Jaké požadavky musí splňovat mezibytové příčky
S rostoucími cenami bytů v bytových domech se pozornost budoucích obyvatel čím dál více upírá na kvalitu nabízené stavby. Kupující automaticky předpokládají, že při výstavbě byly splněny všechny normy, na něž se odvolávají právní předpisy, a jsou tedy závazné.
Přesto se komplikace objevují. Závažné spory, v nichž hlavní roli hraje neznalost požadavků ze strany projektanta či stavební firmy, ústí často v těžko napravitelný a finančně velmi náročný problém. Snahou výrobců je plně vycházet vstříc požadavkům norem na konstrukce. Ne vždy je cesta vývoje jednoduchá, často se setkáváme i s protichůdnými požadavky.
Konkrétním příkladem může být zvyšující se požadavek na zlepšení tepelné a zároveň akustické ochrany. Zlepšení tepelných parametrů lze dosáhnout vylehčením výrobku. Tím se však většinou sníží i jeho hmotnost s následným dopadem na horší akustické parametry. Nastupuje fáze hledání a optimalizace, například formou změny tvaru a tloušťky, vnitřního děrování nebo suroviny pro cihly tak, aby i další parametry (jako pevnost, pracnost při zdění aj.) byly optimální.
Příkladem fyzikálně náročných protichůdných požadavků jsou mezibytové příčky
Tepelné požadavky
Požadavek na tepelnou ochranu příčky mezi dvěma byty je v platné legislativě [1] definován maximálním požadovaným součinitelem prostupu tepla U ≤ 1,30 W/(m2·K). Podle vysvětlující poznámky normy se sousední vytápěné byty považují za prostory s rozdílem teplot do 10 °C včetně. Ještě přísnější požadavek dle normy nastane pro sousední pouze temperované byty nebo byty občasně vytápěné.V případě mezibytových stěn vyzdívaných do nosného betonového skeletu je potřeba poukázat na tepelnou ochranu i v betonové části, jež bývá opomíjena. Rezerva v tepelných parametrech vyzdívky příček se tak může stát výhodou, kterou lze poté využít k tomu, aby stěna jako celek požadavek splnila.
Dle stávajících měření se přitom neosvědčilo pokusné řešení tepelných požadavků vnitřních stěn formou dodatečné izolace kontaktním zateplovacím systémem (EPS) k provedené příčce. Tento postup přinesl nemilé překvapení, neboť jeho následkem došlo ke zhoršení akustických parametrů původní stěny.
Akustické požadavky
Dodržení normativních požadavků na neprůzvučnost je možno prokázat až akustickým měřením přímo na hotové stavbě. Zjišťuje se vážená stavební neprůzvučnost R'w a následně se tato hodnota porovná s údajem stanoveným v normě [2]. Pro mezibytovou stěnu oddělující obytné místnosti norma nařizuje hodnotu R'w = 52 dB (str. 2, tab. 1 ZMĚNA Z1 [2]).
Hodnoty, které se v praxi uvádějí na výrobcích, deklarují váženou laboratorní neprůzvučnost (Rw). Tato neprůzvučnost je naměřena v laboratorních podmínkách a je uváděna jako celočíselná hodnota v dB. Rozdíl mezi podmínkami v laboratořích a na stavbě zohledňuje korekce k. Platí R'w = Rw – k (str. 4 [2]).
Hodnota korekce k není u všech konstrukcí stejná. Pro „jednovrstvé homogenní plošné konstrukce z klasických stavebních materiálů (plná cihla, beton)” norma uvádí k = 2 dB, u složitějších konstrukcí určí korekci k odborník na akustiku individuálně.
Minimální laboratorní hodnota vážené neprůzvučnosti potom i u ideálních konstrukcí by odpovídala Rw ≥ 54 dB.
V případě zdiva z moderních cihlových bloků POROTHERM je minimální hodnota korekce k = 3 dB. (Uvedená hodnota byla zjištěna praktickými měřeními na stavbách i v laboratoři.) U mezibytových příček z uvedeného typu zdiva je proto nutné vždy používat jen výrobky s minimální požadovanou laboratorní hodnotou vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw ≥ 55 dB. Posléze na reálné stavbě je možné naměřit požadovaných 52 dB vážené stavební neprůzvučnosti.
Na lákavý finanční rozdíl u mezibytové stěny v porovnání se zdivem z obyčejných akustických zdicích materiálů se nechala zlákat nejedna stavební firma. Tyto zdicí materiály ale nebývají schopny dosáhnout potřebných hodnot. Řešení reklamace pak bývá velmi nákladné.
Hodnoty ověřeny měřením
Hodnoty výrobků POROTHERM AKU, které jsou zde uvedeny, jsou výsledkem praktických měření. Námi publikovaná minimální korekce k = 3dB je v plném souladu s odborným stanoviskem zpracovatele a autora normy [2].
POROTHERM AKU splňuje požadavky
Jak je z výše uvedených údajů zřetelné, výběr cihel pro zdivo mezibytových příček ovlivňuje vícero aspektů. Při jejich volbě by však mělo být vždy respektováno základní pravidlo, že vybrané výrobky musí splňovat požadavky na tyto stěny kladené, a to ve všech potřebných parametrech.
V praxi tomuto požadavku odpovídá například sortiment společnosti Wienerberger určený pro mezibytové příčky.
Cihelné zdivo POROTHERM AKU nabízí výjimečnou kombinaci tepelných a zvukoizolačních vlastností. Vzájemný vztah vlastností materiálu tohoto výrobku a tvaru dutin byl při jeho vývoji velmi jemně laděn tak, aby odpovídal požadavkům kladeným na stavby v České republice.
Odkazy:
[1] ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky, str. 10 – tabulka 3, str. 12 – poznámka 9.
[2] ČSN 73 0532, ZMĚNA Z1:2005 Akustika – Ochrana proti hluku v budovách a související akustické vlastnosti stavebních výrobků – Požadavky, Květen 2005.
Podklady a www stránky výrobců stavebních materiálů, hodnoty uvedeny při praktické vlhkosti.