Hydroizolace dřevostaveb

Hydroizolační fólie firmy Sika značky Sikaplan a Sarnafil jsou velmi vhodným materiálem pro hydroizolaci spodní stavby a střešního pláště dřevostaveb a montovaných staveb.

Pojem hydroizolace je obecně definován jako stavební vrstva, která zabraňuje pronikání vody. Firma Sika je švýcarská společnost, která je dodavatelem produktů pro těsnění, lepení, izolace, a ochranu nosných konstrukcí na stavbách a v průmyslu.

Hydroizolační materiál byl také u zrodu firmy v roce 1910, kdy Sika dodala sanační maltu s vodotěsnou přísadou pro izolaci tunelu sv. Gottharda.

Vlastnosti a využití fólií

V současnosti je důležitým pilířem vývoj, výroba a prodej hydroizolačních fólií pro nejrůznější užití ve stavebnictví. Tyto materiály vynikají především svou nízkou hmotností, chemickou odolností, odolností proti mechanickému namáhání, výbornou zpracovatelností, rychlou aplikací, dlouhou životností, požární odolností a možností recyklace.

Dřevostavba je budova při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Základní výhodou dřevostaveb je samotné použití dřeva jako přírodního materiálu, jehož zdroje jsou obnovitelné. Stavba ze dřeva neprochází žádným mokrým procesem, montáž je tzv. suchá a tím nesrovnatelně rychlejší. Stavby jsou v podstatě okamžitě připraveny k užívání.

Ve vztahu k výše uvedenému lze jednoznačně konstatovat, že hydroizolační fólie firmy Sika značky Sikaplan a Sarnafil jsou díky svým vlastnostem velmi vhodným materiálem pro hydroizolaci dřevostaveb. Splňují požadavky ekologické, energetické, ekonomické i estetické. Hydroizolační fólie lze uplatnit jak pro hydroizolaci spodní stavby, tak hydroizolace střešní, a to pohledové nebo skryté, přitížené (zelené střechy, provozní střechy, střechy s kačírkovým zásypem).

Základní praktické výhody hydroizolací provedených pomocí fóliových systémů:

  • Systémové a spolehlivé vyřešení detailů.
  • V zásadě neomezená tvarová i barevná různorodost střech.
  • Kontrolovatelnost a opravitelnost.
  • Spojování pásů horkým vzduchem bez použití plamene.
  • Rychlost a efektivita pokládky.
  • Nulové nároky na údržbu fólie.

Izolace spodní stavby

Každá stavba se staví od základů, z našeho pohledu se nejdříve řeší hydroizolace spodní stavby. Každý řemeslník vám řekne, že ta jeho stavební část je nejdůležitější a že nemá smysl na ní šetřit. V případě spodní izolace není důležité, kolik za ni utratíte, ale jak bude spolehlivá. Největším problémem je velmi omezená možnost opravy, ke spodní izolaci se již nikdy nedostanete. Životnost musí odpovídat očekávané životnosti celé stavby.


Příklad skladby s povrchovou, mechanicky kotvenou fólií
1 – Sikaplan® střešní fólie, mechanicky upevněná
2 – oddělující vrstva
3 – tepelná izolace, například z pěnového polystyrenu
4 – parotěsná zábrana / vzduchotěsná zábrana
5 – nosná konstrukce, např. ocelový trapézový plech

V případě dřevostaveb se nejčastěji jedná o základovou desku. Firma Sika nabízí hydroizolační pásy z měkčeného PVC odolné proti stárnutí, mikroorganismům, nízkým teplotám i mechanickému namáhání, testované proti prorůstání kořínků dle metody FLL. Tato izolace slouží proti zemní vlhkosti, tlakové vodě, radonu.

Zkušení izolatéři musí zvládnout provést hydroizolaci základové desky podle velikosti a náročnosti a množství detailů za 1 až 2 dny včetně pokládky ochranných vrstev. Jistě není od věci zdůraznit, že fólie se pokládá pouze v jedné vrstvě a bez jakékoliv penetrace. Kvalita svárů je jednoduše kontrolovatelná vizuálně i mechanickou zkouškou.

Typickou skladbu tvoří:

  • Beton,
  • tepelná izolace – extrudovaný polystyren,
  • geotextilie,
  • hydroizolace Sikaplan WP 1100 – 15HL,
  • geotextilie,
  • podkladní beton,
  • štěrkové lože.

Příklad skladby s povrchovou, mechanicky kotvenou fólií
1 – kačírkový násyp,
2 – střešní fólie Sikaplan® SGmA
3 – oddělující vrstva (pokud je potřeba)
4 – tepelná izolace
5 – parotěsná zábrana
6 – nosná konstrukce, např. beton

Izolace střech

Další uplatnění pro hydroizolační folie Sikaplan při stavbě dřevostavby je izolace střešního pláště. Hydroizolační systémy se mohou aplikovat jak u tradičních plochých střech, tak u střech šikmých, které je vhodné izolovat technikou plochých střech s povlakovými izolacemi. Jedná se o střechy různě tvarované s nosnými konstrukcemi klenutými nebo jinak zakřivenými. Skladba střešního souvrství se přitom vždy přizpůsobuje konstrukci střechy a jejímu tvaru.

Střechy mohou být bez ochranné vrstvy, kdy fólie tvoří vrchní vrstvu. Zde můžeme nabídnout různé barevné variace a dekorační profil, který rozbije plochu na jednotlivé segmenty.

Druhou možností je střecha s provozní vrstvou, kdy střechu využíváme jako plnohodnotný prostor. Může být upravená jako terasa s různými druhy dlažby, dřevěných roštů či jako střecha zelená.

Solární střecha

Střechu lze využít k instalaci fotovoltaických článků. V současné době je to stále velmi diskutované téma. Jsem přesvědčen, že umístění solárních panelů na střechu je správná cesta a má před sebou velkou budoucnost.

Celý systém musí fungovat v souladu s hydroizolací střechy, což bohužel není vždy pravdou. Nabízíme několik možností jak problematiku řešit.

K jednotlivým výrobkovým řadám nabízí Sika Roofing odpovídající servis s rozsáhlým balíčkem služeb. V centru pozornosti je přitom přání zákazníka a požadavky na střešní izolaci. Nabídka služeb zahrnuje všechny oblasti plánování od analýzy střechy až po odbornou podporu při provádění. Na aplikaci klademe velký důraz, naše materiály dodáváme výhradně námi proškoleným firmám.

1 Předneseno na odborném semináři Dřevostavby 2011 ve Volyni
Autor: Ing. Daniel Veselý
Foto: Archiv firmy