Nový krytý bazén ve Vrchlabí stál téměř 200 mil. korun
Ve Vrchlabí na Trutnovsku nedávno zahájil provoz nový krytý bazén téměř za 200 milionů korun bez DPH. Navzdory dopadům růstu cen energií a inflace bazén otevřel v plném rozsahu. Odhad příspěvku města v prvním čtvrtletí roku 2023 na provoz bazénu je podle ředitele městské organizace Aquacentrum Vrchlabí Jiřího Duška dva miliony korun, více než se původně předpokládalo. Bazén je součástí nového akvacentra v rekreačním areálu Vejsplachy na okraji města.
"Město Vrchlabí sní o novém bazénu 50 let, je to fantastické, že se to podařilo. Vrchlabí si bazén velmi přálo a nyní je to realitou. Jsem také rád, že se nám podařilo vše finančně i termínově zvládnout. Nebýt navýšení ceny z důvodu zvýšení ceny materiálů, tak bychom udrželi cenu podle výběrové řízení. Z mého pohledu je to malý zázrak," řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Výstavba akvaparku představuje jednu z největších investic v novodobé historii dvanáctitisícového města na úpatí Krkonoš.
Sportovní hala odkazuje k prvorepublikovým sokolovnám
V Borkách na okraji Kolína vyrostla nová multifunkční sportovní hala. Její fasáda je obložena dřevem a v interiéru najdeme pohledový beton a řadu nadčasových řešení. Vedle…
Součástí akvaparku je plavecký bazén se čtyřmi dráhami o délce 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén, vířivky, venkovní tobogan a další atrakce. Roční kapacita má být 100.000 až 110.000 návštěvníků.
Stavba bazénu začala loni na jaře v areálu Vejsplachy u rybníku Kačák, který město před pěti lety přebudovalo na přírodní koupaliště. Město zahájilo stavbu poté, co bylo v místě vybudováno parkoviště, komunikace a inženýrské sítě, vše zhruba za 20 milionů korun s DPH. V areálu Vejsplachy město již dříve otevřelo sportovní areál o rozloze přes sedm hektarů. Výstavbu bazénu financovalo z vlastních zdrojů.
Samotné vybudování bazénu vyšlo na 196,5 milionu korun bez DPH oproti původně odhadované částce 188 milionů. Cena se podle vedení radnice zvýšila zhruba o 8,5 milionu korun kvůli růstu cen stavebních materiálů.
Téma: Sportovní stavby
Do částky 196,5 milionu korun není započítaná výstavba tzv. energocentra, jehož součástí je také kotelna, jde o samostatnou investicí. Podle starosty má dodavatel energobloku povinnost uhradit náklady na vybudování kotelny a po dobu 15 let dodávat elektrickou energii a teplo do bazénu. Elektrická energie se tam vyrábí z plynu.
Fotogalerie
1) redakčně zkráceno