Kanceláře 21. století: moderní prostory, které zaměstnancům nabízejí maximální komfort
Nedávno jsme psali o hypermoderním kampusu Bay View, který otevřela společnost Google v Severní Americe. Areál se pyšní nejen využitím geotermální energie, ale i inovativními interiéry. Ani Česká republika nebo Slovensko ale nezůstávají pozadu. Během několika posledních let zde vyrostlo mnoho multifunkčních kancelářských prostor, v nichž nechybějí kavárny, fitness centra nebo stolní fotbal...
Budování značky by nemělo skončit jen u vizitek a webových stránek. Důležité jsou také reprezentativní prostory, které působí dobře na klienty i obchodní partnery a zároveň poskytují plnohodnotné zázemí jednotlivým zaměstnancům. České firmy si to začínají stále více uvědomovat a pouští se do odvážných renovací svých sídel. Zavítejte s námi do tří nedávno realizovaných kancelářských prostor, v nichž by chtěl pracovat snad každý. Podíváme se i do Bratislavy.
Nová rezidence finanční skupiny J&T: Maximální komfort pro všechny
Naši výpravu započneme v Praze na Karlíně, kde nové sídlo společnosti J&T urbanisticky doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od svých sousedů se výrazně odlišuje vnějším výrazem fasády i interiérem, při jehož návrhu byl prioritní komfort zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém si pracovníci sami mohli říci, co jim v práci chybí a co by si zde přáli změnit. Jedním z hlavních požadavků bylo mít dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní, nebo neformální. Kanceláře navazují ve všech patrech na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Odděleny jsou skleněnými příčkami, soukromí si však lze vytvořit zatažením záclon. V areálu nechybí střešní zahrada, fitness centrum ani kolárna se šatnou a sprchami. Součástí budovy jsou také garáže s myčkou a nabíječkami elektromobilů. Za velkolepým projektem Rustonka stojí studio CMC Architects.
Agilní a dynamické sídlo pro FEG
Zcela novým reprezentativním sídlem se může od roku 2020 pochlubit také společnost Fortuna Entertainment Group. Architekti ze studia Perspektiv se rozhodli navrhnout kanceláře, jejichž hlavním znakem je jednoduchost, setrvalost a efektivní využití dostupného místa. Prostory se nacházejí na čtyřech patrech administrativního komplexu Churchill II s výhledem na historické panorama hlavního města. Ústřední komunikační osu tohoto projektu tvoří bílé kovové schodiště, které slouží jako spojnice všech pater. Uvítání ve firmě se návštěvníkovi dostává v nejvyšším patře v kruhové recepční zóně. „Jedním z principů agilního pracoviště je i koncept wellbeing. Jde o komplexní soubor prvků, který zahrnuje dynamické a rozmanité prostředí, ergonomii, akustiku či zeleň v interiéru,” dodává jeden z autorů Ján Antal. I díky tomu se může budova Fortuna Entertainment Group pyšnit certifikací WELL Building Standard™.
V interiéru hrají prim recyklované, přírodní a vysoce kvalitní materiály, které odolají podmínkám každodenního provozu. V budově nechybí plnohodnotná kavárna: kávu si mohou zaměstnanci vychutnat na otevřené terase s výhledem na panorama Pražského hradu. K dispozici je také herna s kulečníkem, herní konzole či fitness zóna.
Téma: Interiér
Livesport: Futuristický koncept připomíná ciferník
Architekti ze Studia Reaktor navrhli a sestrojili pro datovou technologickou firmu Livesport futuristický koncept kanceláří. Při návrhu se inspirovali tématem budovy jako funkčního stroje, který pojmenoval již Le Corbusier na počátku 20. století. Princip firmy Livesport, jež patří mezi největší světové poskytovatele výsledků sportovních utkání a dalších informací z této oblasti, se propisuje i do vnitřní filozofie kanceláří.
Dynamicky řešený půdorys pracovního prostředí připomíná ciferník. Patro je rozděleno do tří funkčních prstenců, vytváří variabilitu a pestrost kancelářské krajiny. Celé šesté patro je tvarově definováno dostředivou silou budovy. Těžiště stavby tvoří atrium, které je orientačním bodem a setkávacím místem pro různé eventy. Každý zaměstnanec má svůj vlastní „kokpit” perfektně vybavený pro soustředěnou a ničím nerušenou práci.
Industriální bratislavská památka v záři reflektorů: z bývalé přádelny luxusní administrativa
Slovenský projekt Pradiareň 1900 byl zkolaudován. Dva objekty situované ve více než sto dvacet let starém areálu – bývalá přádelna a silocentrála – byly v posledních letech…
Base4Work: Nová podoba Jurkovičovy teplárny
Také na Slovensku sází na nadčasové pracovní prostory. Jedním z nich je funkcionalistická stavba Jurkovičovy teplárny, která se po tříleté rekonstrukci otevřela veřejnosti ve formě moderního coworkingu Base4Work. Stavba poskytuje zázemí k propojení různých skupin uživatelů – od korporátních klientů až po start-upy či freelancery. Architektonické řešení je dílem ateliéru DF Creative Group, na obnově pláště budovy se podílela firma PAMARAC.
Za návrhem interiéru, který byl koncipován tak, aby původní části zůstaly viditelné a otisk Dušana Jurkoviče co nejvíce zachován, stojí studio Perspektiv. Celkem se v areálu teplárny nachází 3 900 m2 flexibilních ploch s kapacitou přibližně 450 míst. Zasedací místnosti kladou důraz na akustiku, již zajišťují koberce a zvolené obklady stěn. Součástí Base4Work je též prostor DOT. Espresso bar & Contemporary Art Gallery, který propojuje lásku ke kávě se současným uměním.
Téma: Architektura
1) Zdroj: Autorské zprávy: www.perspektiv.cz, www. dfcreativegroup.sk, www.studio-reaktor. com, www.cmca.cz