Bazén versus koupací jezírko: Co bude slušet vaší zahradě?
Zahrada může dostat zcela nový rozměr nejen díky bazénu, ale také zahradnímu jezírku. Právě jejich obliba v poslední době výrazně roste. Vodní plocha dodá zahradě dynamiku i eleganci. Pokud se rozhodujete mezi bazénem a koupacím jezírkem a nejste si výběrem jisti, přinášíme porovnání obou těchto alternativ.
Mnoho majitelů zahrad, kteří si chtějí v létě dopřát soukromé koupání, stojí před otázkou, zda si pořídit klasický bazén či koupací jezírko. Před zahájením výstavby je každopádně vždy důležité si promyslet, k čemu bude nádrž sloužit a kolik do ní chcete investovat. Záleží na tom, zda máte zájem čistě o koupání, nebo v něm chcete mít i pár okrasných ryb, případě máte v plánu novou vodní plochu využít pouze jako okrasný prvek pro chov ryb či pěstování vegetace. Právě v koupacím jezírku je možné chovat ryby (na rozdíl od bazénu). Co se týče ceny, ta je velmi individuální a vždy se odvíjí především od velikosti a náročnosti jezírka, použité filtrace a izolace.
Plošná velikost jezírka (m2) by měla být uzpůsobena velikosti zahrady. Co se týče objemu, zlatou střední cestou je 30 až 80 m3. V takovém jezírku si lze zaplavat a při použití kvalitní filtrace se lze přitom i kochat pohledem například na oblíbené koi kapry. Čím je jezírko hlubší, tím je voda v jezírku stálejší a méně citlivá na teplotní výkyvy. Pro chov sladkovodních ryb je také nutné počítat s tím, že potřebují dostatečnou hloubku pro přezimování, ideálně 1,5 metru a více. S tím vším samozřejmě poradí odborníci.
Zahrady za doby první republiky: keře s růžemi, altány i pergoly
Na období první republiky se vzpomíná jako na zlatou éru našeho státu. Právě v průběhu 20. a 30. let minulého století zaznamenala zahradní a krajinářská architektura dosud…
Dno jezírka by mělo být vyspárované a do nejhlubšího místa se ještě umisťuje jezírkové čerpadlo či dnová vpusť. Pokud se budete chtít v jezírku koupat, je z bezpečnostních důvodů nutné, aby toto čerpadlo nebylo umístěno přímo v jezírku.
Bazén jako jezírko?
Lze využít bazén jako jezírko? Ano. V takovém případě se zbuduje vedle jezírka s bazénovou vodou ještě mělké jezírko s vodními rostlinami, které tak tvoří okraj koupací nádrže, přičemž vody nejsou vzájemně propojeny. Tuto variantu lze zrealizovat do podoby, kdy vše vypadá jako jednolitá hladina. Při stavbě jezírka je důležité respektování a zároveň zdůraznění členitosti terénu a výškových rozdílů. Právě ty umožňují například vybudování vodních kaskád, vodopádů a dalších prvků, které mimořádně zvýší atraktivitu vodní plochy v zahradě.
Pro a proti
Otázka tedy zní – jezírko nebo bazén? Každá z variant má pochopitelně své výhody i nevýhody. Jezírko má oproti bazénu přínos především estetický a ekologický, jako je podpora fauny a flóry. Jezírko v zahradě také pozitivně ovlivňuje lokální mikroklima, voda v něm nevadí ani alergikům či lidem trpícím onemocněním kůže. Je ale nutné počítat s jeho pravidelným čištěním. Pokud však nebude sloužit ke koupání, pak postačí péče jedenkrát za sezónu. I zde jsou se ale objevují veliké rozdíly – na jedné straně můžete mít velmi malé jezírko bez jakékoli čisticí technologie, na druhé straně lze zvolit i složitý systém biologických čističek a ultrafialových lamp, který se svou komplikovaností může podobat čisticím systémům chemických bazénů.
Rovněž bazén ale může vyhovovat lidem s citlivou kůží – naplníte-li jej slanou vodu, která nedráždí oči ani pokožku, má mírné antiseptické účinky. Tato volba přináší oproti klasické bazénové chemii i finanční úsporu. Slanou úpravu vody si přitom můžete zařídit jak v novém, tak ve stávajícím bazénu. Výhodou jezírka je dále možnost využití vodní plochy po celý rok, na rozdíl od bazénu, který je často pouze sezónní záležitostí – pokud tedy není zastřešen.
K mínusům koupacích jezírek lze zařadit jejich náročnější stavbu, pokud se do ní pustíte sami. Místo pro vybudování jezírka musí být důkladně vybráno, stejně tak i rostliny, ryby či rozměr vodní plochy. Co se týče náročnosti zemních prací, ty se při budování bazénu a jezírka srovnatelné velikosti příliš neliší. Náklady na výkopové práce ovlivňuje velikost, hloubka a tvar břehů. Pokud se zvolí podobné materiály a technologie výstavby – tedy betonové jádro kryté fólií, je cena skeletu koupacího jezírka podobná ceně bazénu.
Zabudovaný bazén není sázka na jistotu
Zabudovaný bazén vypadá oproti tomu klasickému nadzemnímu sice přirozeněji, i on však může esteticky rušit, zvláště pokud vhodně nevyřešíte jeho okolí. Důležité je zejména sjednocení materiálů, barev a tvarů. Na plochu okolo bazénu se proto doporučuje použít ideálně stejný materiál jako na terasu, zpevněné cesty či okolí domu. Stejně tak koupací jezírko by mělo být do zahrady umístěno co nejpřirozenějším způsobem.
Budujeme okrasné fóliové zahradní jezírko
Rozhodli jste na své zahradě pro vodní prvek a bude jím právě jezírko? Zvolíte-li takzvaný fóliový typ, tedy takovou vodní nádrž, která není tvořena prefabrikovanou konstrukcí,…
Jak jezírko, tak bazén mají své pro i proti. Jezírka ocení především milovníci estetiky a přírodního koupání. Vzhledem k přírodním procesům, které v jezírku probíhají, je ale nutné počítat s jeho údržbou. Mnoho lidí si totiž myslí, že když si postaví koupací jezírko, nebude již nutný žádný zásah člověka. Výhoda bazénů pak spočívá především ve faktu, že jeho realizace je velmi rychlá. Výhodou je také snadná údržba bazénu s pomocí bazénové chemie a bazénové filtrace či možnost přidání dalších prvků, jako je protiproud, zastřešení či výhřev vody.