Nepálená cihla jako zvlhčovač vzduchu
Mikroklima obytných prostor neboli tepelně-vlhkostní podmínky ovlivňují náš pocit pohody či nepohody a také zdraví. Myslet bychom měli nejen na zajištění tepelného komfortu, ale i na optimální vlhkost vzduchu.
Vnitřní příčky z nepálených cihel
Nepálené cihly HELUZ NATURE Energy se používají ke stavbě vnitřního příčkového a akumulačního zdiva o tloušťkách 12 a 25 centimetrů a výrazně zlepšují stav mikroklimatu interiérů. Nepálené cihly HELUZ NATURE Energy výborně absorbují vzdušnou vlhkost, kterou dokážou zpětně přirozeně uvolňovat, a tím regulovat mikroklima. Zároveň si však uchovávají i další kvality – mají vynikající akustické vlastnosti a dosahují vysokých parametrů akumulace tepla. Jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor, je zamezení přímého kontaktu nepálených cihel s vodou.
Zdravé mikroklima
Optimální vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Vlhkost je sice pociťována méně výrazně než teplota, ale i ona ovlivňuje subjektivní pohodu a zdraví. Jakmile klesne pod 40 %, v oblasti dýchacích cest dochází k vysychání sliznic, a tím je jejich obranný mechanismus oslaben. V topné sezoně tak nejvíce trpí alergici, astmatici a rovněž děti, které jsou citlivější a může se u nich objevit kašel či jiné dýchací obtíže. Na mikroklima bychom měli dbát zejména v místnostech, kde trávíme nejvíce času, tedy v ložnicích a obývacích či dětských pokojích.
Hlína jako chytrý materiál
„V ložnici spíme zhruba osm hodin denně a ráno se chceme probouzet svěží, proto tolik záleží na tom, jaký vzduch zde dýcháme,“ potvrzuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ, a dodává: „Zejména v zimě cítíme, že vzduch je suchý, protože se více topí, i větráním se vysušuje. A právě tomu můžeme předcházet použitím chytrých materiálů, jako je hlína. Na tu se trošku zapomíná, přestože má výborné vlastnosti. Srovnáme-li cihly pálené s nepálenými stejné tloušťky, pak cihly nepálené mají lepší zvukověizolační vlastnosti a hlavně dokážou pozitivně ovlivňovat vlhkostní mikroklima. Hlína dokáže absorbovat vlhkost, a když je v interiéru suchý vzduch, zase ji uvolňuje, aby vlhkost byla ideální a my se cítili příjemně.“
Zdi z nepálených cihel HELUZ mohou mít i hliněnou omítku a celý tento systém lze využít jak v cihelném domě, tak v dřevostavbách nebo v jiných prostorách, ve kterých jsou kladeny vyšší požadavky na lepší vnitřní podmínky. Hliněné omítky se používají stejně jako klasické, takže štuky mohou být probarvené. Hliněné omítky lze aplikovat na pálené i nepálené cihly, lze je tedy kombinovat. „Na zeď z nepálených cihel můžete zavěsit i kuchyňskou linku, stačí použít hmoždinky, které mají větší délku a průměr než ty určené pro pálené cihly. Vystavět z nich lze i příčku mezi koupelnou a obývacím pokojem, jen v místě umyvadla je nutné provést obklad zdi, který zabrání styku s vodou. Do první vrstvy zdí se doporučuje použít pálené cihly, na kterých příčku založíme, aby v případě havárie vody nedošlo k poškození příčky,“ radí na závěr Ing. Pavel Heinrich ze společnosti HELUZ.
Související články
- Nízkoenergetický dům postavíte z cihel bez nutnosti dodatečného zateplení
- Klidný odpočinek zajistily AKU cihly Heluz
- Těžká šikmá střecha Heluz
- Parotěsný prostup Heluz pro cihelné komíny má řadu benefitů