Na co si dát pozor při zařizování interiéru: pravidla známá i neznámá
Znáte základní pravidla interiérového designu? Existuje několik všeobecně známých rad, které je dobré znát. Vybrali jsme pro vás tipů, které vám pomohou vytvořit vysněný domov.
I vybavování interiéru má svá pravidla. Výsledkem by mělo být především funkční a pohodlné bydlení. A vůbec nezáleží na tom, jestli zařizujete velké nebo malé prostory. Ať už jste se rozhodli pro renovaci nebo vás čeká zařizování interiéru od píky, je dobré mít na paměti pár důležitých věcí. Máme pro vás osm rad, které vám pomohou vyvarovat se případnému rozčarování z ne úplně zdařile zařízeného bytu.
Ovlivněte atmosféru v bytě pomocí barev. Kdy jaký odstín použít a čeho se vyvarovat
Účinek jednotlivých barev na člověka je často podceňován. Leč jejich vliv na psychiku člověka i fyzický stav lidského organizmu je vysoký. V tomto článku si uvedeme základní…
Výběr dominantního interiérového kusu
Největším nepřítelem interiérového designu je nuda. Každá místnost potřebuje nějakou dominantu nebo kontrastní prvek, zkrátka něco, co pokoj ozvláštní a dodá mu jiskru. Středobodem interiéru může být prakticky cokoliv – ať už netradiční sedací souprava, cizokrajná rostlina, umělecké dílo nebo třeba nevšední barva stěny.
Rovnováha
Kontinuita jednotlivých elementů v prostoru je stejně důležitá jako jeho estetická jednotnost. Jednotlivé designové prvky by na sebe měly navazovat a doplňovat se, aby posílily celou vnitřní kompozici. Snažte se tedy jak o rovnováhu rozložení nábytku, tak o harmonii barev či textur. Co se týče pravidel rozmístění nábytku, základem je nerovnat nábytek do jedné linie či těsně ke zdi, mnohem lepší je jeho diagonální rozestavění.
Čarování s barvami
Barvy jsou všude kolem nás. Co si v souvislosti s nimi ale málokdy uvědomujeme, že ovlivňují naši náladu. Proto je důležité přizpůsobit barevnost celkové velikosti pokoje. V prostorných pokojích je možné zaexperimentovat s tmavými barevnými odstíny. Naopak, v malých pokojích se zaměřte na světlejší tóny, které umí interiér opticky zvětšit. S prosvětlením interiéru pomohou také zrcadla. V případě tapet pamatujte na známé pravidlo: potřebujete-li pokoj opticky rozšířit, volte vodorovné pruhy, jestliže ho chcete opticky zvětšit, aplikujte tapety se svislým pruhováním.
Zima končí, je čas přivolat jaro. Potřebujete poradit, jak na to?
Vypadá to, že se už opravdu můžeme začít těšit na jaro! A nejen venku – jarní atmosféru si můžete vykouzlit i doma, a to velmi snadno. Stačí obměnit náladu interiéru pomocí…
Správné osvětlení
Asi vás nepřekvapí, že základem každého dobře zařízeného interiéru je správné osvětlení. Ačkoli světlo v interiéru vnímáme především podvědomě, vhodně zvolené osvětlení dokáže udělat divy s prostorem domu i s lidskou psychikou. Základem každého interiéru jsou stropní svítidla, která rozptylují světlo po celé místnosti či nad některou z vybraných zón. Centrální svítidlo ve větších místnostech je vhodné zkombinovat s doplňkovými svítidly — například stolními nebo nástěnnými lampami podobného stylu. Neméně důležité jsou i menší bodovky sloužící k orientaci v prostoru. Bodová světla nebo LED pásky mohou lemovat stupínky schodiště či kuchyňskou linku. Originálním svítidlem a zároveň nevšední dominantou pokoje mohou být LED svítící květináče.
Textil
Interiér by byl bez textilních doplňků jako tělo bez duše. Tkaniny dávají interiéru osobitý ráz a útulnost. Mají ale také praktickou funkci. V domácnosti tlumí hluk a upravují míru dopadajícího světla. Při zařizování bydlení snů tak nezapomínejte na záclony a závěsy, koberce či dekorativní polštářky. Častou chybou, které se můžeme při zařizování interiéru dopustit, je, že přistoupíme v první řadě k výmalbě. Pamatujte, že nejprve by měly být v ideálním případě vybírány bytové textilie, které vytvoří barevné schéma pokoje. Poté se pusťte do malování.
Harmonie mezi podlahou a nábytkem
Podlahy se stěnami sjednocují vzhled bytu. Spolu s nábytkem a dekoracemi vytvářejí celkovou atmosféru interiéru. Pokud nemáte v plánu využít služeb designéra, je nejsnazším řešením vybrat stejnou podlahu do celého bytu. Poté si můžete pohrát s nábytkem a zajímavými dekoracemi. Pokud zařizujete tmavý prostor a potřebujete ho opticky zvětšit, zvolte světlou podlahu, která dobře odráží světlo. Pamatujte, že odstín nábytku a odstín podlahy by se měly v ideálním případě alespoň mírně lišit. Nábytek by měl být o tón až dva tmavší nebo světlejší než podlaha, aby s ní nesplýval. Co se týče koberce, ten by měl být vždy „ukotvený“, tedy zachycený o nějakou část nábytku.
V jednoduchosti je krása
Všeho moc škodí a při zařizování interiéru to platí dvojnásob. Při vybírání nábytku či interiérových doplňků je dobré držet se při zemi. Mějte na paměti, že velké množství doplňků, ať už v jakkoli velkém prostoru, snižuje úroveň komfortu. Přeplněné místnosti navíc vypadají opticky mnohem menší.
Bydlení v 1+kk: vybavte si jednopokojový byt, aby byl komfortní a působil prostorně
Máte k dispozici jen jednopokojový byt a přemýšlíte nad tím, jak ho efektivně zařídit? Garsoniéry nebo populární 1+kk dnes neobývají pouze studenti, ale i pracující „singles“,…
Květiny
Ve správně zařízeném interiéru nesmí chybět květiny. Nejen, že pokoj zútulní, ale také osvěží. Mezi nenáročné pokojové rostliny patří například dracena, aloe vera či fíkusy. Novinkou posledních let jsou poté tzv. zelené stěny aneb vertikální interiérové zahrady.
Rostliny jako dominanta interiéru: stálice i novinky posledních let
Rostliny jsou nedílnou součástí našich domovů i kanceláří. Bez nich si lze interiéry jen těžko představit. Hodí se do každé místnosti a okamžitě ji zkrášlí. Kromě estetického…