Chybí vám prostor nebo jen hledáte klid? Postavte si zahradní domek a nalezněte útočiště v zeleni
Máte to štěstí, že vlastníte dům a pozemek, jenž by pojal další menší stavbu? Potřebuje vaše rodina více prostoru? Chybí vám tichá pracovna, pokoj pro hosty nebo venkovní kuchyně? Ať už je vaší motivací cokoli, nebojte se přistoupit k výstavbě či rekonstrukci zahradního domku. V tomto článku vám nabídneme několik inspirativních designů, jež vám napomohou pochopit potenciál vašeho doposud prázdného prostoru. Posezení na zahradě si nemusíte vychutnávat jen během slunečných dní. V případě správné volby lze zahradní objekt využívat po celý rok.
První, co většina z nás řeší v momentě, kdy se rozhodne pro stavbu, jsou finanční náklady. Od výše rozpočtu se samozřejmě odvíjí typ i velikost stavby. Jako alternativa se proto může jevit rekonstrukce stávající kůlny či altánu, avšak pokud jde o objekt příliš zchátralý, mnohdy vyjde levněji novostavba. Ale ať už se chystáte realizovat vše svépomocí, nebo si najmete firmu, neváhejte své plány nejdříve zkonzultovat s odborníky.
Základy
Ať už si budete přát zahradní objekt využívat dlouhodobě, nebo celoročně, nepodceňte založení stavby. Jde o prvek, bez něhož lze dříve či později očekávat konstrukční problémy. Mnoho stavebních firem tuto položku nezahrnuje do svých nabídek, avšak vy na ní trvejte. Je natolik zásadní, že i v případě, že plánujete objekt stavět sami, stojí za to nechat si právě tuto část zrealizovat. Parcelu pro domek přitom vybírejte tak, aby byla vzdálena alespoň půl metru od stromového porostu, jiných zdí či oplocení.
Materiál
Při výběru materiálu myslete na budoucí údržbu. Pokud objekt nebude opatřen tepelnou izolací a v zimě nebude vytápěn, počítejte s tím, že se objeví nadlimitní vlhkost. Z toho důvodu není vždy vhodnou volbou dřevo, protože – je-li vystaveno exteriérovým vlivům – mění v průběhu času svou barvu a šedne. Mimoto, pokud nejde o odolnou dřevinu jako meranti, sibiřský modřín a další, může docházet ke vzniku hniloby a růstu plísní. Lze s nimi bojovat patřičnými nátěry, avšak pamatujte, že musejí být pravidelně obnovovány. Preferujete-li spíše bezúdržbový objekt, zkuste třeba hliníkový obklad, který disponuje skutečně dlouhou trvanlivostí, a navíc domku poskytne moderní vzhled.
Rozvody
Půjde o dům pro hosty, zahradní kuchyni nebo pracovnu, a je proto zapotřebí do domku přivést i elektřinu? V tom případě bude zřejmě zapotřebí zvýšit rozpočet. Při instalace zásuvek navíc musejí být dodržena specifická bezpečnostní pravidla, a stavba proto musí být adekvátně zaizolovaná a vodotěsná. Pokud budete do zahrady přivádět tekoucí vodu, není radno objekt umístit příliš daleko od vašeho stálého obydlí. Rozvody potrubí pro přívod vody a odvod splašků by se totiž mohly prodražit. Je to však možné řešit i tak, že budete zachytávat dešťovou vodu ze střechy zahradního domku. Tu pak můžete směle použít na mytí nádobí či rukou. Vedle domku pak vybudujte domácí kořenovou čističku odpadních vod a máte vystaráno.
Mobilní stavby a prefabrikáty
K čemu všemu může nakonec taková zahradní chatka sloužit? Vedle tradičního skladu nářadí či pergoly ji lze vybudovat jako skutečně plnohodnotnou jednotku určenou pro přespání hostů či vašich dětí a jejich přátel. V takovém případě jsou náklady na pořízení a výstavbu logicky nejvyšší, poněvadž bude zapotřebí zřídit koupelnu i toaletu, případně kuchyňský kout. Usnadnit práci vám může objednávka hotového domku, ať už montovaného, maringotky, karavanu, či takzvaného mobilheimu. Ve všech případech vám je přivezou hotové přímo na pozemek, případně je sestaví na místě z prefabrikovaných dílců. Podklad pro chatu musí být ale připraven tak nebo tak, v případě mobilního domu jsou však na něj kladeny nižší nároky. Montovaný domek pak lze umístit buď na betonové patky, standardní základovou desku, nebo na nosné podpůrné piloty (nejčastěji vrtané).
