Novinky v geodetických službách
Stavební a projekční firmy, pozemkové úřady, města a obce, správcové inženýrských sítí a mnoho dalších subjektů se neobejde bez geodetických prací a služeb. Mezi nejvýznamnější dodavatele patří GB-geodezie, spol. s r.o., která je schopná realizovat komplexní nabídku od počátečních konzultací až po finální zaměření, vklad do katastru nebo uložení do geografického informačního systému.
Každoročně přichází GB-geodezie,spol. s r.o. s rozšířenou nabídkou svých služeb. A jak nám sdělil technicko-obchodní manažer Ing. Martin Malec, není tomu jinak ani v letošním roce.
Jaké novinky mohou očekávat například stavební firmy?
Stavební firmy jsou poměrně konzervativním typem zákazníka, posun např. do informačních technologií (zejména GIS) a 3D zobrazení zde není tak markantní. Je však čím dál více stavebních firem, které vyžadují kvalitu, rychlost a flexibilitu. Za tento tlak jsme vděčni a nabízíme u našich geodetů využití technologií, které zvyšují produktivitu geodetického supportu stavby – motorizované totální stanice, masové využití GPS (přesněji řečeno GNSS), připojení našich geodetů k datovému skladu firmy, projektové dokumentaci a výpočetní CAD výkon přímo v terénu.
Není to pro koncového zákazníka příliš drahé?
Jak jsem naznačil – přibývá stavebních firem, kreré si uvědomují, že na geodetovi (jehož služby představují cca 1% nákladů stavby) zase tolik neušetří a na druhé straně úspora času, spolehlivost a flexibilita jsou atributy, které se počítají. Takže jsem přesvědčen, že ve finále to drahé není.
A jak je tomu u projekčních firem?
Tady je situace markantnější. Projekční firmy vyžadují vyšší vypovídací schopnosti 3D dat jak v oblasti projekčních prací, tak v oblasti prezentací. Poměrně často se objevují požadavky na dokumentaci historických budov. Pokud jde o skutečně složité objekty umíme jako jedni z mála u nás nasadit technologií laserscanningu (objekt je „nasnímán” a výsledkem je prostorové „mračno bodů”, které se dle požadavků zpracuje do vektorového 3D modelu).
Jaké služby nabízíte v oblasti územního plánování?
S urbanistickými kancelářemi jsme spolupracovali vždy, rok 2008 byl však rokem „nástupu” územně analytických podkladů (ÚAP), což byla oblast, nad kterou jsme nastartovali poměrně širokou spolupráci.
Výsledkem jsou sofistikované datové sklady s velmi různorodými geoinformacemi a textovými daty. Výstupem jsou jak CADovská data požadovaná většinou projektantů, tak „GISovská” data pro státní správu. Naší výhodou je flexibilita v oblasti formátů a podporovaných úložišť jak na technologiích ESRI, Gepro nebo třeba Intergraph. Tato data je potřeba aktualizovat a tak je do procesu jejich správy potřeba vtáhnout i obce s rozšířenou působností (ORP), příp. jít vstříc aktivitám krajských úřadů.
Můžete jmenovat nějakou velkou zakázku nebo zákazníka?
Rád bych, ale v té chvíli bych zároveň musel někoho jiného opomenout a to bych nerad. A ono to není jen o velkých projektech, ale i menší akce mohou být technologicky zajímavé např. speciální zaměření podlahy (před její rekonstrukcí i po ní) Vladislavského sálu Pražského hradu, nebo některé speciální práce pro ČEZ na jaderné elektrárně v Dukovanech.
Chtěl byste ještě na něco upozornit?
Z pohledu organizace může být pro naše partnery zajímavé, že společnost GB-geodezie je certifikována dle ČSN EN ISO 9001:2001 a od loňského roku má certifikován i environmentální management dle ČSN EN ISO 14001:2005.
Děkujeme za rozhovor a přejeme i v budoucnu hodně zakázek.