Na podzim by měla začít oprava chráněné Larischovy vily v Pardubicích
Pardubice 24. května (ČTK) - Na podzim by měla v Pardubicích začít oprava památkově chráněné Larischovy vily. V takzvaném Zámečku nacisté za heydrichiády věznili a vyslýchali obyvatele obce Ležáky, na nedalekém popravišti je pak zastřelili. Československá obec legionářská loni na rekonstrukci získala příslib 55 milionů korun z evropského Integrovaného regionálního operačního programu, náklady projektu odhaduje na 79 milionů. Později ještě uspěla s žádostí o dotaci na expozice věnované osadě Ležáky a protinacistickému odboji, řekl ČTK František Bobek z Československé obce legionářské.
"Z celkových 20 milionů korun nákladů na vnitřní vybavení nám dotace pokryje zhruba 14 milionů korun. Musíme sehnat 30 procent na spolufinancování. Ale je to i tak velmi významná pomoc," uvedl Bobek. Projekt dlouhodobě podporují Pardubický kraj i Pardubice, které přispěly několika desítkami milionů korun.
Legionáři budovu delší dobu opravují po menších částech, dosud obnovili střechu, fasádu, okna a sklepní prostory. Po skončení prací vznikne v objektu několik expozic. Jedna bude popisovat dobu vzniku Zámečku a jeho historii do roku 1930, další se budou věnovat domácímu a zahraničnímu odboji, exponáty poskytne legionářská obec. Ve sklepení bude připomínka obyvatel Ležáků, zejména dětí.
V nejbližší době by podle Bobka mělo být vyhlášeno výběrové řízení na stavební firmu. Zahájení rekonstrukce se plánuje na podzim, trvat bude téměř dva a půl roku a skončit by měla v roce 2026. Dotace je nutné vyčerpat do poloviny roku 2028. Na některých expozicích bude možné pracovat i během stavby, příkladem je ukázka venkovního výcvikového střediska parašutistů.
Bourat se nebude! Letohrádek v Opočně už zdobí šindele z modřínu
Opočenský zámek je renesanční chloubou východních Čech, která si do dnešních dnů zachovala svůj nebývalý půvab. Za uplynulé roky v něm prošly proměnou zámecké interiéry i…
Novorenesanční vila z roku 1885 léta chátrala. Původně patřila Jiřímu Larischi-Mönichovi, potomkovi uhlobaronského rodu. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce byla v objektu škola důstojnického dorostu a od roku 1956 patřil společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.
V roce 2000 koupila průmyslový areál i s chátrající vilou firma Foxconn. Chvíli tam byla bezpečnostní firma ABL, většina prostor ale byla prázdná. V roce 2012 Foxconn jednal o prodeji s firmou DDVS Partners, která uvažovala o tom, že ve vile zřídí domov pro seniory či sklady vína. Transakce se ale neuskutečnila.
Téma: Stavební památky
O záchranu vily od roku 2011 usiloval spolek Zámeček. Jednal s městem, aby pomohlo objekt zachránit. Snaha ale byla neúspěšná. Spolek později oslovil legionáře a na konci roku 2014 bezplatně vilu od Foxconnu získal. V roce 2019 byla Larischova vila prohlášena národní kulturní památkou.