Life in INTRO - CAMP pro děti

Tenhle titulek vypadá dost prázdninově. Jenže nejde o stany a spaní v přírodě, ba právě naopak – jde o edukativní plán s dlouhodobým dosahem, který si vymysleli v mé oblíbené instituci. Tou je (zatím) téměř zázračné Centrum Architektury a Městského Plánování při Institutu plánování a rozvoje (IPR) při pražském magistrátu.

Vymysleli si tam a realizovali výstavu, která poběží do konce roku a jejíž součástí je sestava hracích stolů, táhel a kostiček, které návštěvníkům umožní strategicky si pohrávat v simulované roli městského plánovače s okamžitou odezvou na pětadvacetimetrové obrazovce. Návštěvníci sice zjistí, že tahle multidisciplína je dosti složitá záležitost, přesto je koncepce vytvořená tak, aby bavila celé rodiny, školní výpravy nebo i samotné děti.

A proč akcentuji právě děti, i když výstavě není primárně určená jim? Protože práce s dětmi, žáky a studenty je setsakramentsky důležité a koncepční rozhodnutí. Tahle koncepce dokonce vidí tak daleko dopředu, že nabízí spolupráci výtvarnému oboru „peďáku“, kde se v rámci výběrové přednášky mohou budoucí učitelé vzdělávat v oboru architektury. V CAMPu totiž doufají, že by pak budoucí kantoři více rozuměli architektuře a urbanismu, a že by pak mohli o tom fundovaně vyprávět svým žákům. Pro skupiny studentů jsou připraveny i asistované vycházky s handicapem (například na vozíku nebo s páskou přes oči) – skupinky se vydají na určené místo a pak si budou své poznatky sdělovat, přemýšlet o nich a chápat město a život v něm v hlubších souvislostech. Tímhle konkrétním zážitkem si rozšíří povědomí o něčem, co není jen bojem s developery, kauzami na magistrátu, militantním aktivizmem a jinými zkratkami.

No, já myslím, že je to báječné.

Autor: Martin Verner
Foto: Martin Verner