Minibyty poskytují majitelům všechno, co potřebují k životu v centru města, ale bez vysokého nájmu. Bydlení na malé ploše navíc pomůže zredukovat majetek a vyhodit zbytečné věci. Zdroj: Dariusz Jarzabek

Microliving aneb Bydlení na pár metrech čtverečních

Už jste určitě slyšeli o současném trendu mikrobytů, tedy bydlení na ploše kolem deseti až dvaceti metrů čtverečních. Výše nájemného neustále stoupá, a tak je tento druh bytů stále častější. Microliving nešetří jen místem, ale také zjednodušuje a zlevňuje život prakticky ve všech ohledech. Opravdu je ale minibyt místo, kde se dá plnohodnotně žít?

Mikrobyty aneb české garsonky nebo 1+kk jsou populární v městských centrech v Evropě, Japonsku, Číně a Spojených státech amerických. Jejich obliba ale vzrůstá i u nás.

Mikrobyt můžeme chápat jako samostatný malý obytný prostor, kde se nachází vše, co potřebujete k žití – od obývacího pokoje, přes prostor na spaní, koupelny až po kuchyňský kout. A to vše na ploše o rozměrech 14–32 metrů čtverečních. Někdy je dokonce kuchyňský kout a koupelna společná pro více obyvatel jednotlivých bytů. Takto společně sdílené prostory se ale nachází spíše v zahraničí než u nás, kde jsou podobné projekty spíše výjimkou. Například ve Spojeném království sdílí obyvatelé takových bytových jednotek také často zahradu, společenskou místnost, prádelnu, posilovnu nebo dokonce i menší restauraci.

Minimalistické vybavení je nutnost

Tam, kde se zmenšují obytné prostory, jsou zapotřebí taktéž inovativní koncepty místností. Malému prostoru k žití je tak přizpůsobeno i vybavení. Často se lze setkat například s rozkládacími postelemi, policovými systémy, skládacími stoly nebo skrytými spotřebiči. Ložnici můžete uschovat třeba ve falešném „loftovém“ patře nad maličkou kuchyní.

Typickým příkladem bydlení na malém prostoru jsou i obytné vozy či karavany, jež jsou zařízeny veškerým potřebným moderním vybavením. Zdroj: inrainbows

Velkým pomocníkem jsou také posuvné stěny na pojezdech, s nimiž se dá velmi snadno pohybovat, přesto ale tvoří bytelnou dělicí příčku.  Kuchyň potom skoro plnohodnotně nahradí kuchyňský kout. Nezbytné je samozřejmě také vhodné využití barev. Do malých prostor se nejlépe hodí světlejší, neutrální odstíny, které malý byt prostorově zvětší. Při vhodné kombinaci barev není třeba se bát ani šedé nebo černé. Rozměrově malým sprchovým koutům potom budou slušet třeba velkoformátové obklady.

Praktickým a zároveň velmi luxusním řešením může být sprchový kout umístěný do pokoje jako skleněný box. Zdroj: ArchiViz

Microliving ve světě

Mikrobyty nejen maximalizují zisky svým developerům a pronajímatelům, ale zároveň poskytují relativně levné ubytování. Kupříkladu v Indianapolis jsou mikrobyty nejpopulárnějším řešením, jak získat v centru nájemní místo. Rozměrově malé byty zde začínaly jako pobřežní městský trend, ale rychle se rozšířily do okolních států. Microliving je kromě Spojených států amerických velmi oblíbený také v Číně nebo Spojeném království. Podle deníku theguardian.com žije v Severní Americe v městských oblastech až 82 % z celkového počtu obyvatel – to je zhruba 474 milionů lidí. Kapacity bydlení tak nedrží krok s demografickými přírůstky. Mnoho z nově stavěných bytových jednotek se tedy neustále zmenšuje.

Vyvýšené lůžko vytváří velké místo pro zabudování úložných prostor. Je proto oblíbeným prvkem v malých bytech. Autor: Michaela Klenkova

Microliving zkrátka začíná pronikat do našich životů více, než si asi myslíme. Život v malém bytě ale není vždy jenom módní volbou. Někteří lidé si prostě nemohou dovolit žít velkoryse v drahých městech, jako je New York nebo Tokio.

Obývací pokoj je často kombinován s ložnicí. Umožňují to rozkládací gauče. Autor: inrainbows

Pro a proti

Život v malém prostoru rozhodně ale není pro každého. Takže pokud máte v úmyslu bydlení v mikrobytu zkusit, měli byste tuto možnost dopředu pořádně zvážit. Někdo zkrátka na 16 m2 bydlet nedokáže a může se zde právem cítit stíněně a nekomfortně. Ani společenští lidé, kteří jsou každý víkend zvyklí pořádat večírky nebo častá rodinná setkání, si na své v mikrobytě nepřijdou.

Kuchyňské kouty jsou v mikrobytech velmi malé, a proto je potřeba využít každé volné místo. Autor: Michaela Klenkova

Pokud jste ale naopak introvert nebo samotář, bydlení v malém prostoru pro vás může být ideální volbou. Jednou z hlavních výhod bydlení na malé ploše jsou pochopitelně nízké náklady. Bydlení v malém bytě lze též považovat za ekologické, jelikož k vytápění mini prostoru používáte méně zdrojů. Mikrobyt vás navíc odnaučí zbytečně nakupovat. Pokud totiž bydlíte na pár metrech čtverečních, pravděpodobně se vyhnete zběsilým nákupům bytového nábytku, doplňků i spousty oblečení, které by se vám do bytu stejně nevešly. Mikrobyt navíc nemusíte tak často uklízet, jeho údržba vám zabere mnohem méně času než péče o prvorepublikovou vilu. Bydlení na malé ploše vás také donutí trávit více času venku či ve společnosti.

Nad vybavením minibytu je potřeba přemýšlet. Žití v něm ale vyplatí už jen kvůli sníženým účtům za energii. Zdroj: Karen Culp

Místo, kam se chodí jen přespat

Ačkoli někteří nedají na bydlení v mikrobytech dopustit, pravdou zůstává, že většina lidí zde žije pouze dočasně z ekonomických důvodů, zatímco šetří na větší byt nebo dům. Mladí nájemci zde tak obvykle zůstávají maximálně rok nebo dva, když začínají novou práci nebo se stěhují do nového města, poté se přesunou do větších jednotek. Mikrobyty nejsou vhodné pro rodiny nebo páry, které plánují potomka. Zajímavé realizace českých mikrobytů si můžete prohlédnout například na webových stránkách České ceny za architekturu, která již v roce 2016 představila podkategorii, která se microlivingu věnovala.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock