Jak plánovat výrobní halu či továrnu. Série seminářů zavítala do Bratislavy

Po úspěšných akcích „Jak plánovat výrobní halu či továrnu – Best Practice od prvního nápadu po úspěšný provoz“ v Linci a ve Vídni zorganizovaly společnosti DELTA, Fraunhofer Austria, step2solution a TPA ve středu 26. dubna 2018 v Bratislavě další pracovní setkání v rámci tohoto cyklu.

Smyslem těchto setkání je snaha pomoci investorům, kteří stojí před rozhodnutím expanze a výstavby nových výrobních objektů, uvedla Marcela Kolářová ze společnosti DELTA a doplnila, že hlavní myšlenkou zrodu těchto praktických workshopů je podívat se na expanzi z více úhlů pohledu a zohlednit v jednotlivých fázích rozhodování nejen všechna možná rizika, ale především maximalizovat přínos nové továrny či výrobní haly a efektivně využít tuto investici pro růst firmy.

Součástí programu byly přednášky o zkušenostech od vedoucích projektů, stavebníků a odborníků i vzájemná výměna informací v rámci diskuzních kol World Café, které kromě důležitých zpráv a informací poskytovaly i významné impulsy.

Integrované sledování plánování továrny, employer branding (značka zaměstnavatele) a rámcové daňové podmínky na Slovensku, to byla jen některá z přidružených témat, která k této myšlence expanze a výstavby také rozhodně patří. Výrobní podniky jako je Scheuch a Ekom prezentovaly reálné příklady ze své vlastní expanze a výstavby z praxe.

Stručný výtah z programu

Po pozdravení hostitele, Erika Štefanoviče z česko-slovenské společnosti DELTA, se slova chopil Christian Kügerl z Advantage Austria (Rakouská hospodářská komora), který hovořil o investicích na Slovensku a o důležitých faktorech lokality. „Rakousko je druhý nejdůležitější zahraniční investor na Slovensku. Jsme zde velmi silně zapojeni a propojeni.

Erik Štefanovič z česko-slovenské společnosti DELTA při vítání účastníků

Znalost cíle a kvalitní vedení

Wolfgang Waldhäusl ze step2solution a Wolfgang Kradischnig z rakouské DELTY představili téma integrovaného projektování továrny z úhlu pohledu rozvoje organizace, systémového plánování a stavebního managementu. Přitom byla zdůrazněna důležitost a nutnost dostatečně vyjasnit strategické otázky při zahájení projektu a vytvořit si celkový pohled na plánování továrny. Při stavbě továrny se nesmí zapomenout ani na kulturní aspekt. „Hodnotou v sociální interakci je důvěra,” konstatoval Wolfgang Kradischnig. I Wolfgang Waldhäusl zdůraznil: „Při stavbě nové továrny je zapotřebí fundovaný management změn a kvalitní vedení spolupracovníků.

Soulad cílů s právním a sociálním prostředím

Klaus Krammer a Peter Ďanovský z TPA Group přiblížili obzvláště rámcové daňové podmínky na Slovensku. „Při stanovení struktury společnosti musíte vždy dát pozor na to, jaké jsou interní cíle podniku (např. dlouhodobé investice) a dát pozor na to, aby byly v souladu s právním prostředím a sociálním prostředím v dané zemi,” zdůraznil Klaus Krammer a odkázal na výši odvodů pro sociální zabezpečení, ručení, povinnosti k vedení účetnictví a možnosti dotací. Peter Ďanovský představil nejdůležitější body z daňového práva v souvislosti s daňově optimální strukturou financování při umístění společnosti na Slovensku.

Smyslem těchto setkání bylo podívat se na expanzi z více úhlů pohledu a zohlednit v jednotlivých fázích rozhodování nejen všechna možná rizika, ale především maximalizovat přínos nové továrny či výrobní haly

Plánování a zákony neurčitosti

Jan Henjes z Fraunhofer Austria a Andreas Knollmayr ze step2solutions představili „Plánování továrny jako jedinečnou strategickou šanci – od požadavků zákazníka až k optimální výrobě”. Témata přednášky sahala od spouštěče pro plánování továrny až k postupu a optimalizaci procesů. Andreas Knollmayr vysvětlil, že rozhodnutí, jaká továrna se má postavit, je důležité pro to, aby člověk znal požadavky, a že nové nápady potřebují prostor, čas a systematičnost. Jan Henjes konstatoval, že „nelze všechno stanovit hned na začátku, jde o to, abychom se v průběhu procesu společně dostali ke správnému řešení.

Systémové plánování a projekt

Thomas Sobottka z Fraunhofer Austria a Erik Štefanovič z DELTY hovořili o předání systémového plánování do projektování objektu. Thomas Sobottka vysvětlil účastníkům optimalizaci toku materiálu, optimalizaci procesů pomocí value stream designu, a že dynamická simulace může v rámci detailního plánování reálně evidovat komplexní systémy v průběhu času. Erik Štefanovič popsal důležitost předběžné kontroly pozemku a doporučil pro úspěšný projekt pravidelná společná odsouhlasování mezi systémovým plánováním a projektem samotného objektu.

Součástí programu byla i vzájemná výměna informací v rámci diskuzních kol World Café

Employer branding

Očekávaná přednáška a také velmi aktuální téma, které s výstavbou nové výrobní haly souvisí, si nese název employer branding. Erik Štefanovič hovořil i o zvládnutí mezikulturních výzev v projektu: „Při plánování továrny se často setkávají tři různé kultury, spolupracovníci na to musejí být připraveni”. Ralph Sichler vysvětlil, jak je možné spolupracovníky nejen získat, ale také udržet a jak je pro účinek navenek důležitá interní pracovní atmosféra: „Loajality spolupracovníků lze dosáhnout tím, že se cítí být spojeni se svým zaměstnavatelem a rádi pro něho pracují.

Individuální diskuse

U stolů best practice představili stavebníci, vedoucí projektů a odborníci z firem Scheuch, Ekom, Datenpool, TPA, Fraunhofer Austria a step2solution přístup k řešení ze svých projektů a dali podnět k diskusím, výměně informací a detailním otázkám. Po závěrečném kolečku využili účastníci příležitost k dalším rozhovorům a nechali večer doznít u slovenských specialit.

Autor:
Foto: DELTA Projektconsult, Třebíč