Krytiny s hladkou povrchovou úpravou Prima a Samet zajistí eleganci a vysokou funkčnost.

Moderní střecha si žádá praktické řešení. Tentokrát s dárkem

Jaký typ střešní krytiny vybrat a na jaký lze snadno upevnit fotovoltaické panely? Dvě otázky, které v souvislosti s novou střechou řeší investor i realizační firma.

Získání dotační podpory, ekologické cítění nebo energetická nezávislost. Důvodů pro pořízení střešní fotovoltaické elektrárny bývá mnoho. Fotovoltaické panely můžeme na střechách domů spatřit stále častěji. Jak snadno zvládnout jejich montáž? Nejdříve začněte u krytiny. Životnost fotovoltaických panelů bývá 25 až 30 let. Na místě je otázka, jestli totéž vydrží i starší střecha. V každém případě je třeba posoudit stav střešní krytiny. A co když bude potřeba kompletní výměna? Nejlepší a bezpečnou volbou je vybrat si krytinu s dlouhou zárukou.

Při instalaci fotovoltaických panelů je základem pochůznost po střeše. Proto KM Beta vyrábí střešní tašky se speciálním nosným blokem pod názvem nášlapná taška.

Údržba? Se Sametem minimální

Fotovoltaické panely potřebují pravidelnou údržbu, která spočívá mimo jiné i v odstranění prachu. Právě ten, pokud na střeše zůstane, může snížit výkonnost panelu klidně o 5 až 10 procent. Před instalací fotovoltaiky myslete tedy i na to, jak se vlastně budete na střechu dostávat. Správné řešení spočívá v integraci spolehlivého přístupu do střešního pláště. Základem jsou střešní tašky se speciálním nosným blokem, vyráběné pod názvem nášlapná taška. K vytvoření přístupových tras použijte nášlapy tvořící komplet vždy s jednou taškou nášlapnou. A kam lze posunout střešní krytinu dál? Elegantní estetiku a vysokou funkčnost nabízejí krytiny s hladkou povrchovou úpravou. U nás v České republice je nabízí KM Beta pod obchodním názvem Prima a Samet. Obě jsou dostupné pro krytinu Beta. Hladký povrch krytin poskytuje jejich odolnost vůči mechu a lišejníkům. Samozřejmostí je u KM Beta záruka 50 let.

Zajímavost: Povrchová úprava Samet je v KM Beta úplnou novinkou. Její výroba je spuštěna symbolicky na výroční den první výroby betonových krytin u nás v České republice. Produkce tehdy začala přímo ve výrobním závodě v Bzenci-Přívoze, vlastněném společností KM Beta. Krytina se zde vyrábí dodnes.

Jak na vlastní montáž fotovoltaických panelů?

Pokládku střešní krytiny BetaSamet začínáme v pravém dolním rohu střešní plochy. Nejdříve položíme pravou krajovou tašku, postupujeme v pokládání tašek doleva a jako poslední v řadě položíme levou krajovou tašku. Obdobně vyskládáme další řady až k hřebeni. Každou krajovou tašku je třeba připevnit k lati dvěma vruty 4 x 40 mm. Na střechu budeme také potřebovat větrací střešní tašky. V množství 2 ks na délkový metr hřebene. Následuje pokládka hřebene. Ta spočívá ve vodorovném osazení hřebenové latě, přes kterou připevníme univerzální větrací pás celoměděný Beta Rol, ten vytvarujeme podle profilu tašek a přilepíme jej k nim. Celoměděný pás Beta Rol má zajímavou funkci. Kromě toho, že zabraňuje vnikání sněhu a vody, také snižuje výskyt mechu a lišejníků. Montáž hřebene pokračuje přišroubováním hřebenových ucpávek ve štítech přes integrovanou nerezovou příchytku. Pokládku hřebene a tím i celé střechy dokončíme střídavým připevňováním příchytek hřebenáče a jednotlivých hřebenáčů do těchto příchytek nasunutých a zafixovaných.

Po pokládce krytiny přichází na řadu instalace fotovoltaických panelů. Nosné profily elektrárny, tzv. raily, se na (pro tento účel vyvinutou) kolektorovou tašku připevní pomocí objímky a přitáhnou maticemi M8 k integrovaným závitovým trnům. Každá kolektorová taška je opět připevněna ke střešní lati dvěma nerezovými vruty.

TIP: K uvedení nové povrchové úpravy na trh KM Beta připravila jedinečnou akci. Při nákupu každých 100 m2 objednané a zaregistrované krytiny Beta v úpravě Samet získáte celoměděný pás Beta Rol zcela zdarma. Více informací k této akci naleznete na webových stránkách KM Beta.

Střešní krytina Beta v hladké úpravě Samet zabraňuje tvorbě mechů a lišejníků.

Kolik to stojí?

To je častý dotaz. V případě KM Beta cenu a spotřebu materiálu zjistíte velice snadno. Stačí navštívit webovou stránku KM Beta a v sekci Kalkulačkysi vybrat možnost výpočtu na základě projektové dokumentace nebo bez ní. První nabízí možnost výpočtu zadáním základních rozměrů a hodnot, druhá je určena těm, kteří jsou se svým stavebním projektem dál a již mají zpracovanou projektovou dokumentaci. Pro obě kalkulace platí, že jsou nezávazné a zdarma.

Autor: KM Beta
Foto: KM Beta