Masivní dřevěné panely
S rostoucí oblibou dřevěných staveb se stále častěji objevují i domy postavené technologií CLT panelů. U západních sousedů pro svou ekologičnost a jednoduchost výstavby velmi oblíbený materiál v sobě pojí vlastnosti a krásu dřeva spolu s rychlostí a přesností panelové výstavby. U nás je tento materiál zastoupen především v sektoru rodinných domů.
Největší potenciál CLT je ale především při výstavbě větších administrativních staveb, obytných domů a výškových budov, které čekají na další a další odhodlané stavitele, kteří ukáží trend ostatním a zamotají hlavu stavebním firmám pracujícím s betonem a cihlou.
Co je CLT?
CLT (Cross Laminated Timber) je stavební produkt z masivního dřeva, zhotovený příčným slepením nejméně tří vrstev jednovrstvých lamelových desek. CLT panely se vyrábějí v rozměrech do 2,95 m šířky a 16 m délky, v síle od 60 mm do 400 mm stoupaje po 20 mm. Standardně vyráběné šířky jsou 2,25; 2,45; 2,75; 2,95 m. Na přání lze vyrobit panel až do šířky 3,95 m. Použitá lepidla jsou bez obsahu formaldehydu a šetrná k životnímu prostředí. Panely jsou vhodné jak pro vnější, tak vnitřní stěny, stropy a střechy. Široká škála rozměrů je kompaktní a dle požadavku statika lze tak zvolit odpovídající rozměr a sílu bez nutnosti použití dalších podpůrných či alternativních konstrukcí. Povrchová vrstva je vyrobena v odpovídající kvalitě vytříděním materiálu přímo při výrobě. V případě požadavku pohledového povrchu tak není nutné dodatečně instalovat pohledovou překližku, spárovku či biodesku. Hotové, dle projektu opracované panely se dopravují přímo na staveniště, kde z nich odborná firma postaví během několika dnů hrubou stavbu domu.
Vlastnosti CLT a jeho použití
Panely CLT jsou maximálně flexibilní a perfektně kombinovatelné s jinými stavebními materiály. Díky slepení jednotlivých lamel jsou již od 80 mm vzduchotěsné a není nutné používat dodatečné těsnící fólie jako u nelepených alternativních produktů a nehrozí tak poškození v případě dodatečných úprav panelu. Díky přenosu zatížení do dvou směrů nekladou ze statického hlediska žádné meze architektuře domu a budov. Používají se proto při výstavbě rodinných domů a v Evropě také častěji při výstavbě vícepodlažních městských, průmyslových a komerčních objektů. Se dvěma výrobními jednotkami a celkovou roční kapacitou 140 000 kubických metrů je Stora Enso celosvětově největším producentem těchto panelů.
Stora Enso CLT je možné vyrobit v nepohledové, průmyslově pohledové a pohledové kvalitě, přičemž každá plocha je broušena. Základní použitou dřevinou je smrk, popřípadě borovice. Pro finální povrchové vrstvy v pohledové kvalitě lze vybírat standardně ze smrku, borovice, jedle, modřínu a limby. Ostatní dřeviny jsou možné na objednávku pouze od určitého množství. Jako povrchovou úpravu je možné zvolit i kartáčování či zvukově absorpční úpravu frézováním drážek. Nacenění materiálu CLT potřebného pro výstavbu domu je zdarma. Vhodným formátem výkresové dokumentace usnadňující práci techniků STORA ENSO je .dwg a .dxf, lze ale použít i celou škálu ostatních. V případě požadavku dimenzování síly materiálu je nutné zaslat údaje užitného, stálého a nahodilého zatížení. Po vzájemném odsouhlasení následuje fáze přípravy a výroby domu, která trvá v průměrně tři týdny.
Více o materiálu, jeho vlastnostech a přednostech, technických řešeních staveb na www.clt.info/cz.
O společnosti STORA ENSO
Firma Stora Enso je přední světový dodavatel řešení v oblasti dřeva a papíru, obalových materiálů a biomateriálů. Hlavním cílem společnosti je nahradit neobnovitelné materiály inovacemi a vývojem nových produktů a služeb na bázi dřeva a jiných obnovitelných materiálů. Společnost zaměstnává v současnosti 27 000 lidí. Dle svého zaměření se dělí do čtyř divizí – divize obalových materiálů, biomateriálů, papíru a divize Wood Products (divize dřevařských produktů). Divize Stora Enso Wood Products, kam patří i provozy ve Ždírci nad Doubravou a Plané u Mariánských Lázní, zaměstnává ve více než dvaceti dřevařských provozech téměř 4 400 lidí. Paleta vyráběných produktů pokrývá všechny oblasti urbanistického stavitelství a zahrnuje mimo CLT panelů i řezivo, palubky, latě, termowood, BSH, KVH a jiné.
Společnost pravidelně organizuje bezplatná školení pro projektanty a architekty, spojená s návštěvou výrobních závodů a prohlídkou referenčních staveb v České a Slovenské republice a v sousedním Rakousku. Pro první kvartál roku 2017 se připravuje blok jednodenních školení ve vybraných městech ČR, se zaměřením na šíření zvuku, požární odolnost a konstrukční detaily. Spolu s odborníky pro tuto problematiku se bude možné zdokonalit v programu CLT ENGINEER, určeném pro práci projektantů a statiků. Program je zdarma ke stažení na stránkách www.clt.info/cz.
Nezávaznou přihlášku lze zaslat na uvedenou e-mailovou adresu. O přesném termínu pak budete informováni. K bezplatnému odběru novinek je se možné přihlásit na www.clt.info/cz/newsletter/. CLT newsletter kvartálně přináší novinky z oblasti CLT, rozbor vlastností materiálu a představení nejnovějších a nejzajímavějších projektů.