Pro dlouhou životnost dřevěných podlah je klíčová správná údržba. Foto: Artazum, Shutterstock

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha je jednou z nejkrásnějších a nejtrvalejších podlahových krytin. Ať už zvolíte masivní dřevěné podlahy nebo dvou či třívrstvou dřevěnou podlahu, při správné údržbě vám budou sloužit desítky let. Přirozená textura dřevěné podlahy, barva a vzhled přinášejí do interiéru teplý a příjemný pocit. Ovšem dřevěná podlaha vyžaduje speciální péči a údržbu, aby si zachovala svůj vzhled a funkci po mnoho let.

Dřevěné podlahy jsou nádherným interiérovým prvkem, který si nelze nezamilovat. Pro dlouhou životnost a zachovalý vzhled je zásadní správná údržba. Je třeba přiznat, že u dřevěné podlahy péče není tak snadná jako například u takřka bezúdržbové vinylové podlahy. Avšak při dodržování pár základních kroků a tipů zůstane dřevěná podlaha krásná a funkční několik desítek let, ať už má jakoukoliv povrchovou úpravu. Její údržba musí být primárně pravidelná.

Dřevěné podlahy mohou být rozdělené do několika kategorií v závislosti na jejich povrchové úpravě a materiálu. Každý typ vyžaduje specifickou péči.

Lakované dřevěné podlahy

Lakované dřevěné podlahy jsou pokryté vrstvou laku, který chrání dřevo před poškrábáním a opotřebením. Tento typ podlahy je odolný vůči vlhku a poměrně snadno se čistí. Pro čištění používejte čisticí prostředky určené pro lakované povrchy a měkký mop nebo hadr. Lakované podlahy jsou ideální pro obytné prostory, kde je vyšší provoz jako jsou obývací pokoje, chodby nebo například pokoje penzionů či prostory butiků, salonů.

Při vytírání nesmí být mop příliš mokrý, aby dřevo nenasálo vlhkost. Foto: New Africa, Shutterstock

Olejované a voskované dřevěné podlahy

Olejované a voskované podlahy jsou ošetřené speciálními oleji či vosky, které mírně pronikají i do dřeva a chrání ho. Tyto podlahy vyžadují pravidelnou údržbu a speciální čisticí prostředky, jež neodstraní ochrannou vrstvu. Je důležité vyvarovat se používání přílišného množství vody při čištění, aby se olej nebo vosk nenarušil. Olejované a voskované podlahy jsou vhodné pro ložnice, domácí pokoje pro hosty a jiné méně frekventované prostory, kde je spíš důraz kladen na estetiku. Velkou výhodou dřevěné olejované podlahy je, že ji lze poměrně snadno renovovat. Lokální opravy provedete pomocí tvrdých voskových olejů. Chvíli po opravě bude sice místo více viditelné, ale díky postupné oxidaci se brzy barevně sjednotí s okolím. Hluboké vrypy nebo rýhy je možné vyplnit tmelem, vytvořit tmelený suk a poté místo přeolejovat.

Ideální péče o dřevěnou podlahu ve zkratce

  • Denně nebo ob den: zametání nebo luxování viditelných nečistot (prachu, drobků apod.)
  • Několikrát za měsíc: vytírání (při malém znečištění cca 1× až 2× za měsíc) vlhkým vyždímaným hadrem, vytírání by se mělo provádět po směru vláken dřeva.
  • 1× za měsíc: vytírání vodou s přídavkem univerzálního čističe na olejované dřevěné podlahy.
  • Každé 2 až 3 roky: olejování speciálními ošetřovacími oleji. Před olejováním podlahu vyčistěte, a až poté aplikujte olej. Olej vyplní póry a suchá místa a vytvoří novou ochrannou vrstvu.
  • Nepoužívat třásňové mopy, jejich prostřednictvím se na podlahu nanáší příliš mnoho vlhkosti, která může dřevo poškodit.
  • Nepoužívat běžné saponáty. Nevytvářejí na povrchu dřeva ochrannou vrstvu, která je pro dřevo důležitá, naopak – svoji agresivitou mohou způsobit zbavení dřeva ochranného oleje.
  • Pokud je pod dřevěnou podlahou podlahové vytápění, nepokládat už na ni žádné koberce. Mohlo by dojít k nahromadění tepla, které by v extrémním případě mohlo vést až k poškození podlahy.

Důležitá je prevence

Klíčovou součástí péče o dřevěnou podlahu je prevence opotřebení. Nohy nábytku se doporučují opatřit speciálními filcovými podložkami zabraňujícím poškození povrchu podlahy. Dřevu se také daří v určitém prostředí. Jako optimální se pro dřevěné podlahy (i masivní nábytek) jeví teplota 20 °C a relativní vlhkost 50 až 60 %. Výkyvy teplot nejsou příliš žádoucí, nicméně vícevrstvá dřevěná podlaha je stálá a změny teplot a vlhkosti ji nijak zvlášť neohrožují.

