Korek ve stavebnictví, materiál s mnoha kladnými fyzikálními vlastnostmi
Korek je vysoce ekologický materiál z obnovitelného zdroje, který si získává srdce čím dál více stavitelů i interiérových tvůrců. Ačkoliv se to nezdá, má nečekaně široké využití.
Jeho nejznámější tvar ve formě vinného špuntu je jen kapkou v moři plném korkových produktů. Korek je totiž materiál s mnoha kladnými fyzikálními vlastnostmi. Je například vysoce odolný i vůči vysokým teplotám, což dokazuje mimo jiné fakt, že je využíván americkým úřadem pro letectví a kosmonautiku NASA. Ten aplikuje korek i pro výrobu těch částí raketoplánů, které jsou vysoce namáhány žárem a jsou zároveň lehké, což je pro kosmická plavidla zásadní. Ve stavebnictví je využíván například v mostních dilatacích či na fasádách domů, v interiérech slouží třeba jako podlahový materiál.
Těžba
Korek je získáván olupováním kůry z korkového dubu, přičemž strom zůstává během i po proceduře nenarušen. Jedná se o řemeslo, které je dodnes předáváno z otce na syna, a jež kvete především v jižních evropských zemích, kde jsou klimatické podmínky pro růst dubu ideální.
Aby mohl být strom zařazen mezi „těžební“ surovinu, je potřeba, aby dosáhl alespoň 25 let a dostatečné obvodové šíře. Pak je ze stromu oloupán tzv. panenský korek. Tento však nemůže být použit k výrobě, jeho kvality nedosahují požadované tvrdosti a pružnosti. Jeho odřezáním je jen vytvořen prostor pro tvorbu korku užitného. K jeho těžbě dochází za dalších 9 – 12 let, vždy během léta. Tento je již využívaný k výrobě korkových výrobků.
Z popisu těžby korku plyne, že se jedná o materiál rychle obnovitelný. Nelze říci, že by jeho získávání nemělo na životní prostředí negativní dopady. Nejsou však takové jako u těžby jiných surovin. Korkové porosty, které jsou k nalezení ve Středomoří, představují důležité přírodní bohatství přispívající k udržení dostatečné úrovně biodiverzity, a mimo jiné poskytují útočiště mnoha živočišným druhům, kterým hrozí vyhynutí.
Vlastnosti
A jaké kvality korek nabízí? Jedná se o výbornou alternativu například dřevěných masivních materiálů, na podlahách často nahrazují keramickou dlažbu. Na rozdíl od dřeva a keramiky však korek disponuje lehkostí plynoucí z jeho jedinečné struktury. Korek tak může plout na vodní hladině a manipulace s ním je velmi snadná.
Korek se pyšní i dalšími fyzikálními vlastnostmi, kterým by ve výsledku konkuroval málokterý materiál. Díky schopnosti jeho buněk se po stlačení navrátit do původního stavu (tzv. elastická deformace) je korek pružný a je proto možné z něj vyrábět produkty, u kterých existují nároky na rychlé přizpůsobení se okolním podmínkám.
Ceněny jsou také izolační vlastnosti korku. Využívá se zejména na podlahy, pod nimiž je umístěno plošné vytápění. Nezřídka spoří i náklady na otop, teplota ve vytápěné místnosti s korkovými podlahami je snadno udržována i po vypnutí podlahového topení. Nemluvě o tom, že je měkký korek na podlaze příjemný na dotek chodidla.
Vyzdvihnout je potřeba, kromě izolace tepelné, i izolaci akustickou. Korek výborně absorbuje zvuk. Při pokládce korkové podlahy lze v určitých podmínkách snížit hlučnost až o 22 dB. Korkové nástěnné panely se proto využívají i k obkladu nahrávacích studií, z korku se vyrábí dělicí paravany do interiéru apod. S tím souvisí i vlastnost korku jako vibračního izolantu. Účinně tlumí kmity a vibrace a v průmyslovém prostředí je využíván jako podložka pod stroje, ve stavebnictví pod silniční nosníky, kolejové tratě…
Korek neobsahuje žádné kapaliny, prach, ftaláty či nečistoty a je vhodný i pro domácnost, v níž žijí alergici. Je prodyšný a voděodolný. Ceněn je také pro svou vysokou odolnost vůči mechanickému poškození. Veškeré uvedené kladné vlastnosti si přitom zachovává po celé své dlouhé působení.
