Nepostradatelné teplo domova aneb Vybíráme krbová kamna
Uvažujete o pořízení nezávislého zdroje vytápění, ale interiér vašeho domu nedisponuje dostatkem prostoru pro klasickou krbovou obestavbu? Možností jsou samostatně stojící krbová kamna, která mnohdy i přes své nevelké rozměry dovedou vytopit celý dům. Instalovat je lze dokonce i do bytů. Krbová kamna využívají ke svému provozu převážně obnovitelné zdroje a při správném výběru vám navíc ušetří tisíce korun ročně.
Krbová kamna jsou ponejvíce využívána na jaře a na podzim, avšak v případě menších chat a chalup, v nichž jde o primární zdroj tepla, někdy i po celou topnou sezónu. Jejich účinnost se pohybuje mezi 40 a 80 procenty. Jednoplášťová sálavá kamna jsou většinou vhodná pouze pro rychlé vytopení jedné místnosti, zatímco dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi jednotlivými plášti, ten díky tomu stoupá a šíří se nejen po místnosti, ale klidně i dál do dalších pokojů.
Stanovení výkonu
Ačkoli je vzhled topidla bezpochyby důležitý, zaměřte se při výběru hlavně na výkon. Vytopit malý a dobře izolovaný prostor je relativně jednoduché. Je však potřeba dbát před investicí na to, aby nebyla kamna předimenzovaná, což by mohlo kromě tepelného diskomfortu způsobit rovněž škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Naopak poddimenzované topidlo by se mohlo zase nežádoucím způsobem přehřívat, a a došlo by tak k poškození třeba kouřovodu či samotného zařízení. Jak tedy dimenzovat správě? „Je zapotřebí vědět, kolik kubických metrů bude vytápěno. Výkon kamen se uvádí v kilowatech. Všeobecně platí, že co kilowat, to cca 20 metrů krychlových vytopeného prostoru. Před výběrem kamen si také ověřte, jestli je komín v domě s požadovaným výkonem kompatibilní,“ radí Marcela Bínová, specialistka na vytápění v mezinárodním řetězci s hobby potřebami.
Tepelné čerpadlo a jak mu rozumět
Tepelné čerpadlo (TČ) je dnes už běžné technické zařízení, čili stroj pro vytápění (či chlazení) budov obývaných lidmi či temperovaných z jiných důvodů. TČ odebírá teplo z…
Volba materiálu
Každý materiál má své specifické vlastnosti i vzhled. Rozdíl přitom netkví jen v ceně. Ocelová kamna se chovají jinak než například kamna z přírodního kamene či kamna z keramických kachlí. „Krbová kamna z oceli se rychle zahřívají, leč také rychlo chladnou. Jsou proto vhodné do místností, které potřebujeme vytopit rychle či nárazově. Naproti tomu krbová kamna s kamenným či keramickým obkladem se zahřívají o poznání pomaleji, ale v okamžiku, kdy v komoře oheň vyhasne, vyhřívají pokoj ještě poměrně dlouhou dobu,“ vysvětluje dále Bínová. Kamna kachlová či z kamene uvolňují teplo postupně, díky čemuž je jejich provoz ekonomičtější – nespotřebovávají tolik paliva.
Co se kamene týče, výrobek z něj – ať už jde o mramor, žulu, mastek či jinou horninu – je vždy originál. Křemenné žíly, póry či barevné odstíny nejdou pozměnit, přírodní materiály vždy nesou stopu svého původu, nelze od nich očekávat, že budou jeden jako druhý, jako je tomu v případě uměle vyráběných materiálů, které lze přizpůsobit přesně požadavkům investora.
Akumulační kamna – zdravé sálavé teplo
Sálavé teplo, které vyrábí akumulační kamna, je podobné slunečnímu záření, pro lidské tělo je tedy přirozené a příjemné. Kamna jsou estetickým solitérem, který přináší do našich…
Palivo
Většina krbů využívá jako palivo dřevo či dřevěné brikety. Ačkoliv někteří producenti doposud nabízejí také kamna na uhlí či dřevouhelné brikety, jejich pořízení se nedoporučuje, poněvadž uhlí při spalování významně dehtuje, čímž znečišťuje sklo, kamna i komín. Chcete-li tedy ušetřit finance za častější čištění komína a být šetrnější k přírodě, volte jako palivo raději dřevo, dřevěné brikety či pelety. Poslední zmiňované jsou povětšinou recyklovaným výrobkem vzniklým z odpadního materiálu ve dřevozpracujícím průmyslu. Jde o slisované piliny bez přidaných chemikálií. Toto ekonomicky výhodné i ekologické palivo najde své využití hlavně u majitelů krbů v domech s dostatečným suchým skladovacím prostorem.
Ujistěte se také, že je váš komín funkční. Měl by podstupovat pravidelnou revizi. Kamna musejí být postavena na podlaze pokryté nehořlavým materiálem, například na dlažbě. Lze je situovat i na plovoucí podlahu pokrytou izolační deskou z plechu či skla, jež musí na bocích přesahovat alespoň 10 centimetrů a vpředu minimálně o 30 cm velikosti kamen.
Krbová kamna dodávají do místnosti unikátní atmosféru a neopakovatelné „živé“ teplo, které vydává pouze oheň. A kromě vytápění v chladném období je lze nárazově využít i v létě při výjimečném ochlazení. Nevyžadují elektrickou přípojku, jejich provoz je snadný a roztopení rychlé. Mít záložní zdroj navíc není rozhodně k zahození.
1) zdroj: tisková zpráva