Komínový systém RICOMgas pro nový i starý komín
Plastové komínové systémy RICOMgas jsou vyráběny a dodávány ve dvou provedeních, jednak pro rovné a také pro uhnuté komíny. Systém je vhodným řešením pro spotřebiče na plynná paliva v kondenzačním nebo klasickém provedení s nízkými, ale i vyššími výstupními teplotami spalin do 120 °C.
Výměna plynových spotřebičů
Při snaze o úspory energie se nevyhneme výměně starších plynových spotřebičů za nové s úspornějším provozem. Při výměně kotle na vytápění a ohřev vody se setkáváme s problémem jak přizpůsobit původní komínové těleso k odtahu spalin od nového zařízení. Rekonstrukce starších komínu podle současných požadavků řeší systémy RICOMgas.
Mokré spaliny – problém, který dříve neexistoval
Základní problém je, že jak kotle na pevná paliva, tak i na kapalná či plynná, byly ještě před patnácti lety konstruovány s teplotou spalin 120 °C. Dnešní realita je, že teplota spalin odcházejících z kotle dosahuje pouhých 60 °C i nižších a obsah páry je na hranici tzv. rosného bodu. Cílem záměrného snížení teploty spalin je zvýšení účinnosti kotle o kondenzační teplo.
Jenže párou nasycené spaliny se v komíně ochladí a přitom kondenzuje voda. Spálením 1 m3 metanu, což je hlavní složka zemního plynu, vznikne 1,48 kg vodní páry. Z tohoto množství zkondenzuje přibližně 1 až 1,3 kg v kondenzačním kotli a 150 až 500 g v komíně. Jestliže se v zimě za jediný den spálí 5 m3 plynu, může v komíně za tuto dobu zkondenzovat až 5,5 litrů vody.
Stará komínová tělesa na tuto vodu nebyla připravena. Pálením uhlí žádná voda nevzniká a po spálení dřeva nebo plynu ve starých kotlích odcházela vodní pára do ovzduší s horkými spalinami. Známou rekonstrukcí starších komínů bylo vyvložkování hliníkovou, případně pozinkovanou vložkou. Toto opatření v minulosti pro provoz převážně stacionárních kotlů bez modulace výkonu plně vyhovovalo.
S příchodem spotřebičů s modulací výkonu však dochází k lepšímu využití energie při spalování plynu a spaliny jsou nasycené vodní párou. Pára v komínovém tělese kondenzuje, a protože kondenzát je agresivní (jde o roztok dusíkatých kyselin s oxidačními účinky), narušuje povrch hliníkových vložek komínů. Může dojít až k tomu, že se kvůli netěsnosti vložky dostane kondenzát do zdiva komínového tělesa a to se začne narušovat a rozpadat. Následky se pak rychle přihlásí: u vnitřních komínů bude vlhkost podporovat tvorbu plísní, časem se mohou objevit i charakteristické, mokré mapy. U venkovních fasádních komínových těles, díky střídání teplot, se může vážně na-rušit statika celého komínového tělesa i objektu.
Tímto problémem se zabývali a zabývají odborníci v oboru kominictví a bezpečnosti práce a reagují na něj neustále se zpřísňujícími se normami a předpisy. Vstupem ČR do EU dochází k slučování norem platných po celé Evropě. V současné době platné normy povolují materiály, které odolávají vysoké agresivitě kondenzátu a zabezpečí vhodný a bezpečný provoz spotřebiče ve spojitosti s komínem. Těmito materiály jsou plastové, nerezové a keramické komíny.
Vhodnou alternativou řešení pro spotřebiče na plynná paliva ať už v provedení kondenzačním nebo nekondenzačním do teploty odvodu spalin 120 °C, což je celosvětovým výrobním trendem, je plastová komínová vložka. Ta se dnes ukazuje jako skoro jediný možný způsob odvodu spalin s vysokým obsahem vodní páry zejména od plynových spotřebičů. V České republice navrhuje a dodává komínové systémy odvodu spalin společnost RICOM gas, s.r.o. sídlící v Liberci. I zde, podobně jako v dalších oblastech ČR, je správná volba vytápění a odtahu spalin velice důležitým rozhodovacím článkem každé domácnosti.
Komínové systémy RICOMgas
Plastové komínové systémy RICOMgas jsou vyráběny a dodávány ve dvou různých technických variantách a to v provedení pro rovné komíny (trubní) a pro uhnuté (flexibilní). Materiál použitý pro výrobu kompletního komínového systému je vysoce odolný polypropylen pod označením PPs. Právě pro vysokou odolnost tohoto materiálu je v dnešní době jedinou možnou, normami a předpisy povolenou možností odvodu spalin pomocí plastových komponentů. Samozřejmostí celého systému je jeho kompletnost, čímž je míněna nejen dodávka trubních nebo flexibilních prvků, ale dodávka všech ostatních komponentů, potřebných k vystrojení celého komína nebo jiného odvodu spalin.
Díky neustále stoupajícím požadavkům obchodních, montážních a servisních partnerů zahájila letos společnost RICOM gas výrobu koncentrických (koaxiálních) systémů odkouření a to v mnoha různých technických provedení ke spokojenosti každého zákazníka.
Všechny vyráběné komponenty jsou opatřeny zámkovým silikonovým těsněním, odolávajícím chemikáliím i teplotě. Díky tomuto spojení lze tento systém použít i pro přetlakové komíny.
RICOM gas je držitelem evropské značky shody CE
V červnu 2007 se společnost stala jako jedna z prvních držitelem evropské značky shody CE podle nových evropských předpisů pro umísťování výrobků na trh v Evropské unii včetně České republiky.
A co na závěr: Společnost RICOM gas si je dobře vědoma, že její zákazníci jsou s kvalitou a dodávkami materiálů pro odtah spalin spokojeni. A pro nové zákazníky má výzvu: „Ověřte si kvalitu a kompletnost našeho sortimentu a služeb, které nabízíme.”