěm.

Zelený ostrov

Hala SAZKA se v příštích letech zároveň stane součástí víceúčelového zábavního centra Zelený ostrov, které jistě bude jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy. Zelený ostrov vyroste na západním okraji stavební lokality. Počítá se zde s umístěním zábavního a výstavního centra s hotelem o kapacitě cca 450 pokojů čtyř až pěti hvězdičkové kategorie, na nějž bude navazovat budova menšího kongresového centra o kapacitě 800 až 1000 lidí. Tyto prostory předpokládají samostatný parking pro cca 300 - 400 osobních automobilů. V sousedství kongresového centra se počítá s výstavbou multimediální scény pro pořádání divadelních a muzikálových produkcí pro max. 1 500 diváků (tato část je pracovně nazývána Zábavní centrum Zelený ostrov). Na východním okraji budou obchodně administrativní a komerční prostory městského typu a rozsáhlá podzemní parkoviště, sloužící i pro návštěvníky víceúčelové Haly SAZKA. Výškovou dominantou areálu je Silvestr - jedná se o stávající komín, připomínající původní (průmyslové) využití lokality. Ten po své úpravě, kdy na jeho vrcholu bude vytvořena vyhlídková kavárna a snack bar zůstane výškovou dominantou i nového víceúčelového centra Zelený ostrov. Celý areál bude po svém dokončení přístupný pro veřejnost. Součástí širšího záměru bude i vytvoření veřejných prostranství a ploch zeleně. Právě její největší uplatnění je základním mottem celého areálu. Kromě zeleně na venkovních plochách a interiérové zeleně ve velkoprostorových pasážích bude na všech střechách areálu, kde to budou technické podmínky připouštět, počítáno s vytvořením zelených ploch a vysutých zahrad. Se západním úsekem navazující ulice Ocelářská je v tomto kontextu počítáno jako s pěší zónou.

Projekt Zeleného ostrova počítá s tím, že uskutečněním celého záměru se výrazně změní dosavadní monofunkční charakter nejen vlastní lokality, ale že se tento záměr stane i stimulátorem následné revitalizace této části Prahy 9.

Technické informace v číslech

Zastavěná plocha cca 36 000 m2
Podlažní plocha cca 140 000 m2 (z toho Velká aréna 100 000 m2);
Obestavěný prostor cca 935 000 m3 (z toho Velká aréna 685 000 m3);
Kapacita diváků cca 17 900, z toho na tribunách cca 15 800;

Velká aréna

Základová deska 22 000 m3 betonu;
ŽB nosná konstrukce 23 000 m3 betonu, z toho prefabrikáty 4 500 m3;
Armatura 7 500t z toho pro průměr »Arény« cca 135 m, včetně prstence 170 m;
Výška cca 33 m;
Kapacita vzduchotechniky dimenzována na 30 - 40 m3 čerstvého vzduchu na hodinu a člověka; cca 19 km vodovodního potrubí;

Malá aréna

Základová deska cca 19 500 m3;
ŽB nosná konstrukce cca 17 000 m3;
Armatura základové desky cca 4 100 t,
armatura ŽB nosné konstrukce cca 4 500 t;
Půdorys cca 130 × 150 m

Autor:
Foto: Archiv firmy