Okna Trocal – řešení pro rodinné domy i zimní zahrady

Jedna z nejčastějších otázek, jsou-li lepší plastová okna nebo dřevěná, má rozmanité odpovědi, provázené někdy dávkou osobního zaujetí. Racionální odpověď však vyplyne z porovnání různých vlastností oken - technických parametrů, životnosti, stálobarevnosti, požadavcích na údržbu atd. Z tohoto pohledu reprezentují absolutní špičku okna nesoucí značku TROCAL.

Splňuje-li okno požadavky investora, mohou mu pak být lhostejné materiály, z nichž je zhotoveno. Nicméně pro dosažení výborných vlastností oken TROCAL je nejpodstatnější fakt, že je vyráběno právě z plastů a s pomocí vysoce pokrokové technologie, tzv. koextruze. Koextzruzí jsou ovšem ve firmě HT Troplast vyráběna jen některá okna a to pouze barevná nebo okna vyrobená z recyklovaného polyvinilchloridu (PVC). Koextruze byla firmou Troplast propracována do dnešní bezmála dokonalosti během desítek uplynulých let. V čem je pro našeho investora záruka, že s okny TROCAL získá jistotu vysokých užitných vlastností na dlouhá léta?

Stručná historie oken Trocal
Vůbec první předchůdce dnešních oken TROCAL vznikl v roce 1952 pod názvem MIPOLAM ELASTIC a pod vlajkou firmy Dynamit Nobel založené již v 18. století. Během následujících let vznikl ve stejné dílně vůbec první profilový systém – to byl právě MIPOLAM ELASTIC - pro výrobu oken - šlo o ocelové profily potažené plastem. 60. léta minulého století pak byla ve znamení vzniku prvního profilového systému s dorazovým těsněním a už v 70. letech vznikl první systém se středovým těsněním, který zamezuje proudění vzduchu mezi rámem a křídlem okna. Tím bylo završeno 20 leté období, kdy byl hlavní důraz kladen na tuhost a statiku oken. Zdálo by se, že tato prvenství na jedinou firmu stačí, ale hlavní triumfy teprve přišly: v roce 1975 byla do výroby zavedena technologie koextruze a v roce 1978 triextruze (jádro profilu při triextruzi tvořila směs polyvinylchloridu - PVC se skleněnými vlákny, které plnily funkci výztuže). Výsledkem byly profily s minimální teplotní roztažností a vysokou tuhostí, které byly (pro běžné použití) aplikovány bez ocelové výztuže. Později se ukázalo, že zákazníci raději upřednostní kovovou výztuž a nižší cenu, a triextruze byla odložena. Rychle se vyvíjely se i systémy těsnění, např. systém s dvěma dorazovými těsněními. Tento systém je spíše jednodušší, než technicky dokonalejší. Zdokonalovaly se však použité materiály, od směsí PVC až po materiály pro těsnění.
Od roku 1980 byla realizována řada dalších technických zlepšení, z nichž stojí za pozornost postupné zlepšování tepelně technických vlastností profilů, ale také používání recyklovaných materiálů. Všechny systémy TROCAL jsou dnes stoprocentně recyklovatelné.
Pro úplnou recyklaci hlavního materiálu - PVC - je možné, ale nikoliv nutné, použít tzv. Jensenovu metodu, kdy je starý PVC rozložen až na výchozí látky - ethylen a chlor, které jsou pak následně použity při polymeraci. Metoda, u jejíhož zrodu stáli opět vývojáři firmy Trocal, se ale standardně nenasazuje. PVC používané pro okna od 70. let, která dnes dosluhují, se totiž nechá bez problémů recyklovat běžnými způsoby - až 8× bez ztráty kvality. Tento PVC je příliš hodnotným materiálem, než aby se nezbytně rozkládal již teď. Jensenova metoda je ale možností do budoucna, kdy starý, po opakovaných standardních recyklacích použitý materiál nelze již pro vysoký stupeň rozkladu znova použít. Jensenova metoda je také důkazem, že se s dosloužilým PVC nechá nakládat příznivě pro životní prostředí.

Koextruze - návod pro kvalitní barevné okno
Koextruze - spoluvytlačování je postup, kdy jsou speciální hlavicí s vyústěním ve tvaru profilu (extrudérem) společně vytlačovány za zvýšené teploty dva plastické materiály zároveň do jediného výstupu. Vzniká nekonečný profil, který je pak krájen na požadované délky a který po vychladnutí ztuhne. V případě výroby okenního profilu je v jediné operaci vytlačováno nosné plastové jádro profilu a jeho povrchová, taktéž plastová vrstva, která má zpravidla výrazně odlišné vlastnosti. Při koextruzi dochází k hlubokému prolnutí molekul sousedících látek, a tak jsou různé materiály velmi pevně spojeny. Tato technologie byla vyvinuta speciálně pro profily TROCAL AcrylProtect. Výsledný profil pak vykazuje velmi trvanlivou barevnou povrchovou úpravu.

