Omrzí-li vás bílé stěny, vyzkoušejte malířské dekorativní techniky
Žilkování, tupování, frontáž, šumrování nebo batikování – že vám tyto termíny nic neříkají? Jde o malířské dekorativní techniky, pomocí kterých lze docílit neotřelé výmalby, která ozvláštní nejeden pokoj ve vašem domě či bytě.
Podívejte se s námi, co vše dokážou barvy a netradiční malířské nátěry.
Strukturální nátěry
Zvláštní techniky výmalby jsou stále oblíbenější, ačkoli vyžadují více práce. Pokud vás doma trápí nerovné stěny, zkuste využít strukturální nátěry. Stačí použít nějakou k tomu určenou barvu, která nerovné povrchy zahladí nebo naopak určité detaily zvýrazní. Hrbolatá zeď tak může vypadat jako záměr. Nejlepšího efektu se dosáhne za použití speciálních strukturovacích válečků, případně takzvaných strukturovacích pistolí. Využít lze i klasický váleček. Výsledný efekt ale poté bude působit spíše jako tupování. Na konečný výsledek má vliv nejen způsob nanášení barvy, ale i síla vrstev, jejich počet a volba barev. Obecně se doporučuje vytvořit minimálně dva nátěry.
Tupování
Velmi působivého efektu můžete docílit také pomocí tupování. Touto technikou napodobujeme některé přírodní materiály. Jde o otiskování, které se provádí nejčastěji houbičkou. Ta se jednoduše namočí do vody, vymačká a následně namočí do barvy a otiskuje se na zeď. Tupovat je možné i malířskou štětkou. Postup je v tomto případě podobný. Netradičně můžete stěny tupovat též přes šablonu. Nejlépe se hodí světlé, pastelové odstíny krycích barev. Dekorace stěn technikou tupování se hodí jak pro hladké, tak i pro strukturované podklady. Skvěle vypadá tupování tónu podkladové barvy v tónu s nanášenou barvou.
Vzory
Mdlé a okoukané stěny rázem změní speciální šablony, se kterými vytvoříte vzor na zdi i dlažbě. Dekorovat lze také nábytek nebo dřevěnou podlahu. K přenesení oblíbeného vzoru na stěnu postačí jen tupovací štětec a barva. V případě obkreslování šablony poté i laková tužka s akrylovou náplní. Šablonu je dobré si před nanášením barvy na požadované místo precizně přichytit, a to například pomocí malířské pásky nebo obyčejné izolepy. Šablony nejrůznějších motivů koupíte dnes v každém hobbymarketu nebo na internetu. Základní hliníkovou nebo papírovou šablonu si můžete vyrobit i doma.
Válečkování
Netradiční vzory dodají stěnám nejen šablony, ale i tzv. válečkování. Válečkováním otiskujeme na podklad ozdobný vzor, který je vyřezán do pryžového válce. Používají se speciální vzorové válečky běžné šířky nebo speciální široké tapetovací válečky. Dnes už seženete válečky nejrůznějších vzorů – od geometrických po přírodní. Můžete si je vytvořit taktéž v pohodlí domova. Stačí klasický váleček omotat provázky různé tloušťky. Tak jednoduše vytvoříte originální dekor, kterým zkrášlíte jakoukoli stěnu či její část. Pro prostorově menší místnosti je dobré zvolit náčiní s drobnější kresbou motivu a naopak. Originální motiv v podobě malých teček vytvoříte pomocí válečku omotaného například bublinkovou fólií.
Batikování
Batikovaná trička a další kousky oblečení zná snad každý. Batikovat můžete ale i stěny ve vašem obydlí. Pro dokonalý efekt je nutné si připravit hrubou a čistou tkaninu (ne umělou), která se po namočení do vody a vyždímání namočí do řídké barvy a následně přikládá na stěnu. Tato technika se hodí do dětského pokoje, ložnice, obývacího pokoje nebo koupelny. Batikovat je možné po uschnutí předcházející barvy nebo do čerstvých barev za mokra. Pro techniku se hodí barvy lazurovací a málo krycí.
Frontáž
Frontáž je kreativní technika spočívající v tom, že po uschnutí prvního nátěru nanesete na zeď jinou barvu, na níž začnete přikládat zmačkané noviny nebo větší kusy igelitu, které potom opatrně odejmete. Efekt zmuchlané struktury novin je opravdu výrazný a velmi originální. V případě této metody jde v podstatě o sejmutí povrchu materiálu a zviditelnění jeho struktury. Malířská technika frontážování se hodně podobá batikování.
Žilkování
Také tuto techniku zvládnete během odpoledne a klidně i s dětmi. Při žilkování neboli česání stěn vrýváte do ještě vlhké barvy štětiny z malířského štětce. Výsledkem je originální stěna, kterou jen tak někde neuvidíte.
Šumrování
Taktéž další technika výmalby je velmi snadná a její realizaci můžete s malou pomocí přenechat vašim ratolestem. Šumrovací technika je založena na otírání konečků štětin polosuchého kulatého štětce v jemných tazích. Využít ji lze proto například při opravách a roztírání nejasných obrazů. Šumrování vyžaduje dobře připravený podklad natřený klihovou barvou. Doporučujeme použít odstíny pastelové, ideálně opět kontrastní k podkladu. Barva nesmí být příliš hustá.
Stříkání
Popustit uzdu fantazii a zároveň proměnit interiér k nepoznání dokáže technika stříkání, kdy se barva rozstřikuje úderem kulaté štětky nebo tzv. fixírky o rohy. Stříkání fixírkou je ale mnohem náročnější. Stříkání je možno aplikovat na větší plochy i celé stěny, a navíc vypadá skvěle v kombinaci s dalšími technikami neobvyklých výmaleb. Odvážlivci a kreativci pak mohou zkusit naplnit barvu do injekčních stříkaček a barvu pomalu nastříkat vodorovně na stěnu. Aby technika vynikla, stříkejte kontrastní sytou barvou.
Vzornicování
Vzornice byla známou malířskou pomůckou již v dávných dobách. I dnes se používá za účelem výzdoby interiéru. Technika vzornicování (nebo také šablonování) znamená reprodukování určitého vzoru vyřezaného do speciálního vzornicového papíru, který je impregnovaný nátěrem. Vzornice mají dva až šest tzv. nasazovacích bodů, jež slouží k navazování vzoru. Při samotném šablonování se využívá krouživých tahů štětce.
Obrazce z pásky
Skvěle si lze vyhrát také s obyčejnou páskou na zeď. Pokud milujete geometrické tvary, můžete s ní zkusit vytvořit nejrůznější obrazce. Pro tento typ dekorování se hodí syté a hravé odstíny barev. Technika se tak bude skvěle vyjímat například v dětském pokoji.
Související články
- Čtyři snadné způsoby jak změnit obývací pokoj
- Nová kuchyně za jedno dopoledne? Jde to
- Jarní nátěr osvěží zahradní nábytek, plot či staré okenice