Inženýrská komora varuje před tříštěním stavebně-technických předpisů
Praha 21. listopadu (ČTK) - Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) varuje před tříštěním stavebně-technických předpisů a doporučuje, aby novela stavebního zákona stanovila jednu vyhlášku. ČTK to řekl předseda komory Robert Špalek. Z novely po schválení vládou podle ČKAIT vyplývá, že technickou vyhlášku, která určuje třeba výšku schodů, proslunění či podobu vjezdu do garáží, si budou moci vytvářet a schvalovat města Praha, Brno a Ostrava odlišně od celostátních pravidel, což komora inženýrů považuje za problematické.
"Podporujeme rozumně nastavené jednotné technické požadavky na stavby pro celé Česko. Nechceme různou kvalitu staveb. Není možné, řečeno s nadsázkou, aby se v Praze jezdilo vlevo a ve Středočeském kraji vpravo," uvedl Špalek. ČKAIT je největší profesní komora ve stavebnictví, zastřešuje 32.000 autorizovaných osob.
Aktuálně se v Česku staví podle dvou stavebně-technických předpisů. Hlavní město využívá dlouhodobě Pražské stavební předpisy, pro zbytek republiky se používají obecné stavebně-technické předpisy. "Už nyní to přináší problémy. Čím více samostatných předpisů, tím horší předvídatelnost a paradoxní zkomplikování povolování výstavby. Navrhujeme integrovat ověřené a fungující předpisy z obou stávajících norem do jednoho předpisu," řekl Špalek.
Představa, že v Praze, Brně nebo Kutné Hoře se bude stavět podle odlišných přepisů, se podle ČKAIT odchyluje od původního záměru zjednodušení a zrychlení výstavby. "Není to dramatické, nicméně je to zbytečně složité a nevede to ke slibovanému výsledku. Všichni budeme neustále ve střehu, zda města neschválila nějakou změnu. A v místech, kde se v jednom katastru budou potkávat dva různé přepisy, budeme složitě projednávat, co zde vlastně máme dodržet," uvedl Špalek. Obtíže by to podle něj přineslo mimo jiné projektantům a dalším technickým profesím.
Vláda schválila novelu stavebního zákona, zprvu zachová všechny stavební úřady
Praha 27. října (ČTK) - Vláda schválila novelu stavebního zákona. Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené…
Samostatné stavebně-technické předpisy požadují velká města. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec či Karlovy Vary se proto spojily v iniciativu City Deal a nechtějí, aby za ně stát rozhodoval o tom, co se má kde postavit. Argumentují tím, že deset největších měst Česka tvoří 78 procent ekonomiky země a stát je při plánování a rozvoji musí podporovat.
Špalek chápe, že velká města mají jiné požadavky než ta menší, či obce. Zároveň ale odmítá, že snaha o jednotné stavebně-technické předpisy by ovlivňovala územní plánování. Podle něj se malá města s organizacemi zastupujícími velká města na většině požadavků věcně shodují. Města chtějí vlastní předpisy jen kvůli asi pěti okruhům – umisťování staveb, oslunění, osvětlení, hluku, parkování, uvedl.
Podle něj lze i sporné otázky řešit v jedné vyhlášce. Umísťování staveb by mělo respektovat charakter zástavby. Je jasné, že stejná pravidla nemohou platit pro proluky uvnitř velkých měst,jejich okraje a malé obce, řekl. "Města by si u těchto stanovených témat mohla definovat své požadavky odlišnými koeficienty. Tím by měla svobodu samostatně rozhodovat při umísťování staveb a při několika málo technických otázkách podle svých specifických požadavků. Ostatní technické požadavky by byly všude stejné," míní Špalek.
Půl milionu bytů v panelových domech čeká na modernizaci. Ta ale vyžaduje odborníky
Nekvalitní zateplování bez příslušného projektanta, přetěžování nosných konstrukcí dostavbami, „divoké“ úpravy interiérů, zřizování zelených střech bez statického posouzení…
Klíčovou otázkou podle ČKAIT je, kdo bude vyhlášky vydávat a na plnění metodicky dohlížet. Špalek si umí představit, že to bude ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ale mělo by podle něj spolupracovat s odborníky a vytvořit prostor, aby města jednoduchým způsobem mohla stanovovat vlastní požadavky v předem vymezených otázkách spojených s umísťováním staveb.
Finální znění vyhlášky stavebně-technických předpisů MMR připravuje, měla by být hotová po schválení novely nového stavebního zákona. Podle Špalka by se na tvorbě jednotných stavebně-technických předpisů měly odborně podílet obě profesní komory, tedy i architektů. "V Evropě je trend sjednocování předpisů a nepřijde mi logické, že by se to u nás tříštilo. Jsou to předpisy chránicí veřejný zájem, kvalitu i bezpečnost. Proto se týkají každého z nás," uzavřel.