Ostrava postavila druhý televizní vysílač v tehdejším Československu

Začátek vysílání programů Československé televize má datum 1. května 1953, tedy před 70 lety. Vysílač v Praze na Petříně nepokryl celou republiku, proto padlo rozhodnutí stavět další. Kupodivu druhý vysílač nemělo druhé největší město Brno, nýbrž třetí - Ostrava.

Stavba začala na kopci mezi tehdy samostatnými obcemi Hošťálkovice a Bobrovníky začátkem roku 1955 výkopovými pracemi firmy Pozemní stavby Opava. Montáž štíhlého stožáru televizní věže měli na starost pracovníci Hutních montáží Ostrava. Tato samonosná příhradová stavba má rozpětí patek 14 metrů, je vysoká 112 metrů s možností navýšení o pět metrů. Ve výšce 30 metrů nad zemí je retranslační kabina s příhradovým zábradlím na upevnění parabolických antén, v tubusu výtah osob. Ve stometrové výšce byly instalovány odrazové stěny a zářiče. Celková hmotnost věže činí 178 tun. Vedle štíhlé "krásky" vyrostla provozní budova televizního střediska. Zahájení televizního vysílání bylo v plánu na 31. prosince 1955. Pokrylo území Ostravska, Karvinska, Novojičínska, Krnovska i Kroměříže.

Ostrava patřila též k prvním městům, odkud se začaly vysílat pořady 2. programu, spolu s vysílači v Praze na Petříně a v Brně na Barvičově ulici. Od roku 1966 stojí v areálu ostravského vysílače betonová kulatá retlansační věž, výšky 50 metrů, pro potřeby retlansačních tras a příspěvkových distribučních sítí.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda