Hlína na 1000 °C
I v dnešní přetechnizované době plné uměle vytvořených materiálů různorodých vlastností stále existuje jeden, který svými funkčními vlastnostmi předčí většinu z nich. Řeč je o cihle, jež nás v různých podobách provází již více než deset tisíc let.
Za tu dobu se výrobní proces příliš nezměnil, s výjimkou toho, že první cihly byly sušené na slunci, až později se začaly vypalovat. To jim zajistilo ty nejlepší vlastnosti, jakými jsou pevnost, odolnost, trvanlivost a stálobarevnost. Právě díky nim jsou cihlové fasády stejné i po několika desítkách let, aniž by jim uplynulý čas ubral na kvalitě. Na našem území byl tento stavební materiál oblíbený, což dokazuje i množství dnes už zaniklých cihelen. Ty, které dodnes fungují, vyrábějí především cihelné bloky pro hrubou stavbu. Čím dál oblíbenější jsou ale cihly v podobě režného zdiva, jež se kvůli kvalitě hlíny a technologii výroby vyrábějí v zahraničí, nejčastěji v Německu, Nizozemsku nebo Belgii. Předním dodavatelem těchto cihel je společnost Klinker Centrum s. r. o.
Odhalené cihlové zdivo už dávno nemusejí tvořit jen cihly červené, vybírat lze od bílé přes odstíny pískové, červené, hnědé až po černou. Barevné možnosti jsou ovlivněny barvou a typem hlíny, kterou mohou dobarvit i různé přírodní příměsi a písky. Důležitým parametrem pro barvu cihly je také teplota, jež může dosahovat až 1280 °C, případně její kolísání během celého procesu výpalu.
Vedle barevných variací mají cihly i různé povrchové úpravy závisející na způsobu výroby (ražením či tažením) a také formát. Vybrat si tak mohou všichni, ať už touží po moderním, nebo tradičním vzhledu domu.
Cihla versus cihlový obklad
Trendem dnešní doby je bezesporu nízkoenergetické bydlení. Otázkou je, zda tradiční cihly a energeticky úsporná výstavba mohou jít ruku v ruce. Odpověď zní: bezpochyby ano. Co se týče vnějšího zateplení domu, existují dva způsoby výstavby. Jedním je kontaktní zateplovací systém a druhým systém odvětrávané fasády neboli sendvičové zdivo. Odvětrávaná fasáda je jedním z nejúčinnějších zateplení. Hlavní výhoda spočívá v proudění vzduchu, k němuž dochází ve vzduchové mezeře mezi přizdívkou z lícových cihel a nosným zdivem. Tím je zajištěn aktivní odvod vlh- kosti, zároveň je zabráněno přehřívání fasády a je zajištěna ochrana před povětrnostními vlivy. Cihlovou přizdívku lze realizovat buď na rozšířené odizolované základy, nebo – není-li tento způsob možný – lze cihly vyzdívat na speciální nerezové konzole, které se kotví do nosného zdiva.
Naopak u rekonstrukce domu či dodatečného zateplení je namístě spíše varianta kontaktního zateplovacího systému. K tomu se již nepoužívají cihly jako takové, ale takzvaný cihlový obklad, označovaný také jako cihlové či cihelné pásky. Použití cihel, potažmo cihlových pásků není pouze trendem při výstavbě rodinných domů, ale je také oblíbenou variantou řešení fasád velkých bytových domů nebo veřejných staveb.
Jak v Čechách, tak v zahraničí sklízejí cihlové stavby úspěchy v architektonických soutěžích. Svět techniky, Ostrava – cihla Adelajda U nás může být příkladem fenomenální stavba Svět techniky v Ostravě, navržená architektem Josefem Pleskotem, s částečně skleněnou a částečně cihlovou fasádou. Dodavatelem použitých klinker cihel NF.19 burgund-Adelajda byla firma Klinker Centrum s. r. o. Ta dodala i lícové cihly NF.16 červená-Melbourne pro Galerii Vaňkovku v Brně, která je ukázkou toho, že cihly nabízejí spoustu možností kreativního řešení fasád – například vytvoření 3D efektů z různě kladených cihel, použití jiných barevných odstínů ve vazbě nebo barevné vzory, nestandardní vazby apod.
S výběrem lícových cihel, cihlového obkladu a technickým řešením vám rádi poradí ve společnosti Klinker Centrum s. r. o., která je předním českým dodavatelem pálených materiálů již bezmála dvacet let. Spolupracuje s předními evropskými cihelnami s dlouhou rodinnou historií a přináší na český trh nespočet různých typů lícových cihel, z nichž můžete vybírat také vy. Společnost disponuje také vlastní řezárnou na ražené pásky, kde vám mohou na míru přizpůsobit pásky na individuální projekty, například pro již zmíněný 3D efekt a podobně.