Neplýtvejte energií
Značnou část provozních nákladů velkých průmyslových a výrobních hal tvoří výdaje na tepelnou energii. K jejich snížení obvykle výrazně přispěje kvalitní utěsnění stavebních otvorů. Důležitou roli při tom hrají zejména vhodně zvolená tepelněizolační vrata.
Rozhodování o volbě průmyslových vrat by se mělo odvíjet od důkladného zvážení konkrétních provozních podmínek. Patří sem zejména frekvence užívání vrat, nároky na vytápění objektu, světelné poměry v halách, ochranu majetku a další specifické požadavky.
Tepelněizolační vlastnosti průmyslových vrat
Pro vytápěné haly s vysokými nároky na tepelnou izolaci lze doporučit sekční průmyslová vrata SPU 40 značky Hörmann. Vratové křídlo konstantní tloušťky 42 mm a izolační jádro z polyuretanové tuhé pěny dávají příznivou hodnotu součinitele prostupu tepla – až 1,0 W/m2K.
U mnoha výrobních provozů a továrních hal se vysoké nároky na tepelněizolační vlastnosti vrat pojí s požadavkem na co největší propustnost světla. Pro tyto případy nabízí společnost Hörmann hned několik typů sekčních průmyslových vrat s prosklením. Vrata APU 40 kombinují výhody 42 mm tlustého sendvičového soklu z oceli a zasklívacího hliníkového rámu. Ve spojení s dvojitým zasklením se součinitel prostupu tepla pohybuje kolem 3,8 W/m2K.
Co je součinitel prostupu tepla
Součinitel prostupu tepla U je převrácená hodnota tepelného odporu R, povýšeného o přestupový odpor 0,13 m2K/W na interiérové straně a o 0,04 m2K/W na venkovní straně obvodové konstrukce. Je mírou okamžitého prostupu tepla skrze obvodovou konstrukci, udává se v jednotkách W/m2 a dosazují se do něho teploty vnitřního venkovního vzduchu.
Velký dopad světla a výbornou hodnotu součinitele prostupu tepla (U = 3,3 W/m2K) poskytují i vrata TAP 40. Jejich konstrukční provedení využívá předností dvoustěnného ocelového lamelového soklu s polyuretanovou výplní, 16 mm tlustého dvojitého izolačního zasklení a protlačovaných hliníkových trubkových profilů oddělených polyamidovými můstky, jež zabraňují vzniku tepelných mostů.
Náročné požadavky na vysokou průhlednost a tepelněizolační vlastnosti v kombinaci s moderním designem uspokojí hliníková sekční vrata TAR 40. Jejich podlahová sekce je tvořena 26 mm silnými polyuretanovými sendvičovými výplněmi. Horní články vrat jsou zaskleny dvojitým umělohmotným prosklením o tloušťce 16 mm. K nízkému součiniteli prostupu tepla (U = 3,6 W/m2K) také zde přispívají masivní termoprofily oddělené polyamidovými můstky.
S nejvyššími nároky na tepelnou izolaci se lze setkat v oblasti logistiky čerstvých potravin. Speciálně pro tento segment jsou určena sekční vrata DPU.
Díky dvoustěnným, polyuretanovou pěnou vyplněným, vratovým článkům o tloušťce 80 mm a dvojitému těsnění u podlahy i překladů dosahuje hodnota součinitele prostupu tepla až 0,7 W/m2K. K minimalizaci tepelných ztrát přispívá také oddělení vnější a vnitřní strany ocelových lamel.
Kombinace vrat vyřeší rozdílné provozní nároky
Řadu průmyslových hal a objektů charakterizuje rušný provoz, který vyžaduje velmi časté průjezdy vratovými otvory. V tomto případě se jako ideální řešení ukazuje kombinace rychloběžných a rolovacích nebo sekčních vrat.
Plynulost provozu v průběhu dne zajistí například fóliová rychloběžná vnější vrata V6030 SE nebo V6015 TR s transparentním pláštěm. Díky vysoké rychlosti otvírání a zavírání zároveň omezují vnikání studeného vzduchu do objektu, čímž významně šetří náklady na energii. K uzavření budov během noci lze využít výhod rolovacích nebo sekčních vrat, jež poskytují zvýšenou ochranu proti vloupání.
Předností kombinovaných vrat Hörmann je vedle účinné tepelné a zvukové izolace i nenáročnost na místo pro montáž, a to z boku i do hloubky.
Jako variantu ke kombinovaným vratům lze použít spirálová rolovací hliníková vrata HSS 6530, která společnost Hörmann uvedla na český trh v březnu roku 2007. Jsou určena pro velké otvory hal a vyhovují i značným nárokům na počet cyklů (otevření/zavření) za den.
Díky velmi vysoké rychlosti otvírání a 30 mm silným lamelovým profilům splňují zvýšené požadavky na úsporu tepelné energie i bezpečné uzavření budov. Jejich dalšími výhodami je výkonné řízení s frekvenčním měničem nebo nové spirálové navíjení, při němž se stěny pláště nedotýkají a neopotřebovávají se. Vrata se dají účinně použít jako vnější uzávěr, ale mohou sloužit i ve vnitřních prostorách.