Jak postupovat při natírání plechové střechy? Návod krok za krokem
Dnes se podíváme na renovaci starého nátěru plechové krytiny z pozinku. Pokud je již střecha vašeho domu či chalupy nevzhledná a vy zvažujete její opravu, máme pro vás návod krok za krokem, jak jí vrátit původní podobu. Nejde o nic složitého a s trochou šikovnosti to zvládne každý.
Natírání střechy patří zvláště u starších rodinných domů k pravidelným činnostem. Kvalitní renovace plechové krytiny zabrání opětovnému růstu mechů a lišejníků a prodlouží její životnost až o 20 let. K nejčastějším důvodům renovace patří oprýskaná barva, koroze nebo takzvané puchýře. Funkčnost a životnost střešní krytiny lze dlouhodobě zajistit především kvalitní a pravidelnou údržbou, kterou při troše šikovnosti zvládnete svépomocí. Pokud se na to však necítíte nebo nechcete riskovat, můžete si objednat specializovanou firmu. Tu však vybírejte pečlivě podle referencí.
Kdy nátěr provádět?
Než s renovací začnete, je dobré ohlídat si počasí. Venkovní teplota by neměla klesnout pod 5 °C a střešní krytina by neměla mít více než 50 °C. Tropické letní dny či deštivé počasí tedy nejsou pro nátěr střechy nejvhodnější. Nátěr provádějte ideálně při teplotě, kterou udává výrobce na etiketě zakoupené barvy. Optimální dobou pro nátěr plechové střechy je konec léta a podzim.
Jak na to?
Pokud se rozhodnete pro renovaci střechy svépomocí, stačí postupovat podle několika základních kroků. Nejprve je nutné obrousit všechna zkorodovaná místa a střechu důkladně zbavit veškerých nečistot – například mechů, lišejníků a sazí. Na střeše nesmí zůstat žádná špína ani mastnota. K tomuto účelu postačí klasický drátěný kartáč a špachtle. Mastnotu odstraníte za pomoci technického benzinu nebo acetonu. K opláchnutí střechy je nejlepší použít vysokotlaký čistič, takzvanou wapku. Po umytí celé plochy střechy pokračujte v dočišťovacích pracích. Nejjednodušší je použít výkonnou elektrickou vrtačku opatřenou brusným kotoučem s ocelovými štětinami. Ještě před nanášením samotné barvy je dobré v místech, kde je to potřeba, aplikovat speciální tmel, který se následně zbrousí. Tmelem upravte ta místa, kde jsou spoje, aby později nedocházelo k zatékání.
Téma: stavba a údržba svépomocí
Dalším krokem je aplikace podkladového nátěru, v případě potřeby antikorozního. Korozní odolnost oceli (zinku atp.) zvýšíte fosfátováním povrchu, a to ještě před vlastním nátěrem. Zní to složitě, ale v podstatě jde o použití přípravků na bázi fosforečnanů.
Po zaschnutí podkladového nátěru přichází na řadu nátěr vybraným nátěrovým systémem, který se provádí celkem dvakrát. Dnes můžete vybírat z celé škály speciálních nátěrových hmot. Nejčastěji se používají syntetické, akrylátové či polyuretanové barvy. S výběrem té nejvhodnější pro vaši střechu vám pomohou ve specializovaném obchodě. Barva se nanáší válečkem, štětcem, případně airless technikou, díky čemuž vznikne jednolitý povrchový film. Váleček a štětec se vzájemně doplňují – štětcem se totiž dostanete i tam, kam už váleček nedosáhne, případně s ním opravíte nedostatky. Barvu rozhodně neřeďte – v případě naředění by vás mohly nemile překvapit rozdíly v odstínech jednotlivých míst natřené střechy. Mějte na paměti, že čím pečlivěji budete povrch střechy natírat, tím déle vám bude sloužit. Respektování uvedeného postupu výrazně prodlouží trvanlivost nátěru a zajistí správné fungování ochranných složek.
Nezapomeňte na okapy
Pravidelnou renovaci povrchu potřebují také ostatní části střechy, pokud nejsou vyhotoveny z odolných materiálů, jako je například měď. Jde zejména o okapy a jejich svody. Pokud chcete, aby fungovaly tak, jak mají, je nutné pravidelně je udržovat – tedy čistit a natírat. U okapů je nejdůležitější obnovovat nátěr v jejich vnitřní části, kde zůstává voda, a kde by se tedy mohla objevit rez. Postup je obdobný jako u nátěru střechy. Po důkladném obroušení aplikujeme základní barvu, vrchní vrstvu natíráme vždy minimálně dvakrát.