Informace o připravovaném vydání knihy o laserovém skenování
Na doporučení recenzentů českého vydání monografie [1] připravujeme vydání knihy »Laserscanning in Civil Engineering and Land Surveying« (Autoři: M. Kašpar, J. Pospíšil, M. Štroner, T. Křemen, M. Tejkal) v anglickém jazyce ve vydavatelství Vega s.r.o. Hradec Králové. Hlavním důvodem našeho záměru je skutečnost, že obdobná souhrnná publikace o laserových skenovacích systémech dosud v zahraničí nebyla vydána, přesto, že se jedná o moderní progresivní měřicí metodu.
Od přípravy vydání monografie [1] však již uplynula určitá doba, během které se objevila celá řada nových poznatků a aplikací laserového skenovacího systému. Proto připravované vydání výše zmíněné knihy (v anglickém jazyce) bude zahrnovat další výsledky zkoušek laserového systému Cyrax 2500, další typy přístrojů (obr. 1) a další aplikace ve stavebnictví a příbuzných oborech (obr. 2, 3, 4, 5). Vedle terestrických metod LSS budou zmíněny technologie leteckého skenování, které jsou v zemích Evropské unie i ve Spojených Státech již zcela běžné. U většiny výrobců předcházely pozemním terestrickým metodám.
Ve vydané knize [1] byla pozornost zaměřena na využití LSS uváděná v zahraničních pramenech, ale v současné době se v České republice již používá několik zařízení LSS. Vedle původního přístroje Cyrax 2500 (dva přístroje) byl na stavební fakultu ČVUT nově získán přístroj Callidus 1.1 firmy TRIMBLE, která převzala i zastoupení francouzské firmy MENSI. Geodis Brno zastupuje rakouskou firmu RIEGL Laser Measurement Systems a skenerem LMS Z 360 této firmy již provedli řadu měření. Proto připravovanou knihu doplníme i o aplikace realizované uvedenými typy přístrojů v České republice.
Monografie bude také rozšířena o popis a zkušenosti s vyvíjeným laserovým skenovacím systémem LORS (Laserový a optický rotační skener - Laser and Optic Rotating Scanner) (obr. 6) na Stavební fakultě ČVUT v Praze, který je určen pro skenování předmětů malých rozměrů (obr. 7).
Rovněž kapitola Doporučená literatura z oblasti LSS bude rozšířena o nejnovější publikace a odkazy, které zazněly v poslední době na mezinárodních konferencích. Tyto práce ukazují na mimořádný přínos, který metody LSS znamenají nejen ve stavebnictví a architektuře, ale i v dalších oborech, jako je petrochemický průmysl, doprava, hornictví, geodézie, geologie i archeologie. Mezi výhody těchto progresivních technologií patří především přesné zaměření stávajícího stavu objektu s výrazně vyšší produktivitou práce a tedy finančními úsporami, významné zkrácení práce v terénu při podstatně vyšší bezpečnosti, měření prováděná za plného provozu, popř. s výraznou redukcí délky odstávky náročných provozů na minimum, velmi rychlé zpracování digitálních modelů terénu atd.
Připravovaná kniha v anglickém jazyce by v zahraničí našla širší uplatnění než monografie publikovaná v češtině a lze předpokládat, že by o ni projevili zájem nejen na zahraničních univerzitních pracovištích, ale také současní i budoucí uživatelé této moderní techniky.
Literatura:
[1] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.-ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laserové skenovací systémy ve stavebnictví. Vydavatelství Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2003 ISBN 80-900860-3-9, s. 111.[2] Firemní literatura.
Zpracováno v rámci grantového projektu 103/02/0357 Grantové agentury ČR.