Ostravští vědci vyvinuli nové hybridní zařízení pro vytápění
Ostrava 24. listopadu (ČTK) - Výzkumníci VŠB - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) vyvinuli nový typ hybridního zařízení pro vytápění. Jde o tepelné čerpadlo a peletový kotel v jednom s inteligentní řídicí jednotkou. Zařízení je určeno pro vytápění rodinných domů, veřejných budov i průmyslových objektů a má pomoci snížit náklady na teplo. Novinářům to dnes sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.
Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevních pelet s tepelným čerpadlem. Na vývoji univerzitní vědci spolupracovali se soukromou společností. "S myšlenkou nového hybridního zařízení přišli zhruba před pěti lety ve snaze nabídnout na trh novou koncepci. Následné změny vyvolané geopolitickou situací včetně energetické krize související s válečným konfliktem na Ukrajině prokázaly, že se jednalo o velmi vizionářské a strategické rozhodnutí," uvedla Halíková.
Výzkum trval přibližně tři roky a finančně ho podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu. "Cílem bylo spojit to nejlepší ze světa spalování biomasy a ze světa tepelných čerpadel. Výsledkem je unikátní hybridní peletový kotel, který nemá v Evropě obdoby. Hybridní provoz vždy umožní najít levnější řešení, než kdyby byl k dispozici jen jeden z uvedených zdrojů tepla," uvedl řešitel projektu Leopold Benda.
Sálavé stropní nízkoteplotní vytápění a chlazení, řešení podle přírody
Ukažme si poměrně mladý koncept vytápění nebo chlazení, který se realizuje ideálně celou plochou stropu či její podstatnou částí. Uplatní se všude: v hotelech, lázních, v…
Kromě kombinace obou způsobů získávání tepla je podle mluvčí zařízení ojedinělé i svým řídicím systémem, který odborníci vyvinuli přímo na míru. "Řídicí jednotka si v závislosti na potřebách objektu, ceně vstupních zdrojů, tedy elektrické energie či pelet, sama vyhodnocuje, kdy je ekonomicky výhodnější topit peletami a kdy je naopak vhodnější využít tepelné čerpadlo. Na základě toho automaticky uvede danou součást v činnost. Nahradí tedy lidský faktor a nutnost obsluhy systému. Naše řešení je tudíž nejen komplexní, ale také chytré," doplnil další řešitel projektu Jiří Horák z Výzkumného energetického centra CEET.
Podle něj výzkumníci při vývoji tří variant zařízení s tepelným výkonem 10, 25 a 90 kilowattů pro různé druhy objektů zúročili dlouholeté znalosti. "Naším dlouhodobým cílem je přispívat ke zvýšení účinnosti výroby tepla a snížení emisí znečišťujících látek. Námi vyvinuté hybridní zařízení je jednou z možností, jak se odklonit od fosilních paliv a současně mít k dispozici provozně komfortní zařízení. Současně nabízí i určitou svobodu, protože uživatel není závislý pouze na jednom zdroji tepla,“ uvedl Horák.
Téma: vytápění
Mluvčí řekla, že zajištění různých druhů energie pro vytápění je již v tuzemských domácnostech vzhledem k růstu cen energií poměrně běžné. Třeba v objektech s tepelným čerpadlem si lidé přitápějí dřevem v krbu. Cena nejžádanější varianty hybridního kotle o tepelném výkonu 25 kW se pohybuje od zhruba 400.000 korun.