Jesmonite
Stejně jako mnohé další moderní materiály, i JESMONITE vznikl z nutnosti vylepšení jiných tradičních materiálů či potřeby využití průmyslového odpadu. Inženýrům se tak povedlo vynalézt velmi inovativní, lehký a praktický kompozitní materiál. V roce 2017 byl Jesmonite dokonce vyhlášen materiálem roku na věhlasné britské výstavě London Design Fair.
Jesmonite je extrémně přizpůsobivý materiál, ve stavebním i dekorativním průmyslu je využívaný již od roku 1984. Tehdy nově vyvinutý produkt byl zveřejněn pod názvem AC100 a je dodnes k dispozici. Vedle něj byla následně postupně vyvinuta širší rodina příbuzných výrobků, z nichž každý je určen pro jiné stavební či dekorativní realizace (pláště budov, exteriérové reprodukce kamenných říms, sloupoví, dekorativní pilastry, odlitky, laminované výrobky, dekorační lité předměty, pouzdra na formy, nábytek, nádobí…).
Jesmonite je složen z čistých přírodních netoxických surovin (sádrové směsi) modifikovaných speciální směsí čistých akrylových polymerů na bázi vody. Jedná se o velmi hojně využívanou alternativu sádry, terakoty, kamene, kovu, dřeva či betonu.
K výrobě finálního produktu jsou dodávány dvě složky. První je akrylová tekutina, druhá část je minerální (obě pak v hmotnostním poměru 1 : 2,5). Lze také přidat různobarevný pigment. Základním produktem je již zmiňovaný AC100, který je určen pro interiérové i exteriérové využití. V případě použití venku je doporučeno dokončit dílo impregnačním přípravkem či lakem (Jesmonite je kompatibilní s mnohými ochrannými přípravky na bázi vody). Konečné leštění probíhá ručně bavlněnou tkaninou či brusnou vlnou (v případě požadavku na dosažení kovových vzhledů), ale také za pomoci lešticích elektrických strojků. Vynikajících výsledků lze dosáhnout také použitím vosku či laku. Vše záleží na nárocích realizátora a na tom, jakou povrchovou strukturu napodobuje. V případě použití směsi k exteriérovému účelu (produktová řada AC730, 830), je výrobcem zaručena extrémně vysoká odolnost vůči vnějším povětrnostním podmínkám. Jesmonite AC930 dokonce splňuje nároky srovnatelné s požadavky kladenými na sklobeton.
Na rozdíl od materiálů, které využívají složky na bázi rozpouštědel, je Jesmonite šetrný k životnímu prostředí a je tak perfektní alternativou k polyesterovým či epoxidovým pryskyřicím (ačkoliv je nepatrně těžší). Lze použít jako plně nezávislý materiál, ale také v kombinaci s jinými surovinami s výsledkem v podobě různorodých vizuálních efektů. Byl vytvořen jako bezpečná alternativa sklolaminátu a lehká varianta litého betonu. Od té doby materiál prochází neustálým vývojem a v současnosti je velmi hojně využívaný také v sochařském umění či jako nástroj nábytkářských a dalších designérů. Výhodou Jesmonitu je totiž především jeho schopnost dokonale imitovat vzhled a strukturu jakékoliv povrchové úpravy (kovu, kamene, dřeva, kůže, tkaniny), či libovolnou barvu vzorníku RAL, a to prakticky každý detail.
Materiál je to vysoce odolný proti nárazu, přesto však flexibilní a variabilní co se viskozity týče. Na rozdíl od kamene, sklobetonu a cementových produktů je také velmi lehký. Díky vodní složce je i umývání nástrojů velmi rychlou procedurou.
Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena Jesmonitu. Nejnižší cenová relace za 1kg tekutiny a 2,5kg prášku pro namixování základní hmoty je v současnosti v přepočtu cca 750 Kč. Technologie se permanentně vyvíjí, dostupnost produktu prozatím není velká, a cena tedy zůstává na horních příčkách. Na druhou stranu jednoduchost výroby a instalace výrazně snižuje časovou náročnost díla, potažmo i celkové vynaložené náklady na něj. Jistým negativem je také nutnost velmi opatrného a důkladného míchání za pomocí míchadla a vrtačky.
Množství realizací stavebních a designérských prací za pomoci Jesmonitu neustále narůstá. Například v Londýnské ZOO byl tento materiál použit k vytvoření 85m zdi věrně připomínající útesy, indickou pevnost a skalní stěny. Na výletní lodi Britannia byl také využit tento materiál. Původní záměr bylo využít keramiku, její hmotnost však na rozdíl od Jesmonitu výrazně přesahovala povolené limity. Na lodi z něj bylo vyrobeno téměř 6000ks Jesmonitových panelů. Během rekonstrukce britského hradu Ashby potřebovali architekti náhradu terakoty, sháněli materiál, který bude mimo jiné stejně mrazuvzdorný jako tento keramický produkt a řešení nalezli právě v Jesmonitu. V letošním roce bylo v Kuvajtu dokončeno jedno z největších obchodních center, ve kterém byl Jesmonite využit v ohromném měřítku pro nespočetné množství architektonických elementů, napodobuje zde kupříkladu římskou antickou architekturu a architekti si jej vybrali především kvůli jeho nesmírné flexibilitě, bezpečnosti a estetické kvalitě. Londýnské designérské studio Pinch využívá Jesmonite úspěšně ve své nábytkářské tvorbě.
V České Republice se Jesmonite prozatím neprosadil. Výrobce Jesmonite Limited však rozšíření své působnosti v naší zemi plánuje. Zatím nejbližší distributor tohoto materiálu operuje v Polsku. Společnost Fine Arts Polska, která svou výrobu realizuje striktně v souladu s přírodou, si Jesmonite vybrala z důvodu jeho environmentálních benefitů. Velmi zdařile jej využívá kupříkladu k výrobě prvků nástěnných hodin (které následně zpracovává úspěšné dánské studio LAWA design) nebo jiných interiérových dekorativních prvků jako jsou pilastry (ploché dekorativní elementy připomínající sloupy).
ZDROJE: http://jesmonite.com/, https://www.londondesignfair.co.uk/download/file/fid/71274, https://vimeo.com/237047264, http://pinchdesign.com/, https://nelsonandson.co.uk/jesmonite, http://www.tempestradford.com/, http://alphastructures.co.uk/, https://lawadesign.dk/, https://www.facebook.com/fineartsztukateria/, https://www.articolestudios.co.uk/, https://www.paragon-creative.co.uk/