Vzhled
Výsledný vzhled korkového produktu záleží na hrubosti použitých zrn, na těsnosti jejich propojení a na způsobu zpracování základní suroviny. Přírodní vlastnosti základního korku lze zachovat použitím jak syntetických, tak přírodních pojidel (například lněného oleje a kalafuny s připevněním k jutovému podkladu). Zachování 100% přírodního korku lze dosáhnout také jeho zpracováním ve formách, v nichž se za působení vysokých teplot („pečení“) jednotlivé zrnité části vzájemně navážou pomocí pryskyřice (ta je v nich přirozeně obsažena). Tato technologie je využívána třeba pro produkci korkových akustických panelů a dodává materiálu i nezvyklou tmavou barvu.
Korek svým charakterem dodává akustickým panelům prodyšnost, která umožňuje potenciální vlhkosti průběžně se odpařovat, čímž je zabráněno tvorbě plísní v prostoru mezi korkovým panelem a zdí. Podlahy jsou zase často vytvářeny z recyklovaného korku (vinných uzávěrů a dalšího odpadu) a výsledkem jsou krásné ekologicky šetrné podlahy. Recyklovaný korek je také kombinován s recyklovanou gumou, výsledek bývá využíván například jako antivibrační podložka.
Produkty
Výsledkem variabilního zpracování je velké množství odstínů i tvarů korkových produktů. Jsou přitom dostupné i v různých povrchových úpravách (mat, lesk, vosk, …). Korek aglomerovaný (kompozit v kombinaci s dalším materiálem - obvykle zrnité struktury) je možné tvarovat do nejrůznějších forem, čehož hojně využívají designéři.
Ve stavebnictví je korek aplikován do zateplení fasád budov (jak kontaktních, tak odvětrávaných), korek též funguje jako izolace šikmých i rovných střech (včetně třeba střech zelených), využívá se i k izolaci základů stavby. Vedle technických korkových desek výrobci také nabízejí nástřiky korkových fasád (buď přírodní barvy, nebo probarvené). Stavitelé korek využívají i při výstavbě nízkoenergetických či pasivních domů. Vrstva tohoto materiálu zpomaluje prostup tepla do exteriéru, brání kondenzaci par na nežádoucích místech uvnitř konstrukce objektu, nedovoluje tvorbu tepelných mostů. Kromě tepelných ztrát v zimě korková izolace snižuje i náklady na klimatizaci v létě. Korek najdeme díky jeho skvělým akusticko-izolačním vlastnostem i na stěnách, stropech a dělicích příčkách v interiérech. Obzvláště se hodí také do bytových domů, kde zabraňuje šíření hluku z výtahových šachet.
Na trhu je mnoho druhů korkových podlahových krytin, nejznámější je asi korková dlažba nebo plovoucí podlaha (lakovaná, nelakovaná, mozaiková, ...). Na ty je využíván pohledový korek. Pod dlažbu keramickou nebo jiný druh pochozí podlahové vrstvy je pak umisťován většinou kompozitní korek, který v takovém případě plní pouze funkci akustické izolace. Díky své nenasákavosti je korková podlaha ideální i do koupelen.
V interiéru korek plní též estetickou funkci. Výrobci nabízí široký sortiment korkových akustických paravanů, nástěnných akustických panelů, designových židlí a stolků. Zhotovují se dokonce korková svítidla a mnoho dekorativních předmětů z korku jako jsou hodiny, nástěnky, mapy, tapiserie...
Limity
Každý materiál má své hranice, samozřejmě. I v případě korku tomu tak je. Jeho pláty jsou náchylné ke zlomení a deformaci, je tedy nutné opatrné zacházení. Čistý přírodní korek pak sice nabízí skvělou přírodní alternativu k jiným umělým materiálům, je však třeba mít na paměti, že díky tomu nelze vždy najít výrobky úplně stejného vzhledu, jednotlivé kusy se mohou lišit barvou či zrnitostí.
Přesto se zdá, že jde o materiál s velkými možnostmi využití (nadprůměrně odolný, nenáročný na údržbu, odolný vůči teplotním výkyvům, suchu i vlhkosti…). Je škoda, že je mu zatím věnováno poměrně málo pozornosti. Produkty z korku lze charakterizovat jako nekonvenční výsledek pocházející z nejobyčejnějšího materiálu. A v jednoduchosti je krása.
https://cz.pinterest.com/search/pins/?q=cork%20in%20interior&rs=typed&term_meta[]=cork%20in%20interior%7Ctyped
https://movecho.pt/en/
http://www.corkstore.com/
http://promocork.com/value-cork.php
http://www.korek.cz/cs/clanky-a-galerie/clanky-navody/10-o-korkove-izolaci/12-tepelna-a-zvukova-korkova-izolace
https://www.korkovefasady.cz/