Interdisciplinární seminář uplatnění geodezie ve stavebnictví. Weimar 2002.
Ve dnech 16. - 27. září 2002 uspořádal Deutscher Verein für Vermesungwesen (DVW) pracovní skupina 6, Inženýrská geodezie, 56. doškolovací seminář na Bauhaus – Universität Weimar. Hlavní náplní tohoto dvoudenního semináře bylo seznámit širokou německou odbornou společnost s novinkami v oblasti využití geodetických metod ve stavebnictví. Cílem semináře, jehož se zúčastnilo cca 130 odborníků z vysokých škol, projektových ústavů a z praxe z Německa a s několika zahraničními hosty z TU Graz (prof. F. K. Brunner) a z ČVUT Praha (Doc. Ing. M. Kašpar), bylo diskutovat aktuální otázky spojené se zaměřováním stavebních objektů z mezioborových hledisek, pro inovaci měřických postupů a jejich zpracování a interpretaci na základě současných projektů. Úkolem semináře bylo ukázat na nezbytnost a účelnost mezioborové spolupráce geodetů, geotechniků, důlních měřičů a stavebních inženýrů.
Hlavními organizátory semináře byli prof. Dr.-Ing. W. Schwarz z pořádající university a prof. Dr.–Ing. O. Heunecke z Universität der Bundeswehr München. Referáty až na výjimky byly otištěny ve sborníku [1].
Vlastní seminář byl tématicky rozdělen do pěti tématických okruhů a závěrečné diskuse, jež byly postupně moderovány vybranými odborníky. Časový limit 20 min. na každý referát byl skriktně dodržován. Po každém příspěvku následovala neformální živá diskuse.
Seminář zahájil zdravicí Dr.-Ing. K. F. Thone, vicepresident DVW z Thüringer Ministerium fur Landwirtschaft, Naturschutz und Umwelt in Erfurt.
V prvém okruhu: »Měření na stavebních objektech a v geotechnice« zazněly referáty: prof. Dr.–Ing. V. Slowika »Bauwerksmesstechnik – Zustandsanalyse und Langezeitüberwachung« (referát není ve sborníku, ale byl dodatečně účastníkům rozdán). Prof. Dr.–Ing. T. Schanz »Messmethoden in der Geotechnik«. Velmi zajímavá byla přednáška Prof. Dr.–Ing. W. Schwarze »Geodätische Messverfahren für das Bauwesen«. Autor známý ze svého vystoupení na ČVUT Praha v roce 2001 [2] se zabýval ve svém příspěvku polární 3D měřící technikou včetně laserových skenerů a trackerů, metodami pro prostorové protínání včetně teodolitových systémů a fotogrammetrických metod, družicovými metodami s využitím GPS, nivelačními metodami včetně s digitálními nivelačními přístroji, lasery s rozmítaným svazkem, hydrostatickou nivelací, speciálními měřickými metodami a přístroji včetně laserové interferometrie, metodami záměrné přímky (alignement), provažováním, měřením sklonu a gyroskopickým měřením (gyroteodolity). V další sekci »Inovované měřické postupy 1« zazněly přednášky Dipl.-Ing. U. Hampla: »Erfassung der Verformungs-, Riss- und Schädigungsentwicklug bei Baukonstruktionen mit Bildverarbeitung«. Zajímavý byl příspěvek Prof. Dr.–Ing. M. Mösera a Dipl.-Ing. G. Neumanna: »Automatisierte Tachymeter für das Monitoring«. Autoři upozornili na skutečnost, že z celkového počtu 40 000 tachymetrů pouze 7 000 je vybaveno automatickými řídícími systémy. Zabývali se statickým i kinematickým určováním polohy stavebních a tunelovacích strojů. Při monitorování lze využít automatických tachymetrů LEICA, ZEISS, TRIMBLE (GEOTRONICS). Některé z těchto přístrojů byly testovány na drážďanské technické universitě. Byla provedena integrace tachymetrů do monitorovacích systémů. Byly shromážděny požadavky na monitoring a vybudováno pokusné pole jako základna.
V sekci »Inovované měřické postupy 2« měl zaznít referát Dipl.-Ing. B. Strackenbrocka: »Laserscanning – Ein innovatives Verfahren in der Architekturvermessung«. Bohužel pro neúčast autora vypadl z programu semináře a není uveden ani ve sborníku [1]. Referát Dr.-Ing. J. Kaysera: »Geotechnische Messungen für Schleusenneubauten« byl zaměřen na vodohospodářské stavby. Velmi zajímavý byl referát Dipl.-Ing. (FH) M. Messinga: »Lasertracker für die Vermessung von Tübbingen«. Moderní metoda s využitím laserového trackeru LEICA je použita při kontrole segmentu tunelových rour »Tübbingen«. Autor popisuje dosažené výsledky a přesnosti.
V sekci »Vyhodnocení a interpretace« zazněla přednáška Dr.-Ing. M. Laube: »Auswertetechniken im Bauingenieurwesen« a přednáška Prof. Dr.-Ing. O. Heunecka »Auswerteverfahren für Deformationsmessungen aus geodätischer Sicht«. Úkol geodetických měření spočívá v zachycení pohybů a deformací zaměřovaného objektu s použitím převážně automatizovaných měřících postupů i s využitím modelů.
V sekci »Projekty 1« zazněly referáty: Dipl.-Ing. F. Glötzla a Dipl.-Ing. J. Haberlanda: »Überwachungsanlage von Erdfällen im Knoten Gröbers an der ICE-Strecke „Erfurt-Leipzig/Halle«. Dr.-Ing. K. Hariri: »Monitoring der Herrenbrücke in Lübeck«. Velmi zajímavý referát z oblasti vodohospodářských prací přednesli postupně Dipl.-Ing. U. Britz, Dipl.-Ing. D. Eling a Dipl.-Ing. S. Fahland: »Statische und strukturmechanische Auswertungen von Überwachungsmessungen an Talsperren«.
V sekci »Projekty 2« zazněl jediný referát Dr.-Ing. N. Korittke a Dipl.-Ing. G. Palte: »Real-Time-Monitoring von bergbaubedingten Gebäudebewegungen mit GPS«. Zajímavý referát popisuje sledování deformací v poddolované oblasti s využitím systému GPS. Dosahovaná přesnost v poloze 1.0 - 2.0 mm a ve výšce 2.0 - 2.6 mm je obdivuhodná.
Velmi zajímavá byla závěrečná diskuse celého semináře moderovaná současně Prof. Gründingem, Prof. Heuneckem a Prof. Schwarzem. Předmětem diskuse byla spolupráce různých profesí pro dosažení optimálních výsledků při využití moderních geodetických metod ve stavebnictví. Rovněž bylo upozorněno na nejednotnost v používané terminologii. Spojení řady odborností: geodetů, geotechniků, důlních měřičů, odborníků z oblasti vodohospodářství a mostního inženýrství se jeví jako účelné pro další rozvoj těchto vědních odvětví.
Účastníci semináře získali nejen nejnovější cenné informace v těchto oborech, ale i odborné osvědčení o absolvování tohoto pracovního semináře.
Neformální diskuse probíhala i na společné večeři v Ratskeller Weimar. Na prohlídku pamětihodností tohoto Goethova města bohužel zbylo jen velmi málo času. Přesto jsme zachytili starobylou radnici s jemnou zvonkohrou, zámek, sochu Goetha a Schillera před budovou divadla Deutsches National Theater Kostel sv. Petra a Pavla, Tržiště a budovu Bauhaus-Universität (místo konání semináře) se studentskou kolejí, pitoreskní pension Köstnitzer Schwarzbierhaus místo našeho pobytu.
Při vzpomínce na podobný seminář pořádaný stejnou organizací před pěti lety v Hamburku [3], můžeme názorně vysledovat obrovský pokrok ve vývoji geodetických metod a přístrojů. Těšíme se na další podobné pracovní semináře v příštích letech.
Literatura:
[1] Interdisziplinäre Messaufgaben im Bauwesen. Beiträge zum 56. DVW-Fortbildungsseminar am 16.-17. September 2002 in der Bauhaus-Universität Weimar pod redakcí W. Schwarze, Schriftenreihe des DVW Band 43, Verlag Konrad Wittwer 2002, ISBN 3-87919-279-0 ISSN 0940-4260.
[2] SCHVARZ, W.: Moderní měřické metody inženýrské geodezie a jejich praktické použití (přeložil Doc.Ing. P. Hánek, CSc.) Geodetický a kartografický obzor 48/90, 2002, č.3, s.53-58.
[3] Ingenieurvermessung aktuell. Beiträge zum 47.DVW-seminar am 10.-11. November 1997 in Zusammenarbeit mit dem Deutschen Elektronen – Synchrotron DESY in Hamburg pod redakcí W. Schwarze, Schriftenreihe 32/1998 Verlag Konrad Wittwer 1998, ISBN 3-87919-261-8 ISSN 0940-4260.
Cesta se uskutečnila v rámci výzkumného záměru MŠ MT ČR J04-098-210000022.