Dětské útočiště na stromě
Stejně tak důležité je mít na zahradě prostor, kam se mohou uchýlit vaše děti a občas se plně oddat hrám bez dohledu rodičů. Bezpečné místo na zahradě je navíc i pro rodiče přece jen potenciálně dosažitelnější nežli širší okolí domu. V poslední době jsou v kurzu dětská hřiště či lanové parky, které využívají výjimečné stability stromů a jsou alespoň zčásti zakotveny na jejich kmenech. Stejně tak lze postavit i dům na vašem stromě. Mělo by jít o silný kus s rozrostlým kořenovým systémem a robustními větvemi, které pro stavbu zajistí dostatečnou oporu. Velikost domu se musí odvíjet od tloušťky kmene. Pozor také na případné napadení stromu chorobami, které by mohly dům v budoucnu ohrozit. Než zahájíte práce, vytvořte si detailní plán, v němž počítejte i s postupným růstem stromu. Výběr konstrukce domu (s podpěrami, přišroubováním či zavěšením) závisí především na tom, jak moc bude zatěžován. Stavba domu pak není v případě, že se nebojíte výšek, složitá.
Pracovny a ateliéry
Častým důvodem k uskutečnění zahradní přístavby je lidská potřeba klidu. Pro tento účel je chatka v zeleni jako stvořená. Pokud se navíc zaměstnáváme uměleckou aktivitou, jako je malování, hodí se uchýlit se do prostoru, který nabídne dostatek přirozeného světla. K tomuto účelu poslouží zahradní ateliér či pracovna. Může jít klidně o renovovaný altán, který dávno neslouží k tomu, k čemu byl určen. Nebo o starou kůlnu, již pomocí velkorysých prosklených otvorů přetvoříte k obrazu svému. Inspirujte se třeba našimi fotografiemi.
Venkovní kuchyně
V létě je běžné, že rodina tráví většinu času venku. Proč si zde nevybudovat také letní kuchyni, aby ani člen domácnosti, který obstarává přípravu jídla, nemusel o pozitivní účinky slunečních paprsků přicházet? Nemusí přitom jít o nevkusnou, všem dobře známou pergolu s grilem a starým plastovým nábytkem. Vybavte si venkovní kuchyni přesně tak, aby vám poskytla maximální pohodlí. Nezapomeňte na pracovní desku, na níž obzvláště oceníte krájecí dřevěnou plochu s otvorem pro kompostovatelný odpad. Umístěte sem plnohodnotný sporák a dřez. A vše dekorujte v libovolném stylu přesně tak, aby se toto místo stalo oblíbeným prostorem pro setkávání jak s rodinou, tak s přáteli. Dbejte však na to, aby byly spotřebiče chráněny před povětrnostními vlivy. Zastřešení by mělo být standardem, přičemž případné stěny, ať už pevné, nebo v podobě rolet či žaluzií, navíc umožní pobyt venku i během větrných dní.
Plánování se vší pokorou
Ať už přistoupíte k renovaci staršího zahradního objektu, nebo postavíte zcela nový domek, plánujte. V první řadě nepodceňte byrokraty. Dokonce i k umístění prostého mobilního domu jste totiž na základě §90 stavebního zákona povinni navštívit patřičný úřad, který prozkoumá, jestli je váš záměr v souladu s územním plánem, charakterem území či místní infrastrukturou. A samozřejmě též zvažte účel zahradního stavení, dále jeho lokaci, velikost, design a materiál, který jej bude tvořit. Myslete na to, že zřejmě půjde jen o doplňkovou stavbu, a nepřežeňte to s požadavky. Skromnost šetří peněženku. Na druhou stranu trvejte na kvalitě. Zvolíte-li správný materiál a zrealizujete-li vše technologicky správně, bude vám objekt sloužit do smrti a možná vás i přežije.
Související články
- Tipy a doporučení pro výstavbu zahradního sklípku
- Úspora vody v domácnosti a na zahradě
- Bazén jako součást rodinného domu