Nová radnice v Ostravě se dočkala
Ostravská Nová radnice z let výstavby 1925 až 1930, s nejrozsáhlejším radničním komplexem v České republice, je národní kulturní památkou. Dominanta třetího největšího města v republice se tak řadí mezi nejvýznamnější a nejlépe dochovanou část českého kulturního dědictví. Stojí za to si několika snímky a technickými daty připomenout její vznik, minulost i současnost.
Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží 85,6 metrů a vyhlídkové terasy ve výšce 73 metrů, byla slavnostně otevřena 28. října 1930. Stavbu navrhli architekti František Kolář a Jan Rubý a prof. Vladimír Fisher. Po výkopových pracích byla položena unikátní žebrovaná železobetonová deska vystužující nejvíce namáhané partie budovy. Průčelí zdobí čtyři 3,2 metrů vysoké bronzové sochy akad. sochaře Václava Macha, symboly hornictví, hutnictví, vědy a obchodu. Ocelová konstrukce je prosklená s měděným oplátováním, vyrobená ve Vítkovických hutích. Její váha činí 155 tun. Věžní
V interiéru je 292 schodů, až na Prokešovo náměstí je jejich 429. Rychlovýtah má délku 51 metrů. Ve všech prostorách je zřetelný funkcionalistický sloh, čili jednoduché až strohé tvary s minimem ozdobných prvků. Jako materiál byl použit mramor, bronz a vzácná dřeva. V jižním křídle objektu je Paternoster - výtah s dvanácti kabinami. Jezdí od roku 1928. Nová radice je sídlem Magistrátu statutárního města Ostravy, Moravskoslezské vědecké knihovny a v nedávné minulosti i Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a pobočky České spořitelny.