Byty se prolínají přírodní materiály jako například kartáčovaný dub či recyklované řezivo ze starých objektů, ale také ocel nebo beton.

Horské apartmány pro náročné

V novém apartmánovém domě v Harrachově byly předloni mimo jiné realizovány i dva komfortní a velmi nadstandardní mezonetové byty. Design jejich interiérů, které jsou promyšleny do posledního detailu, navazuje na hrázděný konstrukční systém, typický pro tuto lokalitu. Tuto formu autor návrhu zkombinoval s kvalitními materiály, zpracovanými do finální podoby s mimořádnou řemeslnou dovedností.

Při hledání vhodného projektu, který by si zasloužil pozornost našich čtenářů, nás oslovila realizace vnitřní části dvou nedávno dokončených apartmánů v Harrachově. Jejich návrh, jejž se za studio Kvalitář chopil architekt Jiří Dohnal, lze nadneseně označit jako surový s prvky romantizujícího stylu. Design mezonetových bytů, o kterých je řeč, působí na první pohled luxusně, až okázale, avšak industriálnost ve spojení s lidovými architektonickými prvky i tradičními materiály dotvářejí charakter dané realizace tak, aby bylo vše ideálně vybalancováno.

Design interiérů v Harrachově navazuje na hrázděný konstrukční systém, typický pro tuto lokalitu.

Průmyslový design, minimalismus a špičkové osvětlení

Oba byty zaujímají prostor nejvyššího patra a podkroví bytového domu. Ten byl navržen s ohledem na zdejší horskou atmosféru, avšak zahrnuje i moderní technická řešení, která poskytují uživatelům stavby maximální komfort. Použité přírodní materiály jako dřevo (kartáčovaný dub, smrk, recyklované řezivo ze starých objektů s patinou a specifickou barevností), OSB desky, ocel (přírodní, nerez či opatřená černou povrchovou úpravou) nebo beton (cementová stěrka, vláknobetonové skořepiny) dodávají interiérům nádech průmyslového designu. Naproti tomu lakované plochy a sklo jsou s touto rustikálností v kontrastu a fungují jako minimalistická tečka za celým projektem.

Autor návrhu klade rovněž důraz na kvalitní osvětlení prostoru. Interiér je přes den velkoryse prosvětlen fasádními i střešními okny, zatímco večer či v noci jsou zdrojem světla důmyslně volená svítidla. V otevřených obývacích místnostech se závěsnými krby a šikmými stropy, které kopírují konturu střešní konstrukce, jsou například aplikovány spot reflektory s proměnnou optikou (nastavitelný kužel světla) v systémových závěsných lištách.

V bytě II interiér dotvářejí barevné lakované povrchy, například kuchyňská nábytková sestava v odstínu hořčicově žluté.

Dva podobné, ale přitom snadno rozpoznatelné byty

První byt se od hlavního konceptu popsaného v předchozích odstavcích navíc liší zpracováním povrchů v koupelně, které jsou opatřeny velkoformátovými keramickými obklady doplněnými betonovými zařizovacími předměty. Podlahovou krytinu zde tvoří lité teraco, v ostatních místnostech jde o dubovou lamelu konzervovanou tvrdým voskovým olejem.

Byt číslo dvě vystihují zejména přiznané konstrukční materiály jako betonové tvárnice a stropy či OSB desky. V koupelnách zaujmou průmyslové epoxidové podlahy a svislé plochy kaleného skla s velkoformátovými fotografickými reprodukcemi vytvořenými UV tiskem. Zde se na obkladech stěn a stropů uplatnilo i patinované dřevo. K tomu všemu interiér dotvářejí barevné lakované povrchy, například kuchyňská nábytková sestava v odstínu hořčicově žluté. V ostatních místnostech je položena dubová průmyslová mozaika.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Studio Flusser