Jak připravit skleník na novou sezónu?
Letošní zima se poněkud protáhla, lze dokonce říci, že ještě není úplně za námi. Proto většina z nás začíná nebo teprve začne s výsevem i výsadbou trochu později. Ti nedočkaví už však začínají chystat skleníky. To však nezahrnuje jen pouhé zrytí půdy.
Jarní přípravu skleníku lze stručně shrnout do tří základních kroků:
Vysíření skleníku
Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určuje jejich výrobce. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu nechte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte,“ upozorňuje Petr Tichý, specialista obchodní sítě specializované na zahradní produkty.
Dům uprostřed jabloňového sadu má místo střechy skleník
Skleníky znovu zažívají rozmach. Lidé se vracejí k životnímu stylu, který kdysi běžně vedli jejich prarodiče, a s nadšením objevují výhody, jež přináší vlastnictví zahrady,…
Úklid octovou vodou
Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet funguje jako ekologický mycí prostředek a rozpouští nečistoty, zároveň působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken ve skleníku zároveň podpoří růst rostlin.
Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.
Příprava půdy
Zeminu vydezinfikujete přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub a plísní. Použít je ale musíte včas, nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.
„Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit,“ uzavírá téma Tichý.
Dům ve skleníku čerpá energii z přírody
Ostrovní dům je nástroj k uspokojení každého člověka, který touží po nezávislosti na veřejných energetických sítích, i těch, jenž dychtí po minimalizaci své ekologické stopy.…
1) Zdroj: ASPEN.PR s.r.o.