Mezinárodní seminář Dřevostavby završil 20 ročníků
Areál Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v jihočeské Volyni hostil účastníky mezinárodního semináře Dřevostavby již podvacáté. Ve dnech 23. a 24. března 2016 přes sedm set přítomných odborníků z řad architektů, učitelů, výrobců, podnikatelů, studentů vyslechlo v hlavním sále 38 přednášek. Plně byla obsazena i aula, kde se uskutečnilo 14 přednášek včetně workshopu o tepelně vlhkostních problémech obvodových konstrukcí s dřevěnými prvky.
Doprovodné akce
Významným počinem pořadatelů byly čtyři doprovodné akce.
První z nich byla Grand Prix architektů, tedy Národní cenu za architekturu. Je to soutěžní přehlídka architektonických prací dokončených v loňském roce v kategoriích Novostavba, rekonstrukce, Rodinný dům, Interiér, Krajinářská a zahradní tvorba, Urbanismus, Architektonický design–drobná architektura –výtvarné dílo v architektuře, doplněné o cenu za architekturu v oblasti bydlení.
Druhou akcí byla výstava k 150. výročí založení Spolku architektů a inženýrů v království Českém o významných osobnostech a jejich stavbách. Samozřejmě nechyběli Eva Jiřičná, Dušan Jurkovič, Josef Hlávka, Josef Zítek, Jan Kaplický a další.
Výstava soutěžních děl 6. ročníku ankety Dřevěná stavba roku 2016, vyhlášená Nadací dřevo pro život, obsahovala 88 děl v osmi soutěžních kategoriích.
Čtvrtou expozicí byla prezentace Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Sdružuje výrobce montovaných objektů bytové a občanské vybavenosti na bázi dřeva.
Mezinárodní význam
Mezinárodní význam semináře podtrhli odborníci a firmy z devíti zemí – kromě České republiky se aktivně podíleli zástupci Slovenské republiky, Finska, Velké Británie, Kanady, Německa, Švýcarska, Polska a Rakouska. A právě sousední Rakousko mělo největší zastoupení oproti loňsku, kdy bylo přítomno pět firem, letos to bylo již devět.
Novinky firem
Za zmínku dále stojí přehled vystavujících firem v dílnách, vestibulu a hale školního areálu. Z celkem 63 společností (včetně výše uvedených rakouských) jmenujeme alespoň některé: Juta, Taros Nova, Rockwool, Rigips, Ciur, JUB, Kronospan, a SFS intec. Mnohé vystavovaly i své novinky.
Specialista na stavební vruty HPM TEC vyvinul vruty RAPI-TEC do tesařského kování (jehlová špička pro snadné zakousnutí, speciální geometrie hlavy pro estetičtější spoj, hluboká drážka Torx pro precizní přenos kroutícího momentu potřebného na zašroubování atd.).
Firma Steico předvedla výrobek Steicoultralam, který sestává z více vrstev vzájemně slepených borových a smrkových dýh tloušťky tři mm. Mají mnohostranné použití – nosníky, krokve, sloupy, rámy, překlady, hlavní nosníky.
Ve stánku SFS intec byly k vidění závitořezné upevňovací prvky ze zušlechtěné uhlíkové oceli MMS-TC pro vzájemné upevnění dřeva s betonem. Jejich přednosti jsou přenos velkých zatížení v tahu a ve střihu. Vrut je zapuštěn do dřevěné konstrukce, což umožňuje použít jednu délku vrutu pro více svěrných tlouštěk. Výhdou je také malý průměr předvrtání.
Společnost EGGER CZ zdůraznila výhody nové desky EGGER Ergo Board, např. manipulace pouze jednou osobou, nekonečná pokládka na sloupkovém systému, upevňování břemen nezávisle na sloupkovém systému, nízké emise, vybavení spoji odolnými proti vlhkosti.
A firma Juta připravila realizačním firmám nové aktuální bezplatné školení zaměřené na podstřešní membrány ve skladbách šikmých střech dle nových požadavků Pravidel pro navrhování a provádění střech ČR včetně souvislostí montáže parotěsnících a větrotěsnících vrstev.