Sypané konstrukce – tepelná a zvuková izolace z keramického kameniva Liapor do podlah a stropů
Lehké keramické kamenivo Liapor od firmy Lias Vintířov, LSM, k.s. je vhodným materiálem pro tepelné a zvukové izolace ve vodorovných konstrukcích rodinných, bytových i průmyslových staveb. Keramické kamenivo Liapor je charakteristické typickými, velmi lehkými granulemi o sypné hmotnosti od 275 do 500 kg/m m3 a je dodáváno v mnoha různých frakcích. Používá se zejména do lehkých plovoucích podlah nebo jako podkladní, vyrovnávací a izolační zásyp.
Liapor lze využít v nové výstavbě, při rekonstrukcích i opravách. Vedle izolačních a vyrovnávacích zásypů pod plovoucími podlahami všech typů nachází uplatnění jako zásyp plochých střech, keramických, betonových a dřevěných stropů a případně i v podkladních vrstvách vodorovných konstrukcí. Vyrovnaný a zhutněný násyp z Liaporu dosahuje, v závislosti na použité frakci a tloušťce vrstvy, vysoké únosnosti a – na rozdíl od jiných izolačních materiálů – vynikající tuhosti a vysoké pevnosti v tlaku. Zároveň výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti konstrukce a výrazně snižuje hladinu kročejového hluku.
Podkladní vrstvy plovoucích podlah
Zřejmě nejznámější aplikace Liaporu je v certifikovaném systému firmy Knauf (suchá podlaha F 141), ale zcela analogicky se používá i u dalších systémů lehkých, suchých plovoucích podlah ze sádrokartonových, sádrovláknitých a cementotřískových desek nebo desek OSB. Velkou předností těchto vodorovných konstrukcí s podsypem z Liaporu je jejich montáž suchou cestou bez technologických přestávek a bez množství tzv. zabudované vody, které jednak prodlužují dobu realizace a také dobu, než se stavba stane v normálním režimu obyvatelná. Tento typ plovoucích podlah, mnohostranně použitelný pro bytovou výstavbu, novostavby i rekonstrukce, je vhodný pro všechny podlahové konstrukční výšky. Při aplikaci suchého podsypu z Liaporu v plovoucích podlahách je vyloučena existence nevyplněných míst ve vrstvě podsypu a zaručena rovnoměrnost akustických a tepelně izolačních vlastností podkladní vrstvy podlahových desek. Díky nízké plošné hmotnosti použitých materiálů nezatěžují suché podlahy nadměrně nosné konstrukce stavby a jsou tedy výhodné například i pro řešení střešních nástaveb stávajících bytových domů. Také samotné položení podlahy je velmi jednoduché a rychlé.
Jak na to
V případě pokládání podlahy na stávající dřevěný strop je nutné v rámci přípravy důkladně utěsnit případné spáry záklopu, a to buď přelištováním nebo montážní pěnou. Pro všechny typy podkladních konstrukcí se doporučuje na stávající podklad (dřevěný, betonový nebo keramický strop) položit před provedením vyrovnávacího podsypu z Liaporu separační vrstvu (geotextilie nebo lepenka). Suchý podsyp z Liaporu se provádí v minimální tloušťce 20 mm, při provádění vyšší vrstvy do 50 mm se Liapor při ukládání hutní ručně, obvykle pomocí dřevěné latě a hladítkem. Vyšší výšky násypů se doporučují ukládat po vrstvách zhruba 5 mm a podsyp hutnit například vibrační latí. Setřesitelnost v podlahách nejčastěji používané frakce Liaporu o zrnitosti 1 až 4 mm je cca 13 % objemu. Pokud se aplikuje suchý násyp z Liaporu ve větší tloušťce než 100 mm, pak se prokládá asi v polovině výšky jednovrstvými sádrokartonovými deskami nebo lehkými deskami na bázi dřevěných vláken pro rovnoměrné přenesení zatížení.
Jednotlivé podlahové desky se pokládají na vyrovnaný a připravený podklad z Liaporu. Takto připravená vrstva suchého podsypu není pochozí, proto je pohyb na ní možný jen po provizorním zakrytí. Při větších plochách místností je možné připravit vrstvu podsypu po částech v pruzích. U všech podlahových systémů je vždy důležité při pokládání dodržet doporučené postupy výrobce podlahových desek.
Volné a stabilizované zásypy stropů
Liapor ve formě volného nebo zpevněného zásypu se používá také jako vyrovnávací vrstva dřevěných a keramických stropních konstrukcí nebo jako podklad betonových podlah. U volných zásypů se Liapor opět při ukládání zpracovává ručně, vyšší vrstvy zásypu se ukládají po vrstvách á 100 mm a je doporučeno je hutnit například vibrační latí.
Při realizaci stabilizovaných zásypů se zhutněná a vyrovnaná vrstva Liaporu prolije cementovým mlékem (150 až 200 kg cementu na 1 m3 Liaporu). Zpevnění horní vrstvy zásypu v tloušťce cca 5 až 8 cm se dosáhne prolitím 1 m2 plochy cca 20 litry cementového mléka, namíchaného ve hmotnostním poměru 1 : 1 (voda k cementu). Takto provedený zpevněný zásyp je pochozí za 24 hodin od realizace a po 2 dnech je na něj možné klást dlažbu do maltového lože nebo betonovat finální vrstvu potěru.
Proč právě Liapor
Suché násypy z lehkého keramického kameniva Liapor eliminují v podlahách a stropech případné nerovnosti a umožňují například i bezpečné uložení rozvodů inženýrských sítí (vytápění, elektroinstalace, slaboproud) v těchto konstrukcích. Při provádění volných zásypů je nejvýhodnější použití pytlů o objemu 50 litrů a hmotnosti maximálně 25 kg, pro akce většího rozsahu se doporučují vaky o objemu 1 m3. Setřesitelnost se při zpracování pohybuje v rozmezí cca 11 až 13 % objemu násypu. Keramické kamenivo Liapor nabízí díky svým vlastnostem mnoho možností pro použití na většině současných staveb. V aktuální nabídce je připraven jeho stálý a široký sortiment, zejména v balení pro svépomocné práce a stavby menšího rozsahu. Více informaci na www.liapor.cz. Další informace o tomto produktu nalezne čtenář v časopise Stavebnictví a interiér v [1], [2] a [3].
Literatura a odkazy:
[1] Pupík, Libor: Zpevněné zásypy z Liaporu. Nová technologie – možnosti použití a realizace. Stavebnictví a interiér 9/2005, str. 50.
[2] Tužilová, Šárka: Lehké keramické kamenivo LIAPOR. Stavebnictví a interiér 6/2003, str. 8.
[3] Pupík, Libor: Liapor® – lehké keramické kamenivo - Nové možnosti při dopravě a ukládání Liaporu do stropních a podlahových konstrukcí. , Stavebnictví a interiér 8/2002, str. 44.