Pozor je třeba dávat na písek a abrazivní čistidla. Tyto materiály poškrábou povrch podlahy. Vždy je nutné před vytřením nejprve vysát nebo zamést podlahu. Písek a abrazivní čistidla způsobují trvalé poškození dřevěné podlahy, které může vyžadovat její renovaci.

Při vytírání nesmí být mop příliš vlhký. Dřevo může vlhkost mopu nasát, což pak vede k narušení struktury. Ideální je jen lehce vlhký mop, tzn. pořádně vyždímaný. Příliš mokrý mop způsobí i to, že voda proniká do spár podlahy, což vede k jejímu narušení, nebo dokonce k postupné hnilobě.

Vhodný také není parní čistič; vysoká teplota a vlhkost mohou způsobit odlupování, praskání a zakalení povrchu dřevěných podlah. Nicméně je dnes většina moderních robotických vysavačů vhodná i pro dřevěné podlahy. Jejich měkké kartáče a inteligentní navigace zajišťují, že podlaha bude čistá a bez poškrábání. To však platí jen tehdy, pracujeme-li s vysavačem  navrženým přímo pro dřevěné podlahy a nezapomínáme-li na pravidelné kontroly kartáče a kolečka z důvodu případného zanesení špínou, jež by mohla podlahu poškodit.

Zapomínat by se nemělo ani na jedno základní pravidlo a tím je zouvání. Zabrání se tím zanesení nečistot zvenčí. Také rohožka přede dveřmi pomáhá, zachytí nečistoty a písek, které by mohly dřevěnou podlahu poškrábat. A samozřejmě v neposlední řadě je nutné, aby byl úklid (vysávání a vytírání) pravidelný.

Jak postupovat při ušpinění dřevěné podlahy

„Povedlo“ se vám na podlahu vylít víno, spadla vám na zem čokoláda a roztekla se? Rychlá reakce je důležitá. Pokud se na podlahu rozlije tekutina, okamžitě ji vysajte papírovým ubrouskem nebo hadrem. Poté použijte čisticí prostředek určený pro váš typ podlahy, aby na ní nevznikla skvrna. Rychlá reakce zabrání pronikání tekutiny do dřeva a usnadní vyčištění skvrny. Níže jsou uvedeny základní rady:

  • Víno: Když se na podlahu rozlije víno, vysajte jej papírovým ubrouskem a poté použijte čisticí prostředek určený pro dřevěné podlahy.
  • Čokoláda: Odstraňte pevnou část čokolády a použijte čisticí prostředek.
  • Žvýkačka: Jestliže se žvýkačka přilepí na podlahu, zmrazte ji pomocí ledových kostek zabalených v plastovém sáčku a následně opatrně odstraňte. Bude-li to potřeba, dočistěte místo čističem na podlahy.
Pokud se na podlahu rozlije tekutina, okamžitě ji vysajte papírovým ubrouskem nebo hadrem. Foto: Victoria 1, Shutterstock

Použití přírodních čističů

Přírodní čističe, zpravidla na bázi bílého octa nebo jedlé sody, mohou být pro některé typy dřevěných podlah vhodné. Smíchejte je s vodou v poměru, který doporučuje jejich výrobce, použijte měkký mop nebo hadr. Přírodní ingredience bývají k podlahám šetrné a neobsahují chemikálie, které by mohly poškodit jejich povrch. Přírodní čističe jsou ideální pro ty, již hledají ekologickou alternativu k běžným čisticím prostředkům. Výrobci dřevěných podlah však raději doporučují svoje značkové přípravky. Pokud se rozhodnete použít ocet nebo sodu na čištění i jiných povrchů, běžné poměry na smíchání s vodou jsou:

  • Ocet: Pro běžné čištění můžete smíchat 1 díl bílého octa s 1 dílem vody. Tento poměr může být upravený podle potřeby, ale 1:1 je běžný poměr pro většinu úklidových prací.
  • Jedlá soda: Jedlá soda se často používá jako abrazivní čistidlo. Může být smíchaná s vodou do pasty, kterou pak použijete na hodně špinavé povrchy. Běžný poměr může být 1 část jedlé sody na 3 části vody, ale toto lze upravit podle potřeby. Ale pozor, zde už hrozí poškrábání podlahy, zvlášť při silné koncentraci sody. Lepší je proto použít přípravky určené přímo na podlahy.

Při výběru vhodného čisticího přípravku je důležité vždy si přečíst etiketu a pokyny výrobce.

Zdroje:

[1] Dřevěné podlahy
[2]  www.ceskestavby.cz Server České stavby
[3]  www.floorwood.cz Jak pečovat o olejovanou dřevěnou podlahu.
[4]  Jak udržovat a renovovat dřevěné podlahy.
[5]  Jak pečovat o dřevěnou podlahu.
[6]  Správná údržba prodlouží životnost dřevěné podlahy.
[7]  Hardwood Flooring (www.homedepot.com).

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Shutterstock