Informace o připravované knize »Laserové skenovací systémy ve stavebnictví«

Laserové skenovací systémy umožňují bezkontaktní prostorové zaměřování, 3D modelování a vizualizaci složitých staveb a konstrukcí, interiérů, podzemních prostor, libovolných terénů atp. s mimořádnou rychlostí, přesností, komplexností a bezpečností. Vizuální 3D model nasnímaného objektu je pomocí softwaru zobrazen ve tvaru tzv. mračna bodů (point clouds) a lze jej přenést do CAD systémů. Většina skenovacích systémů využívá nejmodernější pulsní laserovou technologii pro měření délek a určuje polohu bodů prostorovou polární metodou.

  Praktické využití laserových skenovacích systémů je hlavně ve stavebnictví a příbuzných oborech. Jedná se zejména o zaměřování reálného stavu budov nebo mostů, podjezdů, přehradních hrází a dalších objektů včetně historických i archeologických. Rovněž zaměřování složitých technologických celků a konstrukcí pro průmyslové podniky s velkým množstvím potrubních systémů (ocelárny, chemické a petrochemické provozy, tepelné a jaderné elektrárny). Dále pak pro výstavbu, údržbu a rekonstrukci liniových staveb (silnic, dálnic a železničních tratí). V neposlední řadě také pro topografické mapování tunelů, kamenolomů, svahů a skalních stěn, mapování v dolech a jeskyních, mapování skládek odpadů apod.

Mezi výhody těchto progresivních technologií patří především:
• přesné a kompletní zaměření stávajícího stavu s výrazně vyšší produktivitou práce a tedy finančními úsporami;
• významné zkrácení práce v terénu při podstatně vyšší bezpečnosti;
• měření probíhá na stavbě za plného provozu, popř. výrazná redukce délky odstávky náročných provozů na minimum;
• vysoká spolehlivost výsledků, eliminace chybných nebo nepřesných měření;
• přesné a efektivní 3D modelování, vizualizace a generování 2D výkresů (půdorysy, řezy atp.);
• velmi rychlé zpracování digitálních modelů terénu;
• časové i finanční úspory při projektování, snadné dodatečné změny a doplňování projektů.

   S ohledem na tyto skutečnosti chceme seznámit širší odbornou veřejnost s touto problematikou formou monografie. Tato publikace bude obsahovat témata: fyzikální principy laserových skenovacích systémů, přehled laserových skenovacích systémů (Callidus 1.1, Cyrax 2500, MENSI SA: S10, S25, GS 100, OPTOTEC Ilris 3D, RIEGL LMS: LPM 25HA, LMS Z210, Z240, ZÖLLER + FRÖHLICH: Imager 5003, Spacetec 3D Scanner systems Freiburg a další systémy) - budou uvedeny technické parametry skenovacích zařízení včetně software uspořádané do tabulek, možnosti a teorie fungování laserových skenovacích systémů, praktické využití laserových skenovacích systémů ve stavebnictví a příbuzných oborech, ekonomické přínosy, zásady bezpečnosti práce s laserovými přístroji a také přehled výrobců laserových skenovacích systémů.

   Kniha bude vydána v průběhu roku 2003 ve vydavatelství Vega, spol. s r.o. v Hradci Králové, případní zájemci o bližší informace a inzerci v této publikaci se mohou obrátit na vydavatelství Vega, p. Marcel Hrdý, tel.: 495 518 862, mobil: 777 844 407 nebo Helena Hejhálková, tel.: 495 518 762, mobil: 777 844 405. Bližší kontaktní informace jsou uvedeny také v tiráži časopisu.

   Publikace je určena pro pracovníky firem, které se zabývají výstavbou, údržbou a rekonstrukcí stavebních objektů jako např. budov, mostů, podjezdů, propustků, přehrad a dalších objektů včetně historických i archeo-logických, dále pak pro pracovníky průmyslových podniků s velkým množstvím potrubních systémů (ocelárny, chemické a petrochemické provozy, tepelné a jaderné elektrárny) a pro pracovníky zeměměřických firem v oblasti inženýrské geodézie při monitoringu stavebních objektů. Skenovací systémy jsou rovněž využitelné pro výstavbu, údržbu a rekonstrukci liniových staveb (silnic, dálnic a železničních tratí), pro mapování tunelů, kamenolomů, svahů a skalních stěn, mapování v dolech a jeskyních, mapování skládek odpadů apod., pro výrobce interiérových stavebních zařízení a prvků – keramická zařízení, vany, umyvadla apod. a také pro firmy zabývající se automatizačními systémy ve stavebnictví a strojírenství. Publikace by se měla stát vítanou pomůckou pro pedagogy a studenty odborných a vysokých škol všech stupňů ve výše uvedených oblastech.
   Zpracováno v rámci grantového projektu 103/02/0357 Grantové agentury ČR.

Literatura
• KAŠPAR, M. - VOŠTOVÁ, V.: Lasery ve stavebnictví a navigaci strojů. Vydalo Informační centrum ČKAIT Praha 2001, 148 str. ISBN 80-86364-61-5.
• KAŠPAR, M. – ŠTRONER, M.: Laserový skenovací systém Cyrax. Stavebnictví a interiér, 9, 2001, č. 11. , s. 62 - 63.
• KAŠPAR, M. – ŠTRONER, M.: Některé aplikace laserových skenovacích systémů. Stavebnictví a interiér, 10, 2002, č. 4., s. 44 - 45.
• KAŠPAR, M. – KŘEMEN, T. - KŘEMEN, K.: Laserové skenovací systémy rakouské firmy RIEGL. České stavebnictví, 1, 2002, s. 8 - 19.
• KAŠPAR, M. – POSPÍŠIL, J. – ŠTRONER, M.– HLADKÝ, R.– KŘEMEN, T.: Cyrax 3D Laser Scanning System – Testing and Using in Practical Applications. In: Proc. of International Conference on Engineering Surveying INGEO 2002 Bratislava 11. - 13. 11. 2002.
• KAŠPAR, M.-KŘEMEN, T.: 3D laserové skenovací systémy. Stavebnictví a interier, 10, 2002, č. 8, s. 58 - 59.
• PACHTA, V: 3D laserové skenovací systémy Cyrax. Nová technologie pro bezkontaktní měření 3D modelování. České stavebnictví, 1, 2002, č. 1, s. 30 - 31.
• GUANARNIERI, A. – VETTORE, A.: 3D Modeling of Road Tunnel with Laser Scanner In: Second Symposium on Geodesy Geotechnical and Structural Engineering, Berlin May 21. - 24. 2002
• Firemní literatura 
Autor:
Foto: Archiv firmy