Opláštění staveb z panelů Ruukki
Stále významnější položkou v rozpočtu každé stavby je práce. Tento trend bude v domácím stavebnictví po vzoru západní Evropy i nadále pokračovat a již dnes se začíná projevovat ve volbě stavebních technologií i používaných materiálů. V kursu je opět termín prefabrikace, který měl u nás zejména díky éře panelové výstavby dlouho poněkud hořkou příchuť. Jendou z oblastí, kde se vysoká míra prefabrikace začala opět intenzivně uplatňovat, jsou průmyslové a komerční halové stavby. Důvodem je vysoký tlak na rychlost výstavby i optimalizace nákladů.
U skladových, výrobních nebo obchodních halových budov jsou v drtivé většině případů náklady nejdůležitějším kritériem. Zvyšující se požadavky norem v oblasti požární bezpečnosti, tepelné techniky nebo akustiky zároveň logicky tlačí také na kvalitu a trvanlivost staveb a používaných komponentů. Podobně je tomu i s architekturou a vzhledem staveb – i výrobní hala si zaslouží kvalitní a elegantní kabát a poutavou formu. Kromě ceny tedy svou roli hraje stále více také kvalita.
Například v oblasti obvodových plášťů se proto i u nás stále častěji uplatňují prefabrikované sendvičové panely, které ještě nedávno velká část investorů považovala za zbytečně drahé řešení a nahrazovala je podobnými skladbami plášťů, sestavovanými přímo na stavbě z jednotlivých vrstev opláštění.
„Sendvičové panely představují především značnou úsporu času a tím i nákladů na montáž. Druhým důležitým faktorem je kvalita a eliminace možných chyb a nedostatků při individuálních řešeních přímo na stavbě,” říká Pavel Byrt ze společnosti Ruukki, která je jedním z největších evropských hráčů v oblasti ocelových konstrukcí, lehkých obvodových plášťů a střešních krytin.
Prefabrikace nebo řešení na míru?
Typickým problémem prefabrikované výroby bývá malá variabilita a nízká individualita řešení. To však rozhodně neplatí u nabídky panelů značky Ruukki. Ve standardním sortimentu najdete nesčetně variant samonosných panelů pro střešní a stěnové konstrukce s různým materiálem výplně (polyuretan, minerální vlna nebo polyizokyanurát) v různých konstrukčních variantách s přiznanou nebo skrytou spárou a s rozdílným způsobem kotvení k nosné konstrukci stavby.
Volbou tloušťky panelu od 60 do 200 mm a typu výplně je možné jednoduše volit stavebně fyzikální parametry obvodového pláště, jako je součinitel prostupu tepla, požární odolnost nebo index vzduchové průzvučnosti.
Panely jsou z obou stran opatřeny obložením z kvalitních pozinkovaných plechů s organickou povrchovou úpravou. Na výběr je opět široká škála profilů od jednoduchého hladkého plechu přes jemné protlačované profily až po výrazné designové plechy.
Variabilitu obvodových plášťů zvyšuje také devět standardních odstínů fasád a možnost umístění panelů na konstrukci ve vertikálním nebo horizontálním směru. Široké architektonické možnosti nabízí také snadná vzájemná kombinace panelů s různými profily opláštění, v případě výjimečných architektonických požadavků je možné panely kombinovat také s atraktivními fasádními kazetami značky Ruukki.
Finská kvalita
Vysokou životnost plášťů Ruukki zaručují prvotřídní povrchové úpravy, typické pro finské ocelové plechy. Standardní vnější úpravou je polyesterový nátěr tloušťky 25 mikronů. Z vnitřní strany jsou plechy opatřeny speciální úpravou pro zvýšení přilnavosti k jádru. Kromě základní úpravy je možné objednat panely se zvýšenou ochranou vůči korozi i mechanickému poškození (PVDF), speciální povrch Plastisol v tloušťce 200 mikronů, nebo bílý PVC povlak se zvýšenou pevností pro použití v potravinářském a chladírenském průmyslu. Pro potravinářské a farmaceutické provozy se používají také sendviče opláštěné nerezovými ocelovými plechy.
Velkou výhodou panelů proti individuálně skládaným plášťům je také minimální riziko mechanického poškození při montáži na stavbě. Nedochází k řezání a nešetrnému tvarování plechů přímo na stavbě ani k dalším nevhodným zásahům do povrchových úprav, což významně přispívá k životnosti celého obvodového pláště. Totéž platí pro rychlou a jednoduchou manipulaci i montáž panelů na nosnou konstrukci.
Kvalitnější neznamená dražší
„Významnou roli v současném uplatnění sendvičů hraje také postupný technologický vývoj. Díky němu je nyní možné dosahovat špičkových parametrů i za nižší ceny než dříve. Před několika týdny jsme například úspěšně ukončili certifikaci nových stěnových panelů s označením SP2B PIR s jádrem z polyizo kyanurátu, které jsou typickým příkladem,” pokračuje Byrt.
Tyto sendvičové panely již při tloušťce 100 mm dosahují vynikajícího hodnocení při testech požární odolnosti a jsou zařazeny do třídy EI30 (hodnocení protipožární izolace a neporušenosti) a třídy E60 (hodnocení neporušenosti vlivem požáru). To jsou kategorie, kterých dosud dosahovaly pouze nejdražší panely a pláště s minerální výplní. Nové panely Ruukki SP2B PIR jsou přitom jen mírně dražší než běžné panely s PUR výplní, které ale nevyhoví pro objekty s vyššími požárně technickými parametry.
„Nové PIR panely Ruukki jsou příležitostí pro stavby s vyššími požárními nároky a vysokým důrazem na rozpočet. Za cenu individuálně skládaných plášťů s minerální výplní nyní zákazník získá dokonalé prefabrikované panely se srovnatelnou požární odolností, ale s podstatně vyšší kvalitou provedení a výrazně nižší staveništní pracností,” dodává k novince na českém trhu Pavel Byrt.