TROCAL AcrylProtect
Jde o profily koextrudováné z nosného tvrzeného PVC a povrchové vrstvy polymethymetakrylátu (PMMA). Tímto profilem, vyvinutým v roce 1975, byl optimálně vyřešen požadavek na barevná plastová okna a dveře. V různých barevných provedeních je totiž PMMA jedním z nejstálejších a nejstálobarevnějších plastů vůbec. Vrstva PMMA na vnější straně PVC profilu dává oknům nadprůměrnou odolnost vůči povětrnostním vlivům a barevnou stálost. PMMA se vyznačuje vysokou propustností záření v infračervené oblasti (tepelné záření). Tepelné záření tak prochází barevnou vrstvou PMMA až na bílý podklad, kde se částečně odráží zpět. Důsledkem je menší zahřívání profilů, než je tomu u jakékoli jiné technologie (probarvování PVC, nástřiky, folie) a tím i delší životnost či funkčnost oken a dveří i za extrémních podmínek a při velkých rozměrech. PMMA je materiálem o vyšší tvrdosti, než tvrzený PVC. Nedochází tedy u něj k výraznému »slepnutí« vlivem slunečního záření a obrusem (vítr, prach, písek). Možnost mechanického poškození je taktéž výrazně menší, než u PVC. Vzhledem k tloušťce povrchové vrstvy (cca 0,8 mm) se v případě mechanického poškození nechá snadno opravit (vybrousit). Okna z roku 1975 je možno stále vidět např. ve Vídni. Firma HT Troplast je v současné době jedna ze dvou, která používá technologii koextruze.

Tepelná izolace profilů
Velmi důležitým požadavkem je nízký tepelný prostup profilového systému. Není-li splněn, chovají se okenní rámy a křídla jako tepelný most se všemi průvodními jevy, jako jsou tepelné ztráty, kondenzace páry na vnitřním povrchu profilu, apod. Vzhledem k tomu, že profilový systém je systém dutinový, tj. bez výplní, podílejí se na tepelném prostupu profilu všechny složky tepelného sdílení, ale vzhledem k uzavřenosti dutin hlavně vedení a sálání. U vedení tepla je nutno uvažovat vedení vzduchem i stěnami profilů. Obecně platí, že každé zvýšení počtu komor omezí vliv sálavé složky přenosu tepla, ale zvýší vliv vedení tepla stěnami profilů. Ze zkušenosti je známo, že zvyšovat počet komor nad pět při stavební hloubce 7 cm již nepřináší efekt.
Firma HT TROPLAST rozšiřuje dosavadní nabídku profilů o pětikomorový systém se stavební hloubkou 70 mm a hodnotou součinitele tepelného prostupu Uf od 1,1 do 1,3 W/(m2 K) podle typu provedení. Patentované uspořádání vnitřních stěn zvyšuje torzní tuhost systému. Vícekomorové přídavné a napojitelné profily s naextrudovaným těsněním garantují maximální těsnost.

Systémy TROCAL
Záleží-li investorovi především na vysoké tepelné izolaci okenní konstrukce, je právě jemu určen systém TROCAL InnoNova_70 s vynikajícími hodnotami součinitele prostupu tepla rámem Uf. Původní dřevěná okna lze velice věrně nahradit okny z profilů TROCAL Elegance s nízkými pohledovými šířkami a zaoblenými hranami. Pokud není financí nazbyt, nabízí profilový systém TROCAL Confort vynikající poměr ceny a kvality.
Ve způsobech otevírání není budoucí uživatel nijak omezován. Kromě běžných konstrukčních typů vyrábí HT Troplast systémy pro skládací a posuvné dveře a prosklené stěny. Vysoká tuhost a pevnost systémů zajišťuje v každé aplikaci dokonalou stabilitu.

TROCAL InnoNova_70
je k dostání v barvě bílé a se systémem AcrylProtect i pěti barevných odstínech. Neomezené barevné ztvárnění umožňuje systém opláštění hliníkem AluClip (viz níže). Ten je možno povrchově upravit práškovými barvami takřka jakýmkoli odstínem RAL, popřípadě eloxovat.

TROCAL Confort - řešení pro rodinné domy
V roce 1996 byl na základě požadavků trhu na jednodušší systém s dorazovým těsněním vyvinut systém TROCAL Confort. Jde o moderní okenní systém, kde všechny systémové díly byly sjednoceny a redukovány na sedm elementů.
TROCAL Confort byl vyvinut speciálně pro rodinné domy. Díky možnosti použití velmi štíhlých profilů je možné jej doporučit i pro rekonstrukce objektů. Speciálními barevnými dekory a imitacemi dřeva se profily TROCAL Confort nechají výborně individualizovat. Profily jsou samozřejmě barevně stálé, odolné proti povětrnostním vlivům a plně recyklovatelné.

AluClip
Hitem posledních sezón se stalo opláštění hliníkovými lištami AluClip. Tyto systémy předurčuje ke stále masovějšímu používání nejen možnost takřka neomezených barevných povrchových variací. Lákavá je hlavně kombinace vynikajících tepelně-technických vlastností (Uf = 1,3 W/m-2K-1 a lepší) a ceny plastových oken s designem oken hliníkových, které jsou v této kategorii prostupu tepla až mnohonásobně dražší. Pomocí hliníkových lišt AluClip lze čerpat z takřka neomezených barevných kombinací práškového lakování (včetně matu a lesku), eloxování, popřípadě potažení fólií (dřevěné dekory). Při pohledu z interiéru jsou profily zpravidla v neutrální bílé barvě, nebo potažené fólií s dekorem dřeva.
Opláštění hliníkovými předsazenými lištami AluClip lze aplikovat pro okna z profilů SERIE 900 a InnoNova_70 a nově i TROCAL Confort. Hliníkové lišty jsou z vnější strany naklapnuty přímo na profil. V rozích je AluClip spojena na tupo (podobný design jako u dřevěných oken). Dodatečné sejmutí hliníkového pláště (například při poškození) je možné.

Záruky jakosti
Profilové systémy firmy HT TROPLAST AG jsou certifikovány nezávislými zkušebními ústavy v Evropě, Asii i Severní Americe, včetně českých pracovišť CSI a VÚSAPL. V České republice se zkoušejí se pouze hotová okna. Bližší informace poskytují realizační firmy.

Autor:
Foto: Archiv firmy