Interiérové povrchy současnosti? Hluboké maty bez otisků!
Matné provedení patří v současnosti k oblíbeným povrchovým úpravám nábytku či obkladových ploch. Předností nejnovějších matných prvků je jejich sametový povrch, který zcela eliminuje odrazové světelné efekty a také na něm neulpívají otisky prstů – dokonce ani v případě matů v tmavých odstínech. Díky tomu se násobí jejich estetický i užitný účinek v interiéru
K nejodolnějším materiálům vůči otiskům prstů, mechanickému poškození, vodě nebo teplotním výkyvům v současnosti patří ty s nanočásticemi na povrchu, například vysokotlaký laminát SOFTIXX. Jeho povrch je díky unikátní technologii výroby, využívající tvrzení akrylových pryskyřic elektronovým paprskem, opatřen nanovrstvou, díky níž je neobyčejně homogenní, odolný a bez pórů. „Když jsme poprvé testovali nanopovrch materiálu SOFTIXX a nedokázali jej nějak zásadněji poškodit – dokonce ani když jsme vyvinuli větší sílu za použití hrotů vidličky –, byli jsme velmi mile překvapeni. Na podzim loňského roku jsme se proto vydali ještě dál a vyzkoušeli nanolak na lakované stříkané povrchy,” uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.
Odolnost vůči otiskům prstů a mechanickému poškození je to, co dosud u lakovaného provedení interiérových prvků chybělo, takže je možné mluvit o revoluční změně. „Lakovaný povrch T.lacq v hlubokém matu využívá nanotechnologie a přidává do své struktury další vrstvu vrchního nanolaku o gramáži 150 g/m2 ve čtyřech vrstvách. Jeho odolnost je navíc posílena pozitivní termoreakcí nanočástic na teplo, a díky tomu je u tohoto povrchu možné opravit drobná poškození pomocí tepla žehličky a vlhčené papírové utěrky,” popisuje Martin Dusík.
Téma: Trachea
Hluboký mat laminát bez NANO
Hluboký mat, tentokrát bez nanočástic, stále odolný vůči otiskům prstů, představuje také novinka v podobě dekorativního povrchu T.effect. „V případě T.effectu jde o laminovaný materiál – konstrukčně jde o MDF desku, na níž je oboustranně aplikován pryskyřicemi impregnovaný dekorační papír, který je z čelní strany povrchově ošetřený UV lakem v hlubokém matu,” vysvětluje Martin Dusík.
Vedle vysoké odolnosti vůči otiskům prstů, které díky tomu nenarušují výsledný design nábytkové či obkladové plochy, patří k estetickým přednostem povrchu T.effect také sametový vzhled, barevná stejnorodost a shodnost přední a zadní strany či identická barevnost ABS hran. Ty jsou navíc lepeny PUR lepidly, díky nimž je pro T.effect, stejně jako například pro zmíněný SOFTIXX, charakteristická designová subtilní ztracená spára, která současně odolává vodě i působení tepla do 100 °C.
Odolné akryláty
Dalšími z odolných matných povrchů jsou akryláty. „Za vysokou odolností matné varianty akrylátového materiálu vůči ulpívání otisků prstů stojí speciální povrchová úprava, díky které na jeho povrchu žádné otisky prstů od suchých či mokrých rukou nezůstávají. Praktickým příkladem jsou akrylátová dvířka T.acrylic, která si tak za každých okolností zachovávají svůj elegantně matný vzhled,” uvádí Martin Dusík.
Supermatné fólie
Matné varianty interiérových povrchů lze ovšem najít i mezi klasikou, kterou jsou například fólie T.classic. Vůči otiskům prstů sice nejsou zdaleka tak odolné jako předchozí zmíněné povrchy, ale na druhou stranu jsou nejlepší volbou v poměru ceny a užitné i estetické hodnoty. Fólie je navíc možné kombinovat i s prvky, jako jsou dřevo, kámen či beton, a díky obrovskému výběru nejrůznějších provedení vybrat tu nejvhodnější kombinaci. Širokou škálu matů navíc aktuálně doplnily i supermatné fólie T.classic, jejichž pohledové vlastnosti dokazují, že i materiálová klasika může obstát jako designový solitér.