Izrael: soudobá architektura i nejsvětější náboženské stavby
Hledáte dechberoucí zemi plnou velkého množství architektonických stylů? Vydejte se do Izraele. Vedle dlouhých písečných pláží, průzračně čistých jezer a skalnatých hor zde najdete i úchvatné stavby – od historických monumentů tesaných do skal až po ultramoderní architekturu. Pojďte se společně s námi vydat po zajímavých místech této jedinečné země, která nabízí více než 5000 let starou kulturu a tradici.
Jeruzalém: nejsvětější náboženská místa
V Izraeli se nachází celá řada sakrálních památek. Hlavním městem a zároveň nejvýznamnějším náboženským místem židů, křesťanů i muslimů je Jeruzalém, jehož historie sahá až do 4. tisíciletí př. n. l., a činí tak z něj jedno z nejstarších měst na světě. Nejsvětější místa tří monoteistických náboženství lze nalézt ve Starém Městě. Na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru najdete Západní zeď (někdy nazývaná jako Zeď nářků), Chrámovou horu, Skalní dóm ču mešitu Al-Aksá. Staré Město je spolu s jeruzalémskými hradbami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a dělí se na čtyři čtvrtě (arménská, křesťanská, židovská a muslimská).
Galilela: křesťanská poutní místa
Historický region Galilela se nachází na severu Izraele. Oblast nabízí nádhernou přírodu, jako jsou vodopády, rozsáhlé zelené vrchy či pestrobarevné květiny, i architektonické skvosty. Galilea je totiž rovněž místem, v němž žil a působil Ježíš. Leží zde pozůstatky starověkých měst Megida a Chacor či město Nazaret s mnoha křesťanskými poutními místy jako Bazilika Zvěstování, pravoslavný kostel Svatého Gabriela či jeskyně Svaté rodiny v kostele Sv. Josefa.
Tel Aviv: kouzlo Bílého Města
Jedno z nejznámějších míst je také Tel Aviv — druhé největší město v Izraeli, které v roce 1909 založilo sedmdesát židovských rodin prchajících před nacisty do Izraele, tehdejší Palestiny. Takzvané Bílé Město je postavené ve stylu bauhaus a najdete ho na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento přelomový stavební styl změnil tváře měst po celé planetě a Tel Aviv není výjimkou. Označení „Bílé město“ pramení z bílého zbarvení fasád většiny zdejších domů. Mnohé významné budovy jsou pak také béžové nebo okrové barvy. Bílá však velkým plochám svědčí nejvíce, a proto po ní architekti sahali tak často.
Charakteristickým znakem bauhausu je také funkčnost jednotlivých budov preferovaná před přílišnou dekorativností a ornamentálností. Telavivské domy jsou často vystavěny ze železobetonu a cihel. Charakteristické jsou pro ně také ploché střechy, trubková zábradlí, aerodynamicky tvarované balkony či takzvaná pásová okna podle světoznámého architekta Le Corbusiera.
Bahajské zahrady: Pomyslný osmý div světa
K ojedinělým místům patří také úchvatné Bahajské zahrady, které nabízejí výhled na záliv Haifa Bay. Rozprostírají se na hoře Karmel, což v překladu znamená "Hospodinova vinice". Zahrady, zapsané na Seznamu UNESCO, se pyšní devatenácti terasami s bránami z tepaného železa, které vedou ke krásným záhonům, bazénům, uklidňujícím fontánám a řadě výjimečných soch. Celkové náklady na výstavbu, která trvala deset let, dosáhly 250 milionů dolarů. Jejich financování pocházelo z příspěvků často velmi chudých členů Bahajské víry.
Hotely jsou nuda: Česko nabízí mnohem více. Přenocujte v sudu, vagonu nebo na stromě!
Už vás nebaví obyčejné hotely a penziony? Jste srdcem dobrodruzi a spíše než luxusní hotel vás láká netradiční dovolená? V dnešní době není problém přespat třeba v sudu, ledové…
Na samotném vrcholu zahrad se nachází náboženská svatyně Bahajské víry - svatyně Bába. Jde o osmibokou stavbu s kupolí, která má 18 oken. Není divu, je toto místo někdy nazýváno jako osmý div světa a lidé ho přirovnávají k již neexistujícím babylonským visutým zahradám.
Nechybí ani mrakodrapy
Jelikož je Izrael mladý stát, většina tamní architektury je moderního stylu. Najdete zde i mrakodrapy. Největší z nich se jmenuje Moše Aviv Tower a stojí v severní části města Ramat Gan. Budova je vysoká 244 metrů a má 74 poschodí (z toho pět v podzemí). Jde tak o současnou nejvyšší izraelskou budovu a osmou nejvyšší budovu Středního východu. Mrakodrap byl pojmenován po jednom z investorů, Mošem Avivovi, který zemřel v průběhu stavby v říjnu roku 2001.
Eilat: Izraelské Las Vegas
Dokladem toho, jak je Izrael rozmanitou zemí, je město Eilat, nacházející se nedaleko egyptských hranic na jihu Izraele. Jde zároveň o přístav, a tedy významné místo pro celou Izrael, stejně jako pro turistický ruch. Hlavním turistickým lákadlem je podmořský park Korálový svět, kde je možné za nerozbitnou průhlednou stěnou pozorovat život pod hladinou. V akváriích zde žije na 500 druhů mořských živočichů a v průběhu dne tu lze zhlédnout komentovaná krmení mořských želv, rejnoků či třeba i žraloků.
Obrazem: největší hrady světa
Hrady a hradní pevnosti jsou němými svědky naší bohaté historie a kultury. Často byly budovány celá staletí a většina z nich tvoří majestátní komplexy. Přinášíme výčet sedmi…
V Eliatu nechybí ani další megalomanské turistické stavby v podobě velkých sportovních center či zábavních parků. Přibližně půl hodiny od Eilatu se nachází rezervace Hai Bar Yotvata, kde lze nerušeně z auta pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Za zmínku stojí i údolí Timna nabízející nádherné písčité scenerie se skalními útesy. Zároveň zde najdete stopy jednoho z nejstarších měděných dolů na světě.