Jak snížit spotřebu energie bez nákladných řešení?
V tomto článku nenabízíme výčet sofistikovaných rad. Pomíjíme i speciální návody, jak správně dimenzovat topný systém, nesnažíme se poučovat o možnostech, které nám přinášejí alternativní energetické zdroje. Rozhodli jsme se jen připomenout několik jednoduchých a mnohdy starých, leč pozapomenutých řešení, jak uspořit v domácnosti. Čerpáme i ze zkušeností našich předků, kteří se z přirozené podstaty chovali úsporně po celý svůj život a mnozí tak činí dodnes.
1. Údržba kotlů a radiátorů
V první řadě věnujte pozornost pravidelné údržbě kotlů. Ta nejenže prodlouží životnost zařízení, ale také zamezí nežádoucímu navyšování spotřeby energie. Vedle toho pravidelně čistěte povrch radiátorů, které čas od času vyžadují také odvzdušnění. Že je pro něj ta vhodná chvíle poznáte například tak, že se z něj ozývá pískání či šplouchání. Topné těleso je v takovém případě většinou horké u regulačního ventilu, zatímco na opačném konci je studené – je tam totiž vzduch, který se neprohřeje jako voda, a ani radiátor tedy dostatečně nehřeje.
Problém však může spočívat i v nízkém tlaku v otopné soustavě. V takovém případě by mělo dojít k dopuštění vody. To však přenechte raději odborníkům. Pokud chcete jen maximalizovat účinek radiátorů na teplotu v místnosti, je nutné je ničím nezakrývat a nestavět před ně nábytek, aby mohly efektivně sálat teplo do prostoru. To je ostatně samozřejmostí.
2. Teploty v jednotlivých místnostech
Základní rada zní „nepřetápějte“. Používejte termostat a udržujte teplotu v jednotlivých místnostech na stálé úrovni. Obývací pokoj není potřeba vytápět na více než 20 °C, v kuchyni a ložnici by měla postačit ještě nižší teplota – maximálně 18 °C. Pouze v koupelnách se doporučuje přitopit, na cca 22 až 24 °C. Myslete přitom vždy na to, že snížením teploty o každý jeden stupeň snížíte energetickou spotřebu vašeho bytu či domu asi o 6 procent.
3. Větrání a stará okna
Není-li váš dům vybaven řízenou ventilací (případně s rekuperací tepla), musíte pravidelně větrat. Nespoléhejte však na okna otevřená delší dobu na takzvanou ventilačku. Těmi prostupuje pouze minimum čerstvého vzduchu, a místnost tak jimi nelze efektivně vyvětrat. Vzduch se neobmění, ale povrchy stěn a podlah se výrazně ochlazují. Větrejte proto vždy krátce (5 až 10 minut) a intenzivně, nejlépe průvanem.
4. Interiérové textilie
Velké rozdíly dělá také vhodné zařízení bytu textilními doplňky. Ať už jste fanoušky jakéhokoli interiérového stylu, v zimě vám energie pomohou uspořit rozmanité tkaniny. Napomáhají izolovat i akumulovat teplo. Pořiďte si na podlahy mohutné vlněné koberce nebo třeba běhouny s dlouhým vlasem. Na okna pověste těžké závěsy. Rozdíl poznáte okamžitě. Těm, jejichž dům má ještě stará kastlová okna, pomůže i srolovaná deka vložená v mezeře mezi jednotlivými okenními tabulemi.
5. Osvětlení a provoz spotřebičů
Všude, kde to lze, instalujte LED svítidla. Ty pracují na principu elektroluminiscence, a jsou energeticky nejúčinnější, protože přeměňují elektrickou energii přímo na světlo s minimem vyzařovaného tepelného záření. Samozřejmostí by mělo být vypínání spotřebičů v době, kdy nejsou využívány, namísto jejich udržování v pohotovostním režimu. Na noc vytáhněte ze zásuvky například i wi-fi router. Pořídit si můžete i chytrou zásuvku s funkcí měření spotřeby, která umožňuje ovládat připojené spotřebiče na dálku a často nabízí i plánovací funkci nebo časovač.
6. Vaření
Pokud můžete, vařte na indukční plotně. Ta funguje na principu elektromagnetické indukce (s využitím indukční cívky). V okamžiku, kdy položíme varnou nádobu na indukční desku, v hrnci dojde ke vzniku vířivých proudů a nádoba se zahřívá. Přenos energie mezi cívkou vařiče a dnem varné nádoby probíhá téměř beze ztrát, velmi rychlý je u indukce i náběh provozní teploty, a nedochází tak k plýtvání tepelnou energií. Pro úplnost dodejme, že ohřátý obsah následně ohřívá i nádobu. V každém případě, ať už vaříte na jakémkoli typu spotřebiče, vybírejte vždy takový hrnec, jehož průměr odpovídá velikosti hořáku, a který opatříte poklicí. Vodu na vaření je také vhodné předehřívat v rychlovarné konvici.
Téma: ekologie
7. Lednice
Lednici umístěte pokud možno na chladnější místo. Neméně důležité je nepřeplňovat ji, ale ani ji neponechávat prázdnou. Nezapomínejte též na pravidelné odmražování – každý milimetr námrazy zvyšuje spotřebu energie asi o 10 procent.
8. Voda
Každých pět sekund vyteče z otevřeného kohoutku asi jeden litr vody. S energií to pak souvisí tehdy, odkapává-li nebo vytéká teplá voda. Ta má totiž mezi běžnými látkami a materiály neobvykle vysokou tepelnou kapacitu, totiž 4180 J/(kg.K) - vzduch má ve stejných jednotkách kapacitu 1000, led 2000 J/(kg.K).
Eliminujte tedy pouštění zejména teplé vody, například tak, že přestanete mýt nádobí pod tekoucí vodou. Úspory lze rovněž dosáhnout opatřeními v koupelně. Místo koupele ve vaně dejte přednost sprchování, přičemž snížit spotřebu lze také instalací úsporných perlátorů a termostatických hlavic.
Jednou z oblastí, které lze ovlivnit méně, je praní. Pokud však nechceme nahradit praní v pračce ručním praním, nezbývá než učinit alespoň malá opatření. I ta hrají roli. V první řadě lze snížit teplotu praní. Většinu běžného prádla lze zbavit znečištění praním při nižší teplotě 30 až 40 stupňů. Zásadou číslo dvě by pak mělo být prát jen při zcela naplněné pračce. I moderní pračky s funkcí „polovičního praní“ spotřebují při částečném naplnění téměř totožné množství elektrické energie jako pračka plná. A zvažte, zda je nutné využívat sušičku. Její spotřeba je vysoká a na rozdíl od pračky je možné ji nahradit přirozeným sušením na vzduchu. Více tipů v článku Úspora vody v domácnosti i na zahradě.
9. Závěrem trocha optimismu
Zdaleka největším a zároveň nejvice ekologickým zdrojem energie vůbec je Slunce. Sluneční záření, mířící na okna, vydatně proteplí interiér. Stejné záření pak prohřeje střechu, fasádní stěny a venkovní zaskleni oken až výrazně nad teplotu vnějšího chladného vzduchu; v tomto případě se ztráty tepla prostupem sníží nebo je dům dokonce od venkovních osluněných povrchů prohříván.
Vyšší stupeň "práce" se Sluncem je domovní výroba, čerpání a využití fotovoltaické elektřiny. To už patří pro mnohé majitele domu mezi nákladná opatření, nicméně je to významný krok k částečné nebo plné energetické soběstačnosti domu. Na tomto webu se o tom dočtete více.