Co dělat se sněhem na střeše?
Sníh na střeše vytváří krásnou zimní scenérii, ale jakmile se začne pohybovat, může způsobit vážné problémy, například zranit kolemjdoucí nebo zničit majetek. Jak tomu zabránit? Důležitá je včasná prevence a správně zvolená protisněhová opatření, která zajistí, že sníh nebude padat neřízeně.
Pokud je střecha dobře navržená a udržovaná, sníh sám o sobě nepředstavuje problém. Problémy začínají až tehdy, když se sníh začne pohybovat, což může poškodit různé prvky na střeše. Nebezpečné může být i to, když sníh spadne na chodce, auta nebo přístřešky.
Jak začít? Teorie a mapa
Začněte s mapou sněhových oblastí. Ta dělí regiony podle nadmořské výšky a podle očekávané sněhové zátěže. V kombinaci se sklonem střechy lze určit, jaká protisněhová opatření jsou nutná. Tyto informace najdete i v technických normách. A kdy je nejlepší čas začít se sněhovým opatřením? Už při tvorbě projektové dokumentace. Nicméně pokud to není součástí projektu, KM Beta má k dispozici sněhové schéma, které určuje, v jakém rozsahu a kde budou protisněhové prvky umístěny.
Jak zabránit pohybu sněhu?
Základem je použití protisněhových opatření, která mají za úkol zabránit pohybu sněhu po střeše. U betonových tašek KM Beta, například řady Beta a Hodonka, mají protisněhové tašky tvarovaný prstenec nebo se taky používají kovové háky na základní střešní tašky. Nespornou výhodou střešní krytiny KM Beta je extrémní mrazuvzdornost a vysoká odolnost proti mechanickému poškození. Na její funkční vlastnosti je poskytována záruka 50 let.
Při úvaze o počtu a rozmístění protisněhových tašek je potřeba brát v úvahu různé detaily, jako je sklon střechy nebo vystupující prvky (komíny, antény, digestoře). Pomůže vám i výpočtové oddělení KM Beta, jež zohlední všechny specifické detaily. Například oblasti kolem komínů, digestoří nebo antén, kde musí být sněhová opatření posílena. Častou chybou bývá instalace protisněhových tašek pouze na spodní část střechy nebo do jedné až dvou řad. Tím se problém nejen nevyřeší, ale může to způsobit ještě větší škody. Proto je nutné, aby protisněhové tašky pokrývaly celou plochu střechy.
Pro ještě větší ochranu lze použít protisněhové zábrany jako mříže nebo kulatiny. Tyto prvky jsou obvykle využívány na střechách v oblastech ve vyšší kategorii sněhové zátěže, ale mohou pomoci i v nižší kategorii. Umisťují se především nad vchody, balkony nebo ve směru komunikace.
Cihlové stěny: rychlá stavba bez námahy
Na stavbě je třeba mít mnoho šikovných pracovníků, kteří dokážou realizovat stavbu za co nejkratší čas. To se ale ne vždy podaří. K vidění jsou stavby pozastavené kvůli nedostatku…
V případě zrealizovaných střech…
Řešení má i situace, kdy chcete přidat protisněhová opatření na již hotové střechy. To se obvykle řeší instalací protisněhových háků. Tyto háky by měly být umístěny podle schématu, který naleznete v technické příručce KM Beta, definující počet a rozmístění. Zejména u starších staveb je vhodné nechat střešní konstrukci zkontrolovat statikem.
A cena?
To každého vždy zajímá. V případě KM Beta lze cenu zjistit snadno a zdarma. Stačí navštívit jejich webovou stránku a v sekci Kalkulačka materiálu vybrat možnost Kalkulace podle projektu. Po nahrání pár zpřesňujících informací o stavbě dostanete do pěti pracovních dnů nezávaznou nabídku s rozpisem materiálu. Platí, že čím jsou informace úplnější, tím přesnější kalkulaci získáte.