Přes nutnost komplikovaného přivedení léčivé vody vybrali stavitelé lokalitu Klimkovice – Hýlov. Důvodem byla čistota místního vzduchu.

Nejen wellness v Sanatoriích Klimkovice u Ostravy

Sanatoria Klimkovice byla vystavěna v místě unikátního přírodního léčivého zdroje – jodobromové solanky. Raritní je též architektura lázeňského komplexu, kterou lze nejlépe označit jako odvážnou.

Největší koncentrace jodu v Evropě

Nejmladší moravskoslezské lázně, Sanatoria Klimkovice, jsou historicky známé zejména díky unikátnímu přírodnímu léčivému zdroji, jímž je jodobromová solanka. Čerpá se z vrtů hlubokých až 400 metrů z podzemního třetihorního moře. Vrty se nacházejí v okolí Polanky, Staré Bělé a Jistebníku a léčivá voda se proto přivádí i 15 kilometrů dlouhým potrubním systémem. Solanka obsahuje především jód v množství až 52 mg na litr, jde tedy o jeho největší koncentraci v Evropě. Významný je také obsah bromu. Přes nutnost komplikovaného přivedení léčivé vody vybrali stavitelé pro vybudování lázeňského komplexu lokalitu Klimkovice – Hýlov zcela promyšleně. Jak ukázala opakovaná měření Zdravotního ústavu Ostrava, je vzduch na hýlovském kopci (nad průmyslovou oblastí) díky převládajícím větrům čistý stejně jako v Beskydech.

Nezvyklé architektonické tvary odkazují na průmyslovou historii regionu. Nejsou zde stejná okna, barvy, ani zdi.

Odvážná lázeňská architektura

Stavba lázeňského areálu začala poklepem na základní kámen v roce 1991. Odvážný, nadčasový a neobvyklý areál budov pro dospělé navrhl Ing. arch. Vladimír Gleich, léčebnu pro děti pak Ing. arch. Petr Leinert. Stavby jsou plné křivek, barev a tvarů. Na jedné střeše je část důlního kola, na průmyslovou historii regionu ale odkazují i další nezvyklé tvary. Nejsou zde stejná okna, barvy, ani zdi. Pacientům, trpícím zejména neurologickými onemocněními a potížemi pohybového aparátu, i dalším návštěvníkům lázně slouží od konce července 1994.

Během stavebních úprav v roce 2012 byl postaven nový bazének s jodobromovou vodou, dále se rekonstruovaly finská a parní aromatická sauna včetně souvisejících prostor.

Wellness pro pacienty i veřejnost

Jednou z poměrně nových součástí léčebného komplexu pro dospělé je Wellness centrum, které je určeno pro pacienty lázní, ale také pro veřejnost, která ho hojně navštěvuje. Skládá se ze tří navzájem propojených částí. Od roku 2012 prošlo stavebním vývojem: v místě původního saunového ochlazovacího bazénku byl postaven nový bazének s jodobromovou vodou, dále se rekonstruovaly finská a parní aromatická sauna včetně souvisejících prostor. Rekonstrukci v roce 2015 završilo místo s dvěma vířivkami se sladkou vodou, dvěma Kneippovými chodníčky s automatickou výměnou vody, tepidariem s hvězdným nebem a vyhřívanými lavicemi. Souběžně byl instalován ochlazovací bazének navazující na obě sauny.

Rekonstrukce v roce 2015 zahrnovala mimo jiné vybudování dvou Kneippových chodníčků.

Technologické vybavení

V celém Wellness centru jsou použity obklady a dlažby formátu 10 x 20 cm, samozřejmě protiskluzové. Odsávání vlhkosti z prostoru vířivek řeší původní výkonná vzduchotechnika. V prostorách u vířivek je elektrické podlahové vytápění, u jodobromového bazénku a ve sprchách podlahové teplovodní a stěnové elektrické. UV lampa, písková filtrace a dávkování chlornanu sodného zajišťuje v jodobromovém bazénku kvalitní, hygienicky nezávadnou vodu. Je zapovězeno použití jakékoli agresivní chemie, která by narušovala pozitivní zdravotní působení solanky na lidský organizmus. Zbývá dodat, že teplota vody je 36 stupňů Celsia. Vypouštění a čištění probíhá jednou týdně.

Wellness centrum je určeno pro pacienty lázní, ale také pro veřejnost, která ho hojně navštěvuje.

Generálním dodavatelem byla v roce 2012 firma Hochtief, sauny, vířivky a Kneippovy chodníčky realizovala firma Caretta Spa. K zajímavostem patří tehdejší umísťování vířivek. „Protože by vířivky neprošly dveřmi, byly už z výroby dodány rozřezané napůl. K jejich spojení došlo až na místě. Dodnes žádná nepropouští vodu, neobvyklé řešení se nám tedy osvědčilo,“ prozradil technický ředitel lázní Tomáš Jalůvka.

Instalaci vířivek provázel problém v podobě jejich velikosti. Byly příliš velké na to, aby prošly dveřmi. Byly proto z výroby dodány rozřezané napůl. K jejich spojení došlo až na místě.

Pohádkov

Celé Wellness centrum, skryté za obyčejnými dveřmi s číslem 102, je vybudováno tak, aby bylo zcela organickou součástí lázeňského komplexu a nenarušilo jeho ojedinělou architekturu. I ono je, stejně jako celý lázeňský komplex, vizitkou skvělé umělecké a řemeslné práce. Ostatně za architektonickou perlu označil komplex lázní při své návštěvě v roce 2011 i akademický malíř a profesor výtvarného umění Boris Jirků, který se také specializuje na výtvarné realizace v architektuře: „Když jsem projížděl do kopce od Klimkovic, náhle se přede mnou rozestoupila podzimní bílá mlha a já jsem uviděl ´pohádkov.´ A to vše se nachází na návrší obklopeném dubovými lesy se skrytými dřevěnými plastikami,“ komentoval výraznou architekturu Sanatorií Klimkovice profesor Boris Jirků.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv AquaKlim, s.